Experiment: Co udělá s člověkem týden bez Facebooku? Přestane se stresovat a je šťastnější

pej
Aktualizováno 12. 11. 2015 18:29
Chcete stihnout víc práce a cítit se spokojenější? Přestaňte používat Facebook, radí dánští sociologové na základě výsledků nového průzkumu. Zhruba pětistovka dobrovolníků se vzdala po dobu jednoho týdne sociálních sítí a pauzu si většina z nich nemohla vynachválit. "Místo neustálého kontrolování Facebooku jsem měla čas popovídat si se svou spolubydlící. Mnohem více jsem mluvila i se svou rodinou," uvedla jedna z účastnic průzkumu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: garryknight / Foter / CC BY

Kodaň – Sociologická studie dánských vědců potvrdila, že týden bez Facebooku přinesl lidem méně stresu a pocitu osamocení. Účastníci experimentu byli díky sedmidenní abstinenci šťastnější a rozhodnější, píše deník The Guardian.

Podle ředitele výzkumného ústavu Meika Wikinga průzkum potvrdil, že Facebook je příčinou celé řady každodenních problémů. "Na sociálních sítích jsme neustále bombardováni skvělými zprávami všech ostatních. Je to svět, kde se každý prezentuje v tom nejlepším možném světle, což velmi často neodpovídá skutečnosti. My chtěli vědět, jak to na lidi zapůsobí, když si od toho všeho chvíli odpočinou," vysvětlil Wiking.

Zhruba pětistovka účastníků ve věku 17 až 76 let předpoklady vědců potvrdila. Po skončení průzkumu se lidé cítili mnohem klidnější, čas jindy strávený na internetu mohli rovněž využít pro skutečné společenské aktivity.

"Místo neustálého kontrolování Facebooku jsem měla čas popovídat si se svou spolubydlící. Mnohem více jsem komunikovala i se svou rodinou," uvedla jedna z účastnic průzkumu

Jako výzvu brala průzkum i pětatřicetiletá Sophie, pro kterou je Facebook nejenom zvykem, ale i závislostí. Když si v průběhu sedmidenní pauzy uvědomila, že pracuje mnohem efektivněji a volný čas tráví produktivněji, rozhodla se odstranit si ho ze svého mobilu. "Nejenom že jsem zvládala víc věcí, ještě jsem se cítila mnohem klidnější," dodala.

Sociologové teď plánují zjistit, jak dlouho pozitivní pocity lidem vydrží a jaký vliv na lidskou psychiku by měla pauza trvající dvanáct měsíců.

Miloš Čermák se ve svých Sítích zabývá výzkumem vědců z Houstonské univerzity, kteří sledovali čtrnáct dní pocity uživatelů sociální sítě Facebook. | Video: Miloš Čermák
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy