Obrazem: Kladenské Lego. Tak Češi vyrábějí hračky pro svět

továrna Lego
Areál dánské továrny Lego najdou fanoušci stavebnice na okraji města Kladna, kde vyrostly tři velké výrobní haly a čtvrtá bude dokončena během jara 2015. Mnohé části společnosti podléhají přísnému utajení, jako je tomu v případě budovy s označením SMA (Shopping Marketing Agency), kde vznikají hlavně 3D sochy, které poté putují do Legolandů po celém světě.
Pro oživení je ale možné najít alespoň některé sochy i v kladenském areálu. Jako například "Lego trojici" podávající návštěvníkům chleba a sůl u vstupu do budovy B, kterou nás provedla Daniela Swart, specialistka na externí komunikaci kladenské pobočky.
Prostory továrny jsou až laboratorně čisté a musí se tu dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Každý návštěvník tak dostane reflexní vestu, speciální gumovou obuv a musí se držet jen vyznačených tras. "V Kladně nemáme lisovnu, ale plastové prvky tu dekorujeme, kompletujeme a balíme," vysvětluje Daniela Swart a na mapě, vyrobené jak jinak než z Lego kostek, ukazuje lisovny v dánském Billundu, Maďarsku a Mexiku.
"Děláme tu něco, čemu se odborně říká procesing. Je to poslední fáze výroby, kdy některé vylisované prvky dekorujeme a balíme. Například minifigurky dostávají potisk, aby měly určitý charakter. Potisk obličeje, šatů nebo brnění, zvířátkům dáváme srst nebo peří. Typů dekorací je celá řada." (na obrázku vzorník potisků minifigurek)
Foto: Vojtěch Marek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 12. 2014 10:00
Fotoreportáž z jedné ze světových továren společnosti Lego. Jak vypadá výroba oblíbené stavebnice ve středočeském Kladně?

Kladno – Společnost Lego vznikla v roce 1932 coby rodinná firma dánského tesaře Ole Kirka Christiansena v městečku Billund. Původně se specializovala na výrobu ze dřeva, dnes ale patří ke světovým producentům plastových hraček.

Historie výrobny v Kladně začala před 14 lety, a přestože pobočka nemá vlastní lisovnu a jednotlivé komponenty jsou dováženy především z Dánska, části továrny jsou i tak pro milovníky slavné stavebnice velkým zážitkem.

Podívejte se, jaká je cesta stavebnice Lego z pásové výroby až na pulty obchodů.

 

Právě se děje

Další zprávy