Obrazem: Kladenské Lego. Tak Češi vyrábějí hračky pro svět

Foto: Vojtěch Marek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 12. 2014 10:00
Fotoreportáž z jedné ze světových továren společnosti Lego. Jak vypadá výroba oblíbené stavebnice ve středočeském Kladně?

Kladno – Společnost Lego vznikla v roce 1932 coby rodinná firma dánského tesaře Ole Kirka Christiansena v městečku Billund. Původně se specializovala na výrobu ze dřeva, dnes ale patří ke světovým producentům plastových hraček.

Historie výrobny v Kladně začala před 14 lety, a přestože pobočka nemá vlastní lisovnu a jednotlivé komponenty jsou dováženy především z Dánska, části továrny jsou i tak pro milovníky slavné stavebnice velkým zážitkem.

Podívejte se, jaká je cesta stavebnice Lego z pásové výroby až na pulty obchodů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy