Obrazem: Kladenské Lego. Tak Češi vyrábějí hračky pro svět

továrna Lego
Areál dánské továrny Lego najdou fanoušci stavebnice na okraji města Kladna, kde vyrostly tři velké výrobní haly a čtvrtá bude dokončena během jara 2015. Mnohé části společnosti podléhají přísnému utajení, jako je tomu v případě budovy s označením SMA (Shopping Marketing Agency), kde vznikají hlavně 3D sochy, které poté putují do Legolandů po celém světě.
Pro oživení je ale možné najít alespoň některé sochy i v kladenském areálu. Jako například "Lego trojici" podávající návštěvníkům chleba a sůl u vstupu do budovy B, kterou nás provedla Daniela Swart, specialistka na externí komunikaci kladenské pobočky.
Prostory továrny jsou až laboratorně čisté a musí se tu dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Každý návštěvník tak dostane reflexní vestu, speciální gumovou obuv a musí se držet jen vyznačených tras. "V Kladně nemáme lisovnu, ale plastové prvky tu dekorujeme, kompletujeme a balíme," vysvětluje Daniela Swart a na mapě, vyrobené jak jinak než z Lego kostek, ukazuje lisovny v dánském Billundu, Maďarsku a Mexiku.
"Děláme tu něco, čemu se odborně říká procesing. Je to poslední fáze výroby, kdy některé vylisované prvky dekorujeme a balíme. Například minifigurky dostávají potisk, aby měly určitý charakter. Potisk obličeje, šatů nebo brnění, zvířátkům dáváme srst nebo peří. Typů dekorací je celá řada." (na obrázku vzorník potisků minifigurek)
Foto: Vojtěch Marek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 12. 2014 10:00
Fotoreportáž z jedné ze světových továren společnosti Lego. Jak vypadá výroba oblíbené stavebnice ve středočeském Kladně?

Kladno – Společnost Lego vznikla v roce 1932 coby rodinná firma dánského tesaře Ole Kirka Christiansena v městečku Billund. Původně se specializovala na výrobu ze dřeva, dnes ale patří ke světovým producentům plastových hraček.

Historie výrobny v Kladně začala před 14 lety, a přestože pobočka nemá vlastní lisovnu a jednotlivé komponenty jsou dováženy především z Dánska, části továrny jsou i tak pro milovníky slavné stavebnice velkým zážitkem.

Podívejte se, jaká je cesta stavebnice Lego z pásové výroby až na pulty obchodů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy