Monty Python pustili mrtvého papouška, kritiky ale nenadchli

Kultura ČTK Reuters Kultura, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 7. 2014 12:36
Legendární skupina komiků Monty Python splnila všechna přání fanouškům, kteří vyprodali na premiéru jejich posledních deseti show londýnskou O2 Arenu. Přidali nové skeče o Číně a Putinovi.
Monty Python.
Monty Python. | Foto: Monty Python

Londýn -Došlo na reklamaci mrtvého papouška ve zverimexu, španělskou inkvizici i slavný song Always Look on the Bright Side of Life z filmu Život Briana. V beznadějně vyprodané londýnské O2 Areně se v úterý večer uskutečnilo první z deseti představení britské komediální legendy Monty Python.

Skupina se na jevišti sešla třicet let po svém rozpadu, poslední show je v plánu 20. července. V hledišti bylo asi šestnáct tisíc diváků. Jedna vstupenka na představení stála 95 liber (zhruba 3270 korun), přesto byly vyprodány během 44 sekund. Fanoušci humoristické skupiny mohli naživo sledovat pětici sedmdesátníků, jimiž už jsou Michael Palin, Eric Idle, John Cleese, Terry Gilliam i Terry Jones.

Představení bylo jakousi směskou známých skečů v provedení těch, kteří je vymysleli. Podporoval je živý orchestr, sbor a skupina tanečníků. Nechyběla ani Carol Cleveland, jediná žena, která se v show ze šedesátých let pravidelně objevovala.

Šestý Python Graham Chapman, který zemřel v roce 1989, se objevil ve filmových klipech, stejně jako britský teoretický fyzik Stephen Hawking, oddaný fanoušek Monty Python. Naopak další hostující účinkující, komediální herec Stephen Fry, vystoupil naživo ve scénce Blackmail, která je parodií na televizní soutěže.

Některé scénky podle kritiků fungovaly lépe než jiné, ale diváci se při několika skečích mohutně smáli.

Podívejte se na ukázku z vystoupení Monty Python v londýnské O2 Areně.
Podívejte se na ukázku z vystoupení Monty Python v londýnské O2 Areně. | Video:

"Monty Python nejsou na živo špatní: dávají divákům, přesně, co od nich očekávají a spoléhají na jejich bezmeznou náklonnost. Ve skutečnosti je ale jejich vystoupení méně uspokojivé než muzikál Spamalot, pódiová verze filmu Monty Python a Svatý grál. To je v některých ohledech škoda, protože z filmů čerpají, jak nejvíc to jde. Ale proč je pak vidět živě, když jejich filmy jsou stále svěží jako sedmikrásky?" napsal recenzent Peter Bradshaw z deníku Guardian.

"Pythoni přišli, třásli se (stářím), ale zvítězili. Nedostatek čilosti vykompenzovali nacvičeným skotačením souboru dvaceti tak mladých účinkujících, že by mohli být jejich vnoučaty," uvedl The Telegraph.

Podle deníku The Independent lidé byli vylákáni na drahé představení, které nabídlo jen to, co lze vidět na DVD. "Byl jsem fanouškem Monty Python od samotného začátku a je mi zatěžko je kritizovat. Avšak toto je zoufale ospalá produkce, usnutí na vavřínech, bez zájmu předvést něco nového. Spoléhá se na televizní záznam a obdivný jásot publika, které zná dobře všechna slova," tvrdí komentátor listu.

"Kdysi byli tím nejnabroušenějším v satiře. Minulou noc dost často vypadali jako pochybná revivalová skupina," neskrývá zklamání Daily Mail.

"Nebylo to dokonalé," soudí také BBC News. Připouští ale, že členové Monty Python i po letech umějí stále dělat show.

Mezi nově uvedené patří skeč I Like Chinese, v němž Eric Idle za doprovodu tanečního i pěveckého sboru děkoval Číňanům za to, že odkoupili americký státní dluh, a dodal, že “až nás přežijí, budeme stále jejich dlužníky”.

V dalších scénkách si Monty Python utahovali z ruského prezidenta Vladimira Putina či z pořadu Top Gear.

Podívejte se na novou píseň Monty Python The Silly Walks Song.
Podívejte se na novou píseň Monty Python The Silly Walks Song. | Video:

Údajně definitivně poslední představení má být 20. července přenášeno do celého světa. Přímý přenos show nabídne také patnáct set kin, mezi nimiž budou i česká a diváci se můžou těšit i na titulky.

"Díky úžasnému vynálezu pohyblivých obrázků přichází Poslední noc Monty Pythonů do kina blízko vás. Vytáhněte své zauzlované kapesníky a zahřejte ještě jednou svůj mozek při posledním uplakaném, legračním, bouřlivém a skandálním sbohem pěti zbývajícím Pythonům, jejichž vtipy se chystají odejít do důchodu. Na velkém plátně a v HD," vzkázali svým fanouškům členové legendární skupiny.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy