Ponožky kanadského premiéra zastiňují politická témata, obdivují je světoví státníci. Přinesou mír?

hrz
Aktualizováno 29. 6. 2017 12:52
Popularita kanadského premiéra Justina Trudeaua již dávno přesáhla hranice Kanady i Ameriky. Všichni se rozplývají nad jeho sympatickou mladistvou tváří, širokým úsměvem, lidovostí a přístupností, s níž nemá problém se fotit s lidmi na ulici, ať již s maturanty či se svatebčany. A pak má ještě jednu zbraň, kterou umí nadchnout nejen masy, ale i vrcholné státníky – své ponožky.
Foto: Reuters, ČTK, koláž Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadský premiér Justin Trudeau si umí svým odzbrojujícím úsměvem snadno získat lidi na svou stranu. 

Charisma ostatně zdobilo již jeho otce Pierra Trudeaua, jenž vedl jako ministerský předseda Kanadu od konce 60. let až do poloviny let osmdesátých.

Škarohlídové říkají, že pod půvabnou formou pětačtyřicetiletého státníka se již neskrývá příliš sofistikovaný obsah, že Trudeau kromě sympatického vystupování na veřejnosti nemá svou politickou strategii příliš propracovanou.

Nicméně image umí budovat skvěle. Začíná hned od kotníků.

Již řadu měsíců plní stránky novin a sociální sítě fotky jeho ponožek, které tematicky korespondují s daným jednáním či dnem.

Snímky Trudeaových ponožek z vrcholných summitů jsou kolikrát známější a diskutovanější než teze, na nichž se tu státníci dohodli.

List The New York Times to nazval "ponožkovou diplomacií". Tu popsal jako "způsob, jak ponožkami vyslovit nevyslovené poselství či postoj".

Když se politik 14. června účastnil slavnostního vyvěšování vlajky LGBT komunity v Ottawě, vzal si k tomu na podporu patřičné duhové ponožky v barvách vlajky homosexuálů.

Justin Trudeau s kanadským poslancem Randy Boissonnaultem, jenž se otevřeně hlásí k LGBT komunitě.
Justin Trudeau s kanadským poslancem Randy Boissonnaultem, jenž se otevřeně hlásí k LGBT komunitě. | Foto: Reuters

V neděli 25. června se účastnil pochodu hrdosti v Torontu, kdy zároveň končil ramadán a probíhal muslimský Svátek přerušení půstu. I s touto kombinací si poradil a oblékl si opět duhové ponožky, navíc ještě s arabským nápisem Eid Mubarak, tedy "požehnaný svátek konce ramadánu".

Snad celý svět obletěla fotka, jak 25. května na summitu NATO obdivují vrcholní státníci včetně kancléřky Merkelové Trudeauovy ponožky.

Server India Today tehdy napsal, že jeho ponožky jsou snad schopné zařídit světový mír. Stačí, aby mezi politiky přišel kanadský premiér, vyhrnul si decentní modré kalhoty a oni se přestanou dohadovat, svorně se kolem něj shlukují, sklání se před ním a obdivují jeho kreativnost.

A že bylo co obdivovat - jedna ponožka světle růžová, druhá světle modrá, na každé vytištěný znak NATO. Server India Today v této souvislosti poznamenal, že Trudeau je "so socksy". Jedná se o slovní hříčku vytvořenou ze slova "socks", tedy ponožky, a nápadně připomíná slovní spojení "so sexy".

Při diplomatickém jednání s irským premiérem Endou Kennym v Montrealu zvolil odvážnou kreaci, když si oblékl jednu ponožku zářivě žlutou a druhou světle modrou, navíc s motivy robotů R2-D2 a C-3PO z Hvězdných válek. Schůzka se totiž konala 4. května, který je mezinárodním dnem Hvězdných válek. Premiér hrdě umístil fotografii svých nohou na Twitter se slovy: "Tohle jsou ponožky, jaké hledáte."

Že se nejedná o výstřelek posledních týdnů, ukazují fotografie ze Světového ekonomického fóra v Davosu v lednu 2016. Možná si už nepamatujete, co tam státníci dojednali, jistě si ale vybavíte vínové Trudeauovy ponožky se žlutými lebkami, které tehdy zaplavily média i sociální sítě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 minutami

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 17 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy