Trumpovi teče ze sprchy málo vody, chce změnit zákon. Je to hloupost, tvrdí odborníci

Magazín Magazín
13. 8. 2020 11:46
Americká vláda hodlá novelizovat zákon, který omezuje, kolik vody za minutu proteče sprchovou hlavicí. Podnět vydal prezident Donald Trump, kterému malé množství vody při sprchování komplikuje každodenní péči o vlasy.
Donald Trump, prezident USA
Donald Trump, prezident USA | Foto: Reuters

Průtok vody sprchovou hlavicí definuje americký zákon z roku 1992, podle kterého jí může protéct maximálně 9,5 litru za minutu. Trumpova administrativa teď navrhuje, aby se toto omezení vztahovalo na jednotlivé trysky, a nikoliv na hlavici jako celek, píše web BBC.

Spolky zabývající se ochranou spotřebitelů ale argumentují, že novela je naprosto zbytečná. Andrew deLaski, výkonný ředitel skupiny pro úsporu energie, označil Trumpův návrh za "hloupost".

"Pokud budete mít ve sprše pět či více trysek, proteče vám hlavicí sprchy klidně 50 litrů vody za minutu, takové množství vás vyplaví z koupelny," komentoval návrh pro agenturu Associated Press. "Jestli prezident potřebuje pomoc s nalezením dobré sprchy, klidně mu ukážeme řadu skvělých spotřebitelských webů, kde najde ty správné sprchové hlavice," dodal s tím, že na současné sprchy si lidé nestěžují a zároveň jim šetří peníze.

Návrh by v případě schválení mohl podle agentury Reuters čelit soudním žalobám.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.

"Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy