Seriál si dělá legraci z fotbalových “inteligentů”. Inspiroval nás Limberský i Fenin, říká Štáfek

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
Aktualizováno 8. 12. 2016 14:30
Na internetové televizi OBBOD se nedávno začal vysílat seriál Vyšehrad. Ten sleduje fotbalového průšviháře Juliuse "Lavi" Lavického, který se začne místo fotbalu věnovat spíše alkoholu a ženám a je brzy přesunut ze Sparty do třetiligového Vyšehradu. Představitel hlavní role a zároveň autor nápadu Jakub Štáfek říká, že postava "Laviho" je mix toho "nejlepšího", co český i světový fotbal nabízí. "Namátkou třeba Balotelli a jeho aférky, u nás pak Limberský, Martin Fenin, Milan Petržela, ale také spousta dalších. Lavický je taková směsice všech těchto 'inteligentů' dohromady,” uvedl Štáfek.
Trailer na pilotní díl seriálu Vyšehrad | Video:

Začátkem listopadu se na české streamovací platformě OBBOD objevil nový hraný seriál Vyšehrad. Ten popisuje příběh nadějného fotbalisty Juliuse Lavického, kterému nikdo neřekne jinak než “Lavi” a který je ukázkovým příkladem fotbalového průšviháře. Mladý hráč je hvězdou Sparty, nicméně při opojení vlastní dokonalostí začne upřednostňovat výčep před míčem a musí se kvůli špatné morálce přesunout z pražské Letné do třetiligového Vyšehradu.

Za seriálem stojí tvůrčí produkce Funny Bunny Films, kterou spolu provozují Jiří Mádl a Jakub Štáfek. A právě druhý jmenovaný se ujal režie i ztvárnění hlavní role. Herec, který je znám především jako Matěj Jordán ze seriálu Ulice, pak dohromady se spoluautory seriálu Martinem Koppem a Tomášem Vávrou vymyslel i hlavní postavu “Laviho”.

Postava Juliuse Lavického je podle něj jakýsi mix toho “nejlepšího”, co český i světový fotbal nabízí. “Nemá to být nikdo specifický, ale samozřejmě máme pifku na některé hráče, které se snažíme v seriálu odrážet. Namátkou třeba Balotelli a jeho aférky, u nás pak Limberský, Martin Fenin, Milan Petržela, ale také spousta dalších. Lavický je taková směsice všech těchto 'inteligentů' dohromady,” popsal Štáfek.

Vyšehrad vzniká na "českém Netflixu"

Seriál se objevil jako pilotní projekt na nově vzniklé streamovací platformě OBBOD. Tu prý tvůrci zvolili kvůli blízkým vztahům s majitelem společnosti, který jim podle nich navíc umožnil naprostou tvůrčí svobodu. “Zkoušeli jsme něco dva roky zpátky na Streamu, ale nějak to nevyšlo. Případné spolupráci na jiných projektech se ale do budoucna nebráníme,” uvedl Štáfek.

A podle prvotních ohlasů to vypadá, že by seriál úspěch zaznamenat mohl. To potvrzuje i Štáfek, podle kterého je zatím sledovanost nad očekávání dobrá, stejně jako odezva od fanoušků. Ti “Laviho” sledují na sociálních sítích a kvůli jejich zájmu se prý chystá například i skutečná kolekce spodního prádla JL10 podle iniciál fotbalisty. Až se nabízí srovnání s jiným úspěšným seriálem z fotbalového prostředí – Okresním přeborem.

“Já si myslím, že máme jinou cílovku. Okresní přebor má tu výhodu, že je pro všechny, protože podobnou soutěž hraje na vesnici skoro každý, takže dokáže oslovit masy. My jsme chtěli jít jinou cestu, protože nás zajímali hráči z vyšších struktur. Profíci, kteří pobírají haldy peněz a mají všechny výhody, které vrcholový fotbalista může mít. A to se nám povedlo podle mě vyobrazit docela dobře. Možná i díky tomu, že se v tom kruhu pohybujeme,” popisuje Štáfek.

Mimochodem, srovnání s Okresním přeborem není jen tak nahodilé. Jedním ze scenáristů seriálu je i Petr Kolečko, který se podílel již na úspěšném nováckém pořadu. Ten se k Vyšehradu dostal po zhlédnutí pilotního dílu, který ho zaujal, a začal spolupracovat se scenáristou Tomášem Vávrou.

Fotbalisty mění prostředí, míní Štáfek

Seriál je podle Štáfka zároveň i do určité míry ukázkou toho, jak to ve fotbalovém prostředí skutečně vypadá. “Naše příběhy vycházejí z reálií, které se skutečně staly. Všichni známe Hotel Praha a hlášku “já nic neplatil a ta částka taky nesouhlasí”. Všichni v Praze vědí, co je Kozička a jak dobře se tam pije,” popisuje Štáfek.

Ten se ale nechce uchylovat k nějakému prvoplánovému odsouzení fotbalistů. Podle něj se jedná o chybu fotbalového prostředí, které na ně působí. Fotbalové manýry, které se hráči učí již od mládeže, v nich podvědomě zůstávají zakořeněné i v dospělosti, takže jsou pak někteří takoví, jací jsou. Dalším problémem je pak podle něj také přebytek volného času a peněz, s čímž si fotbalisté nevědí rady.

“Já sám vidím, že spousta fotbalistů je nešťastných z toho, že mají tolik volného času a nedokážou si vytvořit jiné aktivity. Je pro ně často hrozně složité najít si něco jiného než fotbal. Všichni navíc víme, jak to v rámci nějaké nabuzenosti funguje. Když na sobě člověk maká, tak je ta chuť na ty holky daleko větší než jindy,” popsal Štáfek s úsměvem.

Foto: OBBOD

On sám hrál v dětských výběrech Sparty a již dříve uvedl, že kdyby se nevěnoval herectví, nejspíše by u fotbalu zůstal. A dost možná by ho stejně jako mnoho jiných fotbalistů mašinérie semlela. “Lavický je takový démon, který ve mně dlouho spal a teď se probudil. Je to takové horší já,” říká Štáfek a dodává, že je to pro něj zároveň to zábavnější já.

“Obecně mě baví komické postavy a charakter Juliuse Lavického je v tomhle dobře vystavěn. On je takový sebevědomý dement, který, jak se ukázalo, je na druhou stranu těm lidem sympatický. V rámci seberealizace je tohle hrozně vděčné na hraní,” popsal představitel “Laviho”.

Ten se snažil zachytit prostředí nejen příběhy, ale také dialogy. Proto je seriál opravdu přesycen vulgárními výrazy. “Sami víme, že je jich tam dost. Na druhou stranu ono když by člověk strávil večer s rozjetým fotbalistou, který má na účtě bůhví kolik desítek milionů, tak by pochopil, že oni se mezi sebou takhle normálně baví. Chtěli jsme zachovat to, že jsou sprostí jak dlaždiči,” popisuje.

V seriálu se objeví i skuteční fotbalisté

On sám má díky působení v charitativním týmu Real Top Praha blízké kontakty na současné i bývalé profesionální fotbalisty, kteří pomáhali nejen při inspiraci, ale někteří z nich si také zahráli menší role. Zatím se na obrazovkách monitorů objevil Lukáš Vácha, podle traileru by se v následujících dílech měl ukázat Roman Bednář, Jan Rajnoch nebo Radek Sňozík.

A ze všech si seriál bude s největší pravděpodobností dělat legraci. V druhém díle, kde vystupuje Lukáš Vácha, například řeší sparťan svou módní kolekci právě s “Lavim”, který je v seriálu uváděn jako “druhý sparťan, který navrhl svou vlastní kolekci.” “Já si myslím, že je to pro ty kluky jedině dobře. V momentě, kdy si ze sebe dokážou udělat legraci, tak v očích fanoušků zase vzrostou,” uvádí Štáfek.

Jako šanci na osobní vzrůst to vnímá i Štáfek, který byl dodnes spojován především se seriálem Ulice, kde působí již od roku 2005. “Hraní v Ulici mě pořád baví, už bych ale nedokázal dělat jenom to. Zatím nechci vůbec předbíhat, ale jsem hrozně rád, že se Lavi chytil. Může mi to určitě pomoct na nějakou chvíli přebít to, že jsem u lidí zafixován jen jako Matěj Jordán,” popsal.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy