Praha - Vědci proti Vachlerovu záhadologickému Detektoru protestovali možná až hystericky. Přesto pořad nemizí z obrazovky ČT na jejich výzvu, kterou předali Radě ČT, ale hlavně z vůle programového oddělení. Aspoň formálně.
"Česká televize zásadně nepozastavuje pořady, protože se nelíbí nějaké skupině diváků. To by už dnes televize veřejné služby nevysílala vůbec nic. Drtivá většina pořadů nejen v České televizi má své fanoušky i zapřísáhlé odpůrce," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí stanice Ladislav Štícha.
Proti pořadu vystupovali hlavně vědci ze spolku Sysifos a žádali jeho zrušení. "Obsah dílů pořadu je výsměchem metodě kritického vědeckého myšlení. V pořadu nejsou předkládány vědecké problémy, " napsali Radě ČT.
Jenže to bylo všechno, co mohli udělat. Rada ČT nemůže zasahovat do programové skladby; nemůže nějaký pořad zakázat, nebo naopak nakázat, co se bude vysílat.
Co je veřejná služba
O pozastavení rozhoduje programové oddělení v čele s Kateřinou Fričovou. Nicméně mluvčí jistý vliv ohlasů sám potvrzuje. "Pořad se jednak nehodil do našeho nového schématu, ale hlavně jsme se rozhodli s ním něco udělat, protože zpracování není většině diváků zcela zřejmé, jak ho tvůrci myslí," říká.
Stížností od vědců na Detektor dorazilo Radě několik, na druhou stranu prý v poslední době přišly i pozitivní reakce.
"Na jejich reakci o zrušení jsme jim odpověděli, že Rada není kompetentní nějaký pořad zastavit. Navíc jsme jim sdělili, že obdobný pořad se vysílá na veřejnoprávní stanici v Německu," uvedl pro Aktuálně.cz předseda Rady ČT Jiří Baumruk.
Baumruk dříve v souvislsoti s Detektorem v jednom rozhovoru uvedl, že hranice, co je ještě služba veřejnosti a, není úplně ostrá.
"Já myslím, že i tohle může být služba veřejnosti, záleží na tom, jak se to podá. Kdybychom zredukovali službu veřejnosti jenom na jazykové kurzy, publicistiku a dokumenty BBC - a to ještě ne všechny, tak by nám ze služby veřejnosti nezbylo moc."
Další marný pokus
Vědci každopádně mohou být spokojeni. Pořad je pozastaven; kdy a v jaké podobě se vrátí na obrazovku, zatím není jisté. Česká televize začne jednat s Petrem Vachlerem; v případě, že se nedohodnou, je možné, že záhadologický pořad zamíří ke konkurenci.
Ne všichni členové Sysifosu se ale s postupem spolku ztotožňují. Jeden z jeho členů autorovi Detektoru Petru Vachlerovi před pozastavením poslat dopis, v němž ho upozorňuje na to, jaké kroky společnost skeptiků proti pořadu podniká.
"Dr. Grygar vyzval všechny, aby psali protestní dopisy proti tomuto pořadu Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a vedení ČT, dokonce se shání konexe v parlamentu na zastavení pořadu. Takové jednání pociťuji jako naprosto patologické a s vědou, její obranou a popularizací, tedy tím, co by měl Sysifos skutečně dělat a co mě do něj přivedlo, nemá nic společného," napsal člen, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Nedávno vedl podobný boj proti pořadu Výměna manželek na Nově lidovecký poslanec Tomáš Kvapil. Poslal stížnost z podnětu občanského sdružení Síť mateřských center Radě pro televizní a rozhlasové vysílání, v níž žádal o zrušení; rovněž ale neuspěl.