Facebook sleduje, kdo duhovými profily podporuje homosexuály

jaz
2. 7. 2015 11:46
Sociální sítě se od minulého týdne zbarvily duhou na podporu uzavírání manželství gayů a leseb v USA. Facebook teď podle všeho monitoruje, kteří uživatelé si profilové fotky mění.

Praha – Nejvyšší soud USA rozhodl minulý pátek o legalizaci homosexuálního manželství, a to s platností pro všechny státy. Tento historický moment oslavovali lidé nejen v ulicích, ale také na sociálních sítích. Podle serveru The Atlantic právě toho měl využít i Facebook.

Mluvčí sociální sítě na dotazy The Atlantic odpovídal vyhýbavě a doslova nepopřel, že by Facebook vytvořením nástroje k vyjádření názoru shromažďoval informace. Dodal jen, že dal lidem možnost vyjádřit se.

Jak to vypadá v praxi? Jednoduchými kroky si každý uživatel sítě může zabarvit svou profilovou fotografii duhovou vlajkou, která je symbolem LGBT komunity, a vyjádřit tak podporu a souhlas s uzavíráním manželství lidí stejného pohlaví. Facebook v minulosti už podobným experimentem sledoval reakce lidí při čtení zpráv na zdi sociální sítě.

"Nebyl to pokus nebo test, ale spíše něco, co umožňuje lidem ukázat svou podporu LGBT komunitě na Facebooku. Nebudeme to využívat k tomu, jak cílit reklamu, nebo jako nástroj k získání informací o lidech," vysvětlil mluvčí Facebooku serveru The Atlantic, aniž by tak popřel podezření ze sledování uživatelů.

Facebook, který používá přes miliardu lidí, shromažďuje informace o uživatelích už řadu let a může s nimi nakládat dle svého uvážení. Výzkumníci z belgických univerzit nedávno zjistili, že sociální síť sleduje i lidi, kteří nemají na Facebooku profil, nebo ty, kteří to na svém účtu vysloveně zakázali.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy