Točí se film Nagano s rozpočtem 60 milionů. Jágra dabuje Dyk a jedná se o spolupráci s Pixarem

Martin Svoboda Martin Svoboda
7. 7. 2016 12:00
Film Nagano - zrození hrdinů, který má přijít do našich kin v roce 2018, tedy na dvacetileté výročí českého olympijského vítězství, si odbyl tiskovou konferenci už na letošním karlovarském festivalu. Za přítomnosti tvůrců, ale i známého komentátora Roberta Záruby a Dominika Haška, píše Martin Svoboda.
Nagano - zrození hrdinů (teaser) | Video: Naganofilm.cz.

Snímek si ukousl velké sousto. Šedesátimilionový rozpočet se podle režiséra Pavla Sadílka zdá vysoký, ale pro animovaný loutkový snímek jde ve skutečnosti o skromnou sumu.

Jediná komplikovaná loutka totiž podle něj vyjde na víc než sto tisíc korun. Proto bude na podporu produkce v září rozjeta i kickstarterová kampaň, podobně jako na snímek Charlieho Kaufmana Anomalisa, který vznikal z podpory fanoušků stejnou technologií a stylisticky se k němu Sadílek několikrát přirovnal. Byť podoba Jágrovy loutky evokuje spíš Team America od tvůrců South Parku a vykazuje mnohem víc stylizace.

Srovnáváním s Kaufmanem nasadil každopádně laťku pořádně vysoko. Stejně jako když zmínil, že jedná o spolupráci s Pixarem. Ambice týmu opravdu nechybí. Což je v pořádku. Loutkový snímek si vždy žádá obrovské úsilí, především co do časové investice, vzniká ostatně políčko po políčku, tvůrci tedy musí věřit, že výsledek jejich práce bude skvělý.

Můžeme tomu věřit i my? Bohužel nemáme z posledních let příliš dobré zkušenosti s kvalitními rodinnými komediemi, jak se chce Nagano i přes snahu držet se faktů stylizovat. Sadílek se distancoval od animáků, jako je Kozí příběh, jemuž by se nerad přiblížil, což je nepochybně pozitivní. Ale dokáže odvyprávět příběh o pár hokejových zápasech zajímavě? Snad tu nepropadne fanouškovskému nadšení a zůstane filmařem. Scénář stále není dokončený a mnoho aspektů je v jednání.

Podle krátkých němých ukázek a storyboardů zatím nepoznáme víc, jde jen o ukázku animace. Jágr v nich trénuje a vydává během toho podivné zvuky, což však, doufejme, nebude naplňovat celý film. Tam ho má mluvit Vojtěch Dyk. Dominika Haška si možná střihne Ondřej Vetchý a Ivana Hlinku Jiří Bartoška. Samotný Jágr s Haškem jsou moc vytížení, aby ztvárnili sami sebe, ale možná se dočkají čestné roličky.

Scenáristu Petra Kolečka nemůžeme brát jako záruku. Pod správným vedením se jeho text může proměnit v jeho Okresní přebor, pod horším v Padesátku. V lepším případě může tedy vzniknout zajímavá reflexe, v horším pitvořivá blbina.

Supervizor speciálních efektů Michal Křeček doplnil, že snímek bude mít 85 minut, skládat se bude z jednoho tisíce záběrů, z toho 370 bude trikových (a spousta dalších retuší). Tím by si přesto rád zachoval fyzický dojem – předně kvůli osvětlení, které nedokáže imitovat sebelepší počítač.

Nagano zatím vypadá jako dílo, do nějž vloží tvůrci spoustu poctivé práce. Ale jestli bude úspěšně zužitkována, stále záleží na spoustě proměnných.

Nagano - Zrození hrdinů (making of) | Video: Naganofilm.cz
 

Právě se děje

před 39 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy