Manželé v Ikei předstírali, že se neznají, aby mohli nakupovat. Prozradila je postel

Magazín Magazín
8. 8. 2020 19:04
Hendrik Wallijn a jeho žena se stali nechtěně slavnými poté, co se snažili obejít pravidla návštěvy obchodního domu Ikea v Gentu. Belgická pobočka nábytkářské firmy totiž nařídila, že v jednu chvíli může kvůli bezpečnostním pravidlům nakupovat pouze jeden člen domácnosti.
Nakupující manžele v Gentu prozradila postel.
Nakupující manžele v Gentu prozradila postel. | Foto: Shutterstock

Manželskému páru, o kterém se píše v celé Belgii, hrozí kvůli podvodu pokuta ve výši 250 eur. Wallijnovi totiž porušili nařízení, které v jednu chvíli dovoluje v obchodním domě Ikea nakupovat pouze jednomu členovi stejné domácnosti.

Za porušení vládních nařízení, která mají chránit před šířením koronaviru, hrozí pokuta 250 eur viníkovi a až 750 eur obchodníkovi. Švédský prodejce nábytku proto při vjezdu do prostoru nákupního domu v Gentu rozdává každému autu náramek pro jednoho nakupujícího

Hendrik Wallijn čekal před obchodním domem, zatímco jeho žena vyrazila dovnitř. Belgičan však po chvíli venku přijal náramek od jiného muže, který z prodejny zrovna vycházel, popsal příběh novinář Jules Johnston z deníku The Brussels Times

"Já i žena jsme předstírali, že se neznáme. V oddělení postelí jsme ale prohodili pár slov o posteli, nad jejíž koupí jsme uvažovali," popsal incident muž. Jejich rozhovoru si však všimla prodavačka a následně je vyzvala k odchodu z obchodu. 

Manželé Wallijnovi z Ostende však nejsou zdaleka jedinými, kdo nařízení porušil. Podle mluvčí belgické Ikey museli k případům dokonce volat policii. "Měli jsme několik agresivních incidentů v několika obchodech. Naštěstí nebyl nikdo z našeho personálu zraněn," uvedla. 

Podle Hendrika Wallijna jsou pravidla nesmyslná. "V Ostende, kde žijeme, sedí lidé půl metru od sebe na pláži. Navíc si myslím, že takhle drahé nákupy, jako je postel, by lidé měli mít možnost dělat společně," dodal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy