TEST Mrtvý papoušek i švihlá chůze. Znáte Monty Pythony?

Magazín Magazín
5. 10. 2014 7:30
Monty Pythonům je 45 let. Ačkoliv jejich seriál skončil před více jak třiceti lety, dodnes mají miliony fanoušků po celém světě.
Členové Monty Pythonů dnes
Členové Monty Pythonů dnes | Foto: Bontonfilm

Praha - Před 45 lety televize BBC odvysílala první díl z pásma skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus.

Dne 5. října 1969 se změnily dějiny světové zábavy. Vtrhli do něj lidé, jimž není nic svaté, leckdy se chovají infantilně, nevkusně, urážejí, ztrapňují sebe i ostatní, přesto ale stále produkují inteligentní humor. Říkali si Monty Python.

Pět anglických bláznivých intelektuálů plus jeden americký výtvarník (autor animovaných sekvencí seriálu) obrátili anglický humor naruby. Byli to Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin a Terry Gilliam.

A jen tak mimochodem, všichni byli univerzitně vzdělaní, všichni prošli buď Oxfordem, nebo Cambridge.

Na české televizní obrazovky se filmy a seriál Monty Pythonů celkem pochopitelně dostaly až po roce 1989.

Jak dobře znáte jejich dílo? Vyzkoušejte se v našem testu!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy