Hacker šmíroval ženu přes web kameru. Policie je bezradná

jaz
10. 8. 2015 16:06
Kanaďanka se po probuzení nestačila divit. Na sociální síti našla fotografie z předchozího večera, který strávila se svým přítelem. Policie po pachateli pátrá.
Foto: dgbury / Foter / CC BY

Toronto – Sedmadvacetiletá barmanka Chelsea Clark si nedávno udělala hezký večer se svým přítelem a na jeho notebooku si v ložnici pustili film, u kterého později usnuli. Mladá žena našla následující ráno na Facebooku spoustu fotografií přímo ze svého domu a pochopila, že ji celou dobu kdosi sledoval přes web kameru a navíc se naboural do jejího profilu na sociální síti. Informoval o tom server Vice.

"Opravdu roztomilý pár," stálo u zaslaných fotografií, které pocházely od uživatele jménem Mahmoud Abdo, což je podle odborníků pravděpodobně falešná identita. Navíc po nějaké době pachatel profil smazal. Kromě pocitu ztráty soukromí si Chelsea uvědomila, že měl neznámý útočník přístup i do jejího profilu na sociální síti, protože má nastaveno bezpečnostní opatření, kdy může dostávat zprávy pouze od svých přátel.

Pachatel tak nejprve hacknul její Facebook a poté přijal za Chelsea sám sebe coby přítele. "Cítila jsem, jako kdyby byl se mnou v mém domě," řekla Chelsea, která navíc nechápe, jak mohl dotyčný získat její údaje, protože přítelův počítač vůbec nepoužívá.

Bezpečnostní expert na kybernetické útoky Eric Parent vysvětlil, že Chelsea s přítelem musí pachatele určitě znát. Hacknout web kameru není nic složitého, ale lepší je fyzický přístup k počítači. Navíc nepředpokládá, že by se někdo připojil z Káhiry v Egyptě, jak se uvádělo na falešném profilu, aby mohl sledovat dvojici na opačné straně zeměkoule.

"Je velmi těžké chránit se před tímto typem útoku, upozorňuje expert a doporučuje, aby každý využíval bezpečnostní software. K nabourání se do web kamery totiž stačí jen základní technologické znalosti, díky čemuž se kybernetické útoky tohoto typu stále množí.

Případ už řeší torontská policie, která přiznává, že je na podobné trestné činy krátká. Strážci zákona nemají mnohdy potřebné vybavení, aby se mohli do stíhání podobných delikventů pouštět. Poškozeným tak nezbývá nic jiného, než si web kameru přelepit páskou nebo notebook na noc vypnout a zavřít.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy