Obrazem: Kladenské Lego. Tak Češi vyrábějí hračky pro svět

továrna Lego
Areál dánské továrny Lego najdou fanoušci stavebnice na okraji města Kladna, kde vyrostly tři velké výrobní haly a čtvrtá bude dokončena během jara 2015. Mnohé části společnosti podléhají přísnému utajení, jako je tomu v případě budovy s označením SMA (Shopping Marketing Agency), kde vznikají hlavně 3D sochy, které poté putují do Legolandů po celém světě.
Pro oživení je ale možné najít alespoň některé sochy i v kladenském areálu. Jako například "Lego trojici" podávající návštěvníkům chleba a sůl u vstupu do budovy B, kterou nás provedla Daniela Swart, specialistka na externí komunikaci kladenské pobočky.
Prostory továrny jsou až laboratorně čisté a musí se tu dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Každý návštěvník tak dostane reflexní vestu, speciální gumovou obuv a musí se držet jen vyznačených tras. "V Kladně nemáme lisovnu, ale plastové prvky tu dekorujeme, kompletujeme a balíme," vysvětluje Daniela Swart a na mapě, vyrobené jak jinak než z Lego kostek, ukazuje lisovny v dánském Billundu, Maďarsku a Mexiku.
"Děláme tu něco, čemu se odborně říká procesing. Je to poslední fáze výroby, kdy některé vylisované prvky dekorujeme a balíme. Například minifigurky dostávají potisk, aby měly určitý charakter. Potisk obličeje, šatů nebo brnění, zvířátkům dáváme srst nebo peří. Typů dekorací je celá řada." (na obrázku vzorník potisků minifigurek)
Foto: Vojtěch Marek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 12. 2014 10:00
Fotoreportáž z jedné ze světových továren společnosti Lego. Jak vypadá výroba oblíbené stavebnice ve středočeském Kladně?

Kladno – Společnost Lego vznikla v roce 1932 coby rodinná firma dánského tesaře Ole Kirka Christiansena v městečku Billund. Původně se specializovala na výrobu ze dřeva, dnes ale patří ke světovým producentům plastových hraček.

Historie výrobny v Kladně začala před 14 lety, a přestože pobočka nemá vlastní lisovnu a jednotlivé komponenty jsou dováženy především z Dánska, části továrny jsou i tak pro milovníky slavné stavebnice velkým zážitkem.

Podívejte se, jaká je cesta stavebnice Lego z pásové výroby až na pulty obchodů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy