Hacker šmíroval ženu přes web kameru. Policie je bezradná

jaz
10. 8. 2015 16:06
Kanaďanka se po probuzení nestačila divit. Na sociální síti našla fotografie z předchozího večera, který strávila se svým přítelem. Policie po pachateli pátrá.
Foto: dgbury / Foter / CC BY

Toronto – Sedmadvacetiletá barmanka Chelsea Clark si nedávno udělala hezký večer se svým přítelem a na jeho notebooku si v ložnici pustili film, u kterého později usnuli. Mladá žena našla následující ráno na Facebooku spoustu fotografií přímo ze svého domu a pochopila, že ji celou dobu kdosi sledoval přes web kameru a navíc se naboural do jejího profilu na sociální síti. Informoval o tom server Vice.

"Opravdu roztomilý pár," stálo u zaslaných fotografií, které pocházely od uživatele jménem Mahmoud Abdo, což je podle odborníků pravděpodobně falešná identita. Navíc po nějaké době pachatel profil smazal. Kromě pocitu ztráty soukromí si Chelsea uvědomila, že měl neznámý útočník přístup i do jejího profilu na sociální síti, protože má nastaveno bezpečnostní opatření, kdy může dostávat zprávy pouze od svých přátel.

Pachatel tak nejprve hacknul její Facebook a poté přijal za Chelsea sám sebe coby přítele. "Cítila jsem, jako kdyby byl se mnou v mém domě," řekla Chelsea, která navíc nechápe, jak mohl dotyčný získat její údaje, protože přítelův počítač vůbec nepoužívá.

Bezpečnostní expert na kybernetické útoky Eric Parent vysvětlil, že Chelsea s přítelem musí pachatele určitě znát. Hacknout web kameru není nic složitého, ale lepší je fyzický přístup k počítači. Navíc nepředpokládá, že by se někdo připojil z Káhiry v Egyptě, jak se uvádělo na falešném profilu, aby mohl sledovat dvojici na opačné straně zeměkoule.

"Je velmi těžké chránit se před tímto typem útoku, upozorňuje expert a doporučuje, aby každý využíval bezpečnostní software. K nabourání se do web kamery totiž stačí jen základní technologické znalosti, díky čemuž se kybernetické útoky tohoto typu stále množí.

Případ už řeší torontská policie, která přiznává, že je na podobné trestné činy krátká. Strážci zákona nemají mnohdy potřebné vybavení, aby se mohli do stíhání podobných delikventů pouštět. Poškozeným tak nezbývá nic jiného, než si web kameru přelepit páskou nebo notebook na noc vypnout a zavřít.  

 

Právě se děje

Další zprávy