Honza trpí roztroušenou sklerózou a je na vozíku. Poputuje 600 kilometrů do Santiaga de Compostela

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
10. 5. 2017 12:00
V roce 2003 byla Janu Duškovi diagnostikována progresivní forma roztroušené sklerózy. Je na invalidním vozíku a má problémy udržet příbor nebo vyčistit si bez problému zuby. Přesto se ve středu vydá na pouť do Santiaga de Compostela. Na cestě chce poznat především sám sebe.
Jan Dušek (druhý zleva), Petr Hirsch (vedle) a filmaři projektu Camino na kolečkách.
Jan Dušek (druhý zleva), Petr Hirsch (vedle) a filmaři projektu Camino na kolečkách. | Foto: Projekt Camino na kolečkách

Jan Dušek se ve svých šestatřiceti letech rozhodl stejně jako řada lidí před ním absolvovat pouť do španělského Santiaga de Compostela. Jelikož trpí progresivní formou roztroušené sklerózy, absolvuje putování na invalidním vozíku.

Jeho cílem je ukázat lidem, že na kolečkovém křesle život nekončí a i v těžké životní situaci je možné splnit si své sny a cíle. "Přišlo to ke mně z ničeho nic. Cítil jsem potřebu ne dělat něco s vozíkem, protože s tím neudělám nic, ale upozornit na to, že roztroušená skleróza má takovéto důsledky," popsal pro Aktuálně.cz.

Přípravy na 600 kilometrů dlouhou trasu ze severošpanělského města Logroño až k hrobu svatého Jakuba v Santiagu trvaly rok. Na pouť se vydává společně se svým devítiletým synem Jendou, cestovatelem Petrem Hirschem a dvěma členy filmového štábu. Z cesty by totiž měl vzniknout celovečerní dokument Camino na kolečkách.

"Minulý rok v červnu pronesl Honza pro mě památnou větu, řekl: 'Péťo, já bych se rád podíval do Santiaga. A já osobně mám rád výzvy a překážky, které se dají překonávat. Bylo to spontánní," popsal Hirsch, jenž absolvoval pouť do Santiaga de Compostela již dvakrát.

Motivovat ostatní k překonání sebe samých

Jendu bere Dušek na cestu proto, že syna otcův plán zaujal a do Španělska se chtěl vypravit také.

Režisérka připravovaného dokumentu Eva Toulová, tvrdí, že film by měl motivovat ostatní k překonání sebe samých. "Naší snahou je zprostředkovat co nejširší veřejnosti slasti a strasti takového putování a v neposlední řadě informovat a rozšiřovat povědomí o roztroušené skleróze, kterou má v Česku diagnostikováno více než dvacet tisíc pacientů," dodal k tomu Dušek.

Podle něj lidé o nemoci mnoho nevědí a diagnózu si často spojují se zapomínáním. "Ale nemá to co do činění se zapomínáním. Jsem sám v sobě vězněn proti své vůli, zároveň jsem sám sobě věznitelem," uvedl Dušek. O své nemoci se dozvěděl v roce 2003. Během vyšetření mu tehdy zjistili šedesát skvrn na mozku.

Dnes je na invalidním vozíku a často má také problémy s prsty na rukou. "Roztroušená skleróza napadá i ruce, z čehož vyplývá, že mi dělá problém i čištění zubů nebo kompletní ranní hygiena. Dělá mi problém udržet příbor, najíst se příborem. Pakliže mám pokrm, tak používám vidličku nebo lžíci a během jídla ji několikrát přebírám z pravé ruky do levé a obráceně," popsal.

Chci poznat sám sebe

Přesto se snaží na cestu fyzicky připravovat každý den. Díky madlu, které má umístěno na dveřích, může zkoušet dřepy a pomocí gumy se protahuje. Předtím, než mu nemoc diagnostikovali, chodil s krosnou po Šumavě. A na větší zahraniční cestě byl naposledy před dvěma lety v Turecku.

Pputování španělskou krajinou se tedy příliš neobává. "Bojím se hlavně toho, že budu muset jít na záchod. Jinak nevím, čeho se bát," sdělil. A dodal, že na cestě chce poznat především sám sebe.

O tom, že dojet do Santiaga de Compostela na vozíku lze, svědčí podle Hirsche i zkušenost vozíčkářky Laďky Blažkové, která na poutní místo dojela v roce 2014 se dvěma kamarádkami. "Mně stačí povědomí, že to jde. Četl jsem ve statistikách, že ročně dojede do Santiaga na vozíku třeba 90 až 100 poutníků," řekl Aktuálně.cz Hirsch.

Ačkoliv si pouť nemaluje růžově, myslí si, že větší výzva to bude spíše po stránce mezilidské než fyzické. Hirsch počítá i s tím, že Duška budou muset občas přenést.

Přespávat budou stejně jako ostatní poutníci v hostelech zvaných albergue. Svatojakubská cesta se podle Hirsche stala turistickou atrakcí, a tak jsou zvláště ve Španělsku na cestovatele připraveni. "Primárně ubytovávají lidi na vozíku, pak pěší, na kole nebo na koni. Kdybyste přijeli autem nebo autobusem, tak by vás vůbec neměli ubytovat," popsal zkušený dobrodruh.

Výprava vyrazí na cestu ve středu 10. května a počítá, že by do cíle měla dorazit 13. června.

Chtěl jsem jen promítnout kamarádům v kavárně fotky z cest, teď mám nabídky od nakladatelství a dal jsem výpověď v práci, říká Ladislav Zibura, který ma za sebou pěší pouť do Říma nebo Jeruzaléma | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy