Facebook sleduje, kdo duhovými profily podporuje homosexuály

jaz
2. 7. 2015 11:46
Sociální sítě se od minulého týdne zbarvily duhou na podporu uzavírání manželství gayů a leseb v USA. Facebook teď podle všeho monitoruje, kteří uživatelé si profilové fotky mění.

Praha – Nejvyšší soud USA rozhodl minulý pátek o legalizaci homosexuálního manželství, a to s platností pro všechny státy. Tento historický moment oslavovali lidé nejen v ulicích, ale také na sociálních sítích. Podle serveru The Atlantic právě toho měl využít i Facebook.

Mluvčí sociální sítě na dotazy The Atlantic odpovídal vyhýbavě a doslova nepopřel, že by Facebook vytvořením nástroje k vyjádření názoru shromažďoval informace. Dodal jen, že dal lidem možnost vyjádřit se.

Jak to vypadá v praxi? Jednoduchými kroky si každý uživatel sítě může zabarvit svou profilovou fotografii duhovou vlajkou, která je symbolem LGBT komunity, a vyjádřit tak podporu a souhlas s uzavíráním manželství lidí stejného pohlaví. Facebook v minulosti už podobným experimentem sledoval reakce lidí při čtení zpráv na zdi sociální sítě.

"Nebyl to pokus nebo test, ale spíše něco, co umožňuje lidem ukázat svou podporu LGBT komunitě na Facebooku. Nebudeme to využívat k tomu, jak cílit reklamu, nebo jako nástroj k získání informací o lidech," vysvětlil mluvčí Facebooku serveru The Atlantic, aniž by tak popřel podezření ze sledování uživatelů.

Facebook, který používá přes miliardu lidí, shromažďuje informace o uživatelích už řadu let a může s nimi nakládat dle svého uvážení. Výzkumníci z belgických univerzit nedávno zjistili, že sociální síť sleduje i lidi, kteří nemají na Facebooku profil, nebo ty, kteří to na svém účtu vysloveně zakázali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy