Recenze: Internetový seriál Semestr je spolu s Pustinou to nejlepší, co v Česku letos vzniklo

Martin Svoboda Martin Svoboda
1. 11. 2016 11:03
Stream.cz začíná od 1. listopadu v týdenních intervalech vysílat seriál Semestr režiséra Adama Sedláka. Jde o překvapivě povedené dílo, zdaleka nejlepší produkci Streamu.
Semestr - trailer | Video: Stream.cz

Celoplošné stanice našly svou rutinu, které se nevzdají. Kvalitní televizní formáty je tedy třeba hledat jinde. Což se však snadněji řekne, než udělá. Kam u nás vlastně jít pro televizní tvorbu, když ne do televize?

Vzhlíží se sice k HBO, ta ale razí taktiku ojedinělých projektů, na něž se půl roku nadšeně čeká, aby byly za dva měsíce pryč. Kontinuální pokrytí Česka původním obsahem tato kabelovka jistě ani nezvažuje (byl by to od ní nesmysl).

Nabízí se internet. A zatím jediný, kdo se u nás ve větší míře pokouší na něm produkovat původní dramatickou tvorbu, je Stream. Dodnes však platilo, že jeho díla jsou jaksi polovičatá a dramaturgicky neošetřená. I pro nejvýraznější projekty Kancelář Blaník a Žrouty platí, že mají skvělý koncept, jejich síla ale funguje přesně tak dlouho, než divák konečně vidí nějaký díl od začátku do konce a uvažuje nejen o tom, co říká, ale i jak. I zde zatím tedy vyhlížíme výjimky v pravidle.

Konečně dotažený koncept

Nyní Stream své prokletí, nebo spíš dosavadní nedůslednost prolomil a představuje šestidílný Semestr. Seriál Adama Sedláka využívá další výrazný koncept, ale tentokrát ho realizuje precizně a promyšleně. Jakoby odnikud se vynořil projekt, který se může po boku Pustiny a Modrých stínů zařadit mezi nejlepší letošní tuzemské seriály.

Sleduje mladý pár (Anna Linhartová, Jan Hofman) rozdělený přítelovým studijním pobytem v Berlíně. Jde o jednoduchý námět, jeho působivost však zdůrazňuje forma: vyprávěn je (téměř) výhradně prostřednictvím počítačových monitorů a mobilních displejů, které zaznamenávají snahu hrdinů zůstat v kontaktu.

Průkopníkem tohoto přístupu je americký horor Odebrat z přátel, jenž byl svým provedením mnohem doslovnější. Viděli jsme v něm jedinou staticky zabíranou počítačovou plochu. Přílišná pečlivost ale byla na škodu a po chvíli se nápad okoukal. Semestr střídá zařízení jednotlivých hrdinů a ještě užívá pohyb kamery, aby směroval diváckou pozornost. Blíží se tak klasickým filmovým scénám, což by se dalo brát jako švindl. V důsledku ale méně svéhlavé pojetí prospívá.

Forma se nemění v samoúčelnou exhibici jedné myšlenky, tvůrci jen přirozeně využívají nově otevřené bohaté možnosti. Napsané, ale neodeslané zprávy, různé verze jednoho vyplňovaného dotazníku, současná komunikace s několika lidmi a prohlížení několika stránek – to vše jsme viděli i v běžných filmech. Až Semestrem však zvolený syrový formát přesvědčivě přibližuje zahlcení mnohdy banálními, jindy zase život měnícími informacemi, jakému se člověk na internetu vystavuje.

Primární přesto zůstává odvyprávět příběh. A ačkoliv tu mají někdy skypové hovory a facebookové zprávy podivně přesný timing, působí Semestr i přes nezvyklý způsob vyprávění přirozeně a přehledně.

První moderní generační výpověď

Scénář nezapře, že ho vytvořili lidé ve věku hrdinů, kteří žijí podobně jako oni a vypráví do určité míry o sobě, byť prostřednictvím fikce. Jediná výtka by tu mohla směřovat k motivu matky nemocné rakovinou, působí trochu chtěně, jinak se ale seriál nese v duchu minimalismu a zobrazení každodennosti.

Až na úplné výjimky u nás o mladých lidech točí režiséři starší přinejmenším o jednu generaci. Někdy s lepším (Místa Radima Špačka), jindy s horším (hned několik počinů Tomáše Vorla) výsledkem. Setkáváme se většinou s tím, že tito filmaři buď vyvolávají z minulosti sami sebe, nebo utíkají ke klišé o hackerech se sluchátky na uších, mobilem v ruce, skateboardem v podpaží a Minecraftem v kapse. Přičemž obě tendence jsou odsouzeny k neúspěchu. V důsledku technologických, politických a společenských posunů existuje tlustá dělicí čára mezi generacemi a ani jedna ze stran se navzájem nikdy úplně nepochopí.

Snad žádný český televizní nebo filmový projekt proto doposud nevytvořil tak živoucí postavy patřící k pokolení zajištěných mileniálů. Dvacátníků, kteří už nejsou dětmi, ale ještě o sobě neuvažují jako o dospělých. V něčem jsou rozumnější než jejich rodiče, v něčem naopak bezradní.

Nejde o hrdiny zvlášť sympatické (v mnoha ohledech spíš naopak), ale rozhodně živoucí. Nacházejí se v hmatatelném prostředí, kde existuje Kamil Fila, subkultura famáků, Třeštíkův balkón a spousta kaváren prodávajících flat white. To prostředí jde nenávidět, ale nepochybně se mu dá uvěřit. A právě v jeho úsporném, ale přesném vykreslení spočívá síla Semestru.

Problém může nastat s týdenními intervaly mezi epizodami. Na novinářské projekci byl celý seriál promítnut naráz, bylo tedy snadné se sžít s postavami a zvyknout si na ně. Těžko říct, jestli nebude problém protagonisty vždy po dvaceti minutách na týden opustit. Stream měl možná zvážit strategii Netflixu, který celé série zpřístupňuje naráz. Takové rozhodnutí občas uškodí, především co se týče projektů s potenciálem budovat fanouškovské základny, v tomto konkrétním případě ale může izolování epizod zabránit napojení na hrdiny.

Semestr je každopádně v našem prostředí výjimečný počin nejen svou nezvyklou formou, ale především tím, že nabízí výraznou sebereflexí (části) generace, která o sobě zatím nechala vyprávět jiné.

Hodnocení: 85 %

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 51 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy