Los Angeles - Pobláznili celý svět a teď jsou připraveni dobýt i Českou republiku. Středoškolský pěvecký a taneční sbor plus jejich učitelé z jednoho z nejpopulárnějších seriálů současnosti odstartovali v neděli vpodvečer na stanici Prima Cool.
Příběh přenáší do seriálového formátu emocemi napěchovaná dramata z talentových pěveckých soutěží typu Superstar. O tom, jaký bude mít úspěch, ale rozhodne také průnik vkusu českých diváků s americkou populární hudbou posledního půlstoletí. Na coververzích popových a muzikálových šlágrů je totiž seriál Glee z velké části postaven.
Na konci předminulého týdne si seriál odnesl dvě Emmy, což bylo pro favorita s devatenácti nominacemi vlastně zklamání; ale už na začátku roku získal Zlatý Glóbus pro nejlepší komediální seriál. Proniká i mimo televizní svět a stává se z něj popkulturní multimediální balíček, jenž velké úspěchy slaví v hudebních žebříčcích.
Nad obvyklou produkcí
Soundtracky se sólovými i sborovými písněmi hrdinů pravidelně bodují na obou stranách Atlantiku a znovu se potvrzuje, že nad "normálními" interprety dnes vítězí hvězdy generované právě televizními pořady, ke kterým má publikum mnohem emotivnější vztah.
V USA dokonce zpěváci z Glee málem překonali rekord Beatles v počtu písní, které dostali během jednoho roku do první stovky tamní hitparády. Není snad třeba dodávat, že všechno byly předělávky starých hitů.
Popularita Glee není žádná záhada, ale dobrá formátová alchymie: seriál chytře navazuje na úspěšné dětské a teenagerské hudební seriály, s nimiž před nedávnem přišla Disneyho kabelová televize, k tomu těží ze síly popových hitovek. A hlavně "dohrává" emocemi nabité souboje z klání typu American Idol až do míst, kam nemá přístup ani bulvární tisk - vlastně přenáší princip reality show do hraných děl a svůdně tak rozmývá hranice těchto žánrů.
I patetické muzikálové výstupy jsou uvěřitelné, protože mají být skutečné; navíc je vyvažují skutečně vtipné dialogy. To všechno Glee nadřazuje obvyklé produkci v žánru středoškolských seriálů. Podle recenzentů seriál nabízí víc než funkční model, jenž chytře reaguje na trendy současné zábavy. Pomáhá prý dospívajícímu publiku řešit témata, jako je sexuální identita i rasové a psychické problémy.
Ve srovnání s obdobnými muzikálovými sériemi jako Hannah Montana či High School Musical (Muzikál ze střední) Glee minimálně není středoškolská selanka se zpěvy. Jako důkaz postačí fakt, že se proti němu spojily rodičovské organizace a církevní představitelé, kterým se nelíbí zobrazování sexuálně aktivních středoškoláků (jednou z hlavních linek je těhotenství zpěvačky ze sboru).
Neztrácej svoji víru
Glee na americké stanici ABC odstartoval vloni v květnu a má za sebou jedinou odvysílanou sérii, kterou Prima Cool chystá v plné délce dvaceti dvou epizod. Druhá řada bude za oceánem zahájena 21. září a v statistikách sledovanosti se od ní čekají velké věci. Z devíti milionů diváků pilotního dílu se čísla v dubnu vyhoupla až na 13,6 milionu.
K popularitě pomohla i vysoká rotace písně Don't Stop Believing v podání středoškoláků. Píseň zazněla už na konci pilotního dílu 1. série a efektně shrnuje děj epizody i motivace hlavních hrdinů. Refrén Neztrácej svou víru a stal mottem středoškolských otloukánků, kterým nikdo nevěří.
Nová verze písně, kterou původně nazpívala v roce 1981 americká rocková skupina Journey, se v USA vyšplhala na čtyřku singlového žebříčku, v Británii byla dokonce druhá. I na ostrovech už seriál triumfuje.
Kabelová stanice Five dokonce začala v létě vysílat talentovou show muzikálových zpěváků nazvanou Don't Stop Believing a inspirovanou dějem Glee. V obou zemích prý seriál navíc vyvolal zvýšený zájem o sbory, které zažívají nápory nových adeptů a také často proměňují repertoár směrem k popu.
Mají Češi dost naposloucháno?
Stejně jako v Superstar/American Idol, tak i v Glee vsází dramaturgové na známé hity z minulosti i současnosti. Do jednoho dílu se vejde až osm písní a rozpětí je velké - od klasik Sweet Caroline a I'll Stand by You až po současné pecky I Kissed A Girl či Single Ladies. Výběru šlágrů samozřejmě dominuje pop, ale příležitostně dojde i na hip hop, rock či country.
Ačkoliv je seriál zařazován do muzikálového žánru, diváci se rozhodně nedočkají stylizovaných pěveckých čísel - naopak, všechna jsou zařazeny logicky do děje, který se odehrává při konkurzech, zkouškách, a nakonec i vystoupeních sboru.
Jednotlivé písně z Glee jsou dostupné ke koupi na digitálním obchoďáku iTunes okamžitě po skončení dílu, v němž zazní. Je to skvělý marketingový tah, jak udržet zájem fanoušků po zbytek týdne do další epizody.
O zbytek už se postarají tzv. gleeks - fanoušci seriálu, kteří v duchu doby zaplavují portál YouTube vlastními muzikálovými čísly nebo coververzemi inspirovanými Glee. Aby tyto aktivity podpořili, zařazují sami producenti na soundtracky i instrumentální verze skladeb.
Na oddané fanoušky spoléhá i Prima Cool. Glee se v současnosti vysílá ve více než pětadvaceti zemích; jestli tu bude seriál přenosný do českého prostředí, je otázkou: americké šlágry tvoří často až třetinu děje. Americkou střední už čestí televizní diváci „vystudovali" v seriálech několikrát, tentokrát bude potřeba zapojit i znalosti popkultury. Písně totiž v Glee dokreslují jednotlivé postavy.
Cool vysílá seriál dabovaný, písně zůstaly v originále s přeloženými texty v titulcích. Jestli se Glee prozpívá a protancuje na nejvyšší příčky sledovanosti i u nás, to se ještě uvidí.