V Kábulu se konala první afghánská módní přehlídka. Představila tradiční oděvy pro ženy i muže

ČTK ČTK
20. 8. 2017 16:02
V afghánské metropoli se v jedné z přísně střežených vil uskutečnila módní přehlídka tradičních afghánských oděvů. Přestože za pořádání takovýchto akcí hrozí účastníkům násilí ze strany radikálů, setkala se přehlídka s úspěchem. Návrhář i účastníci věří, že pokud se podaří obyvatele přesvědčit, aby zase začali žít společenským životem, čeká Kábul lepší budoucnost.
Záběr z kábulské módní přehlídky.
Záběr z kábulské módní přehlídky. | Foto: ČTK

Za přísné ostrahy se v jedné ze soukromých vil v Kábulu odehrála první afghánská módní přehlídka, která návštěvníkům představila tradiční afghánské oděvy. Předvádělo je čtrnáct mužů a šest žen před zhruba stovkou diváků -  i přesto, že za pořádání takové akce hrozí jejím účastníkům násilí ze strany radikálů z hnutí Taliban. Informovala o tom agentura AP.

Muži předvedli tradiční afghánský oděv šalvár kamíz. Ženy představily tradiční barevné šaty vyrobené z jemných, složitě vyšívaných materiálů.

Afghánci pro Afghánce

V Kábulu se v minulosti konalo několik módních přehlídek, ovšem pro cizince. Přehlídka, kterou zorganizoval místní návrhář Adžmal Hakiki, je první akcí, kde afghánští modelové předváděli oděvy Afgháncům.

Dvaadvacetiletý model a módní návrhář Hakiki prý toužil ukázat veřejnosti afghánskou kulturu prostřednictvím bohatého tradičního oděvu a regionálních kostýmů. Podle něj přehlídka pomůže pomoci vrátit lidem povědomí o jejich kulturním dědictví a přispět ke sjednocení místní společnosti. Akci tak stálo za to pořádat i přes každodenní hrozby Talibanu, uvedl návrhář.

"Řekl jsem si, že i kdyby na nás zaútočil sebevražedný atentátník, i kdybych přišel o ruce a nohy, budu pokračovat v tom, co dělám," poznamenal Hakiki.

Změnit myšlení lidí

Hakikiho společnost je na afghánském trhu relativně nová, přesto se mladý návrhář už několikrát objevil i v místní televizi. Firma prodává modely pod vlastní značkou, přibližně 70 procent výrobků si koupí cizinci nebo Afghánci žijící v zahraničí.

Účast žen na podobné akci přitom zůstává pro mnohé velkým tabu, a to i 16 let poté, co byl svržen autoritativní režim. A není divu, vždyť některé z nich stále vycházejí na ulici od hlavy až k patě zahalené v modré burce

"Pokud dokážeme změnit mentalitu našich lidí po všech těch letech bojů, jsem si jistá, že budeme připraveni na lepší budoucnost," uvedla jedna z návštěvnic přehlídky. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy