reklama
 
 

Zemřel Harry Morgan, plukovník Potter z M.A.S.H.

8. 12. 2011 8:45
Bylo mu 96 let, podlehl zápalu plic

Los Angeles - Ve věku 96 let zemřel herec Harry Morgan, který se po celém světě proslavil jako plukovník Sherman T. Potter z televizního seriálu M.A.S.H. Jeden z nejdéle žijících hollywoodských herců má na kontě desítku seriálů, divadelní show na Broadwayi a 50 filmů.

Morgan podlehl zápalu plic a skonal ve svém domě v kalifornském Brentwoodu, upřesnila jeho snacha Beth Morganová.

Byl typickým představitelem vedlejších rolí - na plátně nahrával takovým jménům jako Henry Fonda, John Wayne, James Garner, Elvis Presley nebo Dan Aykroyd. Ani v televizi nepatřil k hlavním hvězdám, přesto byl herec s výškou 163 centimetrů velmi populární.

Muž s norskými a švédskými předky se narodil v michiganském Detroitu roku 1915, na chicagské univerzitě chodil na přípravku na práva a zájem o herectví u něj vzbudily hodiny rétoriky. Poté hrál v malém divadle ve Washingtonu a dva roky na Broadwayi. V roce 1942 se přesunul do Hollywoodu, sháněl role a brzy podepsal kontrakt s 20th Century Fox.

K jeho prvním filmům patří western Jízda do Ox-Bow s Henry Fondou z roku 1943. Z roku 1952 je válečný snímek What Price Glory (1952) a western V pravé poledne; populární byla westernová komedie Podporujte svého šerifa (1969), Knedlíkový gang (1975) či sci-fi komedie Kočka z vesmíru (1978).

Jeho televizní kariéra začala v roce 1954, když bylo toto médium ještě v plenkách. Morgan to posléze komentoval, že mu obrazovka dala možnost vystoupit ze šablony nahrávačů a šerifů, kam si ho už zaškatulkoval Hollywood.

Jeho prvním seriálem byla December Bride, kde hrál od roku 1954 do roku 1959 podpantofláckého souseda. Poté se objevil i ve spin-offu této série Pete and Gladys. V komediální poloze ho představily seriály The Richard Boone Show, Kentucky Jones a Dragnet (zde ztvárnil svou druhou nejpopulárnější postavu, důstojníka Billa Gannona).

Zdaleka nejúspěšnější však bylo jeho účinkování v seriálu M.A.S.H., za který v roce 1980 získal Emmy (nesčetněkrát byl na tuto cenu nominován). Účastnil se i pokračování série - AFTER MASH (1983-1985) a všech dokumentů týkajících se seriálu.

Legendární seriál z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji patří dodnes mezi nejoceňovanější díla televizní komediální tvorby. Vznikl na základě úspěchu celovečerního filmu M.A.S.H. od režiséra Roberta Altmana.
Jediným osloveným hercem do tehdy připravovaného seriálu byl ovšem Gary Burghoff, představitel Radara; ostatní protagonisty tvůrci zařadili do skupiny příliš známí, a tudíž finančně neúnosní.

M.A.S.H. byl v USA poprvé odvysílán v září 1973 a časopis TIME ho označil za největší zklamání sezóny. Ostatně i režisér původního celovečerního M.A.S.H. Altman byl se seriálem nespokojený. Popularita seriálu ovšem rostla s každou sezónou. Poslední díl je údajně dodnes druhým nejsledovanějším televizním pořadem v historii, hned po přenosu z přistání na Měsíci.

Morgan se poprvé objevil v seriálu ve třetí sezóně v jiné roli; od roku 1975 pak nahradil v roli velitele nemocnice McLeana Stevensona, který hrál plukovníka Henryho Blakea. Seriál byl nejen vytříbenou komedií, ale zároveň často reflektoval "vážná témata" jako rasismus či předsudky vůči homosexualitě.

V seriálu sice hrál Morgan profesionálního vojáka, který vzpomínal na doby první světové války, kdy se bojovalo na koních, ale jinak se choval spíš otcovsky a stál na straně Hawkeyho Pierce (Alan Alda) a B. J. Hunnicutta (Michael Farrell) v boji proti zelené mašinérii. Ostatně v soukromém životě byl Morgan rovněž politicky uvědomělý a aktivně bojoval například proti antikomunistickým "honům na čarodějnice" v 50. letech.

I koně měl rád také ve skutečném životě; kromě toho si rád četl právnickou literaturu, měl obchod s vínem a kouřil stejné doutníky jako jeho nejslavnější postava. Morganův plukovník Potter v seriálu několikrát maloval obrazy - šlo o díla, která namaloval sám herec. Se svou postavou byl natolik srostlý, že si zvykl, když ho fanoušci oslovovali "plukovníku". V české verzi M.A.S.H. Morgana kongeniálním způsobem nadaboval Vladimír Brabec.

Již v roce 1979 účinkoval ve slavném seriálu Kořeny, po M.A.S.H. se ještě objevil v řadě televizních děl (známý je seriál Blacke's Magic) či filmové verzi seriálu Dragnet (1987), kde hrál s Danem Aykroydem či Tomem Hanksem. Daboval také v seriálu Simpsonovi.

V posledních patnácti letech si ale už spíše užíval důchodu se svou druhou manželkou Barbarou Bushmanovou, s níž byl od roku 1986. Z předchozího pětačtyřicetiletého manželství měl čtyři děti, manželka zemřela v roce 1985.

autoři: Pavel Kroulík, Kamil Fila | 8. 12. 2011 8:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama