Zemřel herec Vladimír Brabec. Role majora Zemana mu přinesla slávu i opovržení

Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2017 0:11
"Večer ukončil svou životní pouť Vladimír Brabec. Vzpomeňte si na společně prožité chvíle. Popřejte svobodu a mír jeho duši. Děkujeme všem, kteří v posledních letech pomohli svou přítomností nebo myšlenkou," napsala na svůj Instagram malířka Léna Brauner, vnučka Vladimíra Brabce. Herce, jenž v květnu oslavil 83. narozeniny, proslavila především hlavní role v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana. Proslul také jako dabér, svůj hlas propůjčil hvězdám jako Jack Lemmon, Max von Sydow, Sean Connery či Roger Moore.
Foto: Jaromír Komárek / Česká televize

Ve věku 83 let v pátek večer zemřel herec a dabér Vladimír Brabec. Popularitu mu přinesla v 70. letech role majora Zemana v normalizačním seriálu. Ve filmu a divadle ztvárnil za svůj život desítky rolí. Rád se věnoval i dabingu, za který obdržel cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství. O úmrtí informovala Brabcova vnučka Léna Brauner.

Brabec zemřel v pátek v podvečer v sanatoriu Na Pleši. "Zemřel stářím v rodinném kruhu," uvedla vnučka.

Major Zeman překryl desítky jiných rolí

Ač za svou více než šedesátiletou hereckou kariéru vytvořil desítky rolí, včetně charakterních postav na divadle, spojuje si většina diváků Vladimíra Brabce zejména s majorem Zemanem z nechvalně proslulého normalizačního seriálu, jenž falšoval dějiny a manipuloval událostmi.

Titulní postava kriminalisty v seriálu Třicet případů majora Zemana, který se natáčel v 70. letech v době tvrdé normalizace, vynesla Brabcovi popularitu, ale i opovržení. Sám Brabec se od propagandistického seriálu, v němž hrála řada populárních herců, dlouho nedistancoval.

Až v roce 2008 v dokumentu ČT 13. komnata přiznal, že se za některé díly styděl: "Prvních deset dílů byly obyčejné detektivky, pak teprve následovaly ty další a já přestal být Vladimírem Brabcem. Režiséři mě neobsazovali a nechtěli vyndat z toho zemanovského šuplíku. Na začátku jsme netušili, do čeho jdeme - a pak z toho nešlo utéct," komentoval Brabec své účinkování v seriálu před lety ve své televizní 13. komnatě."

Původně totiž bylo napsáno jen deset dílů jako detektivky, posléze je Jiří Sequens přepsal v duchu tehdejší ideologie. Seriál se dodnes  vysílá, má odpůrce, ale i svůj fanklub a účinkovala v něm spousta dalších předních herců.

Brabec zažil druhou kariéru v Karlíně

Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 a od dětství tíhl k divadlu. Už jako dvanáctiletý hrál v divadle pro mládež v dnešním Paláci Akropolis, v roce 1953 absolvoval DAMU u Miloše Nedbala, Otomara Krejči a Radovana Lukavského. Působil v Mostě a od roku 1959 v Národním divadle. Na volné noze byl přes 20 let. Úspěchy měl například ve své "další kariéře" v Hudebním divadle Karlín v muzikálech My Fair Lady, Někdo to rád horké, Zvonokosy nebo Anděl s ďáblem v těle. V roce 2001 dokonce získal za roli homosexuálního kabaretiéra Toddyho v muzikálu Viktor - Viktorie nominaci na prestižní Thálii.

Brabec se také rád věnoval dabingu. Svým hlasem doplnil například výkony Marcella Mastroianiho, Seana Conneryho, Jacka Lemmona, Gregoryho Pecka, Marlonda Branda či Anthonyho Hopkinse. Jeho hlasem hovoří třeba v seriálu M*A*S*H Sherman T. Potter.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy