Za nevěru a rozvody nemůže Facebook. Důvodem je lidská paměť, tvrdí vědci

pej
7. 10. 2015 12:00
Facebook neohrožuje partnerské vztahy a zároveň není důvodem rozpadu manželství, tvrdí američtí sociologové. Nevěra totiž existovala dávno předtím, než do života miliard lidí po celém světě vstoupily sociální sítě, tvrdí ve svém výzkumu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Indianapolis – Sociální sítě sice zasahují do každodenního života miliard lidí po celém světě, ale nejsou hlavním důvodem nevěry a rozpadu manželství. Ve svém nejnovějším výzkumu to tvrdí američtí sociologové z univerzity v Indianě, píše web deníku The Independent.

Vědci zkoumali zhruba čtyři stovky zadaných vysokoškoláků a snažili se zjistit, zda se přátelé na Facebooku mohou stát potenciální hrozbou jejich partnerských vztahů.

Dospěli k závěru, že na Facebooku sice dochází k vyhledávání potenciálních sexuálních partnerů, ale ve skutečnosti tato sociální síť neohrožuje stabilní vztahy. Mnohem častěji se svazky rozpadají kvůli osobě, kterou jeden z partnerů potkal v minulosti.

Vědci tak vyvrátili všeobecně vžitou představu, že sociální sítě stojí za nárůstem rozvodovosti.

"Podváděli jsme se dávno předtím, než do našich životů vstoupily moderní technologie. Rozváděli jsme se, protože jsme si našli vhodnější partnery. A bude se to dít i v budoucnu bez ohledu na to, zda používáme nebo nepoužíváme Facebook. Naše vztahy totiž nejvíc ohrožuje lidská paměť a vzpomínky na někoho, koho jsme dříve poznali," uvedl jeden ze sociologů.

Před časem bylo rovněž s odkazem na statistiky asociace italských rozvodových právníků zveřejněno, že komunikační aplikace WhatsApp stojí za zhruba 40 procenty rozvodů tamních párů.

"Sociální sítě a jiné komunikační technologie přispívají k nárůstu počtu nevěr. Milenci si prostřednictvím Facebooku nebo WhatsAppu mohou jednoduše posílat obnažené fotografie, v extrémních případech pak mnohdy udržují i čtyři mimomanželské vztahy na jednou,“ dodal člen právnické asociace.

 

Právě se děje

Další zprávy