Praha – Přestože jsou dnešní rodiče malých dětí obklopeni stále modernějšími pomůckami, od monitorů dechu, po mobilní aplikace, kterými kontrolují množství vypitého mléka nebo spánek svých ratolestí, stále častěji se také vrací k tradicím. Ať už v samotné péči o dítě, nebo třeba ve výběru hraček.
Řada matek se snaží bez moderních vymožeností obejít.Dávají přednost plenám z bavlny, jídlo pro své ratolesti raději připravují doma z kvalitních surovin a nemoci léčí pomocí bylinek a rad svých babiček.
Není pro ně totiž už prvořadá úspora času, kterou moderní výdobytky nabízí, ale dávají přednost kvalitě. Chtějí znát přesné složení výrobků a také to, jaký vliv mají na jejich dítě.
Stejnou pozornost ale věnují například i výběru hraček. Ty musí nejenom reflektovat nejmodernější poznatky z vývojové psychologie, ale také by měly dětem umožnit rozvíjet nejrůznější dovednosti. Měly pomáhat procvičovat motoriku, učit výslovnost nebo dokonce i cizí jazyk.
Retro hračky jsou stále populárnější
Mezi nejoblíbenější artikl sice patří tablety a počítačové hry, stále větší oblibě se ale těší i hračky známé z minulosti. Dnešní děti tak stejně jako jejich rodiče, ve velké většině tzv. Husákovy děti, objevují svět díky hračkám plechovým, natahovacím a nafukovacím.
S otevřením hranic a přílivem zahraniční literatury a odborníků se k rodičům v mnohem větší míře dostávají často zcela protichůdné rady týkající se výchovy ratolestí.
Zatímco někde převládá výchova, na kterou byla generace Husákových dětí sama zvyklá, tedy pevné až autoritativní vedení s jasnými pravidly, jinde se rodiče přiklánějí k benevolentnější výchově.
Stále více rodičů se snaží dítěti vše vysvětlit a dovést ho k uvědomění si svého chování. Svoboda a množství rad, které jsou díky internetu a médiím neustále k dispozici, pro mnohé nastávající nebo novopečené rodiče znamená i zmatek a úzkost z toho, aby volili správně.