TEST Mrtvý papoušek i švihlá chůze. Znáte Monty Pythony?

Magazín Magazín
5. 10. 2014 7:30
Monty Pythonům je 45 let. Ačkoliv jejich seriál skončil před více jak třiceti lety, dodnes mají miliony fanoušků po celém světě.
Členové Monty Pythonů dnes
Členové Monty Pythonů dnes | Foto: Bontonfilm

Praha - Před 45 lety televize BBC odvysílala první díl z pásma skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus.

Dne 5. října 1969 se změnily dějiny světové zábavy. Vtrhli do něj lidé, jimž není nic svaté, leckdy se chovají infantilně, nevkusně, urážejí, ztrapňují sebe i ostatní, přesto ale stále produkují inteligentní humor. Říkali si Monty Python.

Pět anglických bláznivých intelektuálů plus jeden americký výtvarník (autor animovaných sekvencí seriálu) obrátili anglický humor naruby. Byli to Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin a Terry Gilliam.

A jen tak mimochodem, všichni byli univerzitně vzdělaní, všichni prošli buď Oxfordem, nebo Cambridge.

Na české televizní obrazovky se filmy a seriál Monty Pythonů celkem pochopitelně dostaly až po roce 1989.

Jak dobře znáte jejich dílo? Vyzkoušejte se v našem testu!

 

Právě se děje

před 34 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 39 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy