Ponožky kanadského premiéra zastiňují politická témata, obdivují je světoví státníci. Přinesou mír?

hrz
Aktualizováno 29. 6. 2017 12:52
Popularita kanadského premiéra Justina Trudeaua již dávno přesáhla hranice Kanady i Ameriky. Všichni se rozplývají nad jeho sympatickou mladistvou tváří, širokým úsměvem, lidovostí a přístupností, s níž nemá problém se fotit s lidmi na ulici, ať již s maturanty či se svatebčany. A pak má ještě jednu zbraň, kterou umí nadchnout nejen masy, ale i vrcholné státníky – své ponožky.
Foto: Reuters, ČTK, koláž Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadský premiér Justin Trudeau si umí svým odzbrojujícím úsměvem snadno získat lidi na svou stranu. 

Charisma ostatně zdobilo již jeho otce Pierra Trudeaua, jenž vedl jako ministerský předseda Kanadu od konce 60. let až do poloviny let osmdesátých.

Škarohlídové říkají, že pod půvabnou formou pětačtyřicetiletého státníka se již neskrývá příliš sofistikovaný obsah, že Trudeau kromě sympatického vystupování na veřejnosti nemá svou politickou strategii příliš propracovanou.

Nicméně image umí budovat skvěle. Začíná hned od kotníků.

Již řadu měsíců plní stránky novin a sociální sítě fotky jeho ponožek, které tematicky korespondují s daným jednáním či dnem.

Snímky Trudeaových ponožek z vrcholných summitů jsou kolikrát známější a diskutovanější než teze, na nichž se tu státníci dohodli.

List The New York Times to nazval "ponožkovou diplomacií". Tu popsal jako "způsob, jak ponožkami vyslovit nevyslovené poselství či postoj".

Když se politik 14. června účastnil slavnostního vyvěšování vlajky LGBT komunity v Ottawě, vzal si k tomu na podporu patřičné duhové ponožky v barvách vlajky homosexuálů.

Justin Trudeau s kanadským poslancem Randy Boissonnaultem, jenž se otevřeně hlásí k LGBT komunitě.
Justin Trudeau s kanadským poslancem Randy Boissonnaultem, jenž se otevřeně hlásí k LGBT komunitě. | Foto: Reuters

V neděli 25. června se účastnil pochodu hrdosti v Torontu, kdy zároveň končil ramadán a probíhal muslimský Svátek přerušení půstu. I s touto kombinací si poradil a oblékl si opět duhové ponožky, navíc ještě s arabským nápisem Eid Mubarak, tedy "požehnaný svátek konce ramadánu".

Snad celý svět obletěla fotka, jak 25. května na summitu NATO obdivují vrcholní státníci včetně kancléřky Merkelové Trudeauovy ponožky.

Server India Today tehdy napsal, že jeho ponožky jsou snad schopné zařídit světový mír. Stačí, aby mezi politiky přišel kanadský premiér, vyhrnul si decentní modré kalhoty a oni se přestanou dohadovat, svorně se kolem něj shlukují, sklání se před ním a obdivují jeho kreativnost.

A že bylo co obdivovat - jedna ponožka světle růžová, druhá světle modrá, na každé vytištěný znak NATO. Server India Today v této souvislosti poznamenal, že Trudeau je "so socksy". Jedná se o slovní hříčku vytvořenou ze slova "socks", tedy ponožky, a nápadně připomíná slovní spojení "so sexy".

Při diplomatickém jednání s irským premiérem Endou Kennym v Montrealu zvolil odvážnou kreaci, když si oblékl jednu ponožku zářivě žlutou a druhou světle modrou, navíc s motivy robotů R2-D2 a C-3PO z Hvězdných válek. Schůzka se totiž konala 4. května, který je mezinárodním dnem Hvězdných válek. Premiér hrdě umístil fotografii svých nohou na Twitter se slovy: "Tohle jsou ponožky, jaké hledáte."

Že se nejedná o výstřelek posledních týdnů, ukazují fotografie ze Světového ekonomického fóra v Davosu v lednu 2016. Možná si už nepamatujete, co tam státníci dojednali, jistě si ale vybavíte vínové Trudeauovy ponožky se žlutými lebkami, které tehdy zaplavily média i sociální sítě.

 

Právě se děje

Další zprávy