Los Angeles - Byl to dramatický konec - jak se na vítězný seriál a na americké předávání cen sluší. Mafiánský seriál Sopranovi se dočkal předpovídané pocty. V napínavém vyvrcholení ceremoniálu jeho dojatým tvůrcům předala hlavní cenu Emmy v kategorii dramatických seriálů herečka Helen Mirrenová.
Sérii s hercem Jamesem Gandolfinim v hlavní roli mnozí filmoví kritici považují za největší americký seriál historie. Mafiánská sága skončila po šesti sezonách letos v červnu, ale hlavní cenu získala jen jednou v roce 2004. Trofej je tak všeobecně považovaná za hold seriálu.
Úspěšné seriály Chirurgové a Boston Legal se musely sklonit před ságou, která se už v této chvíli v USA nevysílá. Sopranovi jsou vůbec prvním dílem, které takto získalo cenu.
Sopranos si získali obrovskou popularitu díky drsnému humoru a cynickému nadhledu, se kterým se tvůrci pustili do křížení vztahové rodinné komediální série z předměstí New Jersey s motivy ze světa organizovaného zločinu.
Série se úspěšně usadila někde na pomezi mezi Zoufalými manželkami a komedií Přeber si to. Hlavní postavou je "nebohý" James Gandolfini, který spořádaně obrací hamburgery , řeší rodinné trable a splátky, ale snaží se to skloubit se špinavou prací mafiánského bosse.
"Je to v podstatě příběh gangstera," říká tvůrce Sopranů David Chase. "I gangsteři ale vozí své děti do školy a dávají jim večeři. Postavme se tomu čelem - co kdyby svět i tenhle národ ovládali gangsteři. A možná tomu tak opravdu je."
Na protagonisty seriálu Jamese Gandolfiniho a Edie Falcovou už ale ceny nezbyly - Gandolfinimu cenu vyfoukl James Spader z právnického seriálu Boston Legal. "Proboha, mám pocit, jako bych zrovna nějakému mafiánovi ukradl spoustu peněz," zavtipkoval Spader při přebírání ceny.
Edie Falcovou zas pokořila její konkurentka Sally Fieldová ze seriálu Bratři a sestry. V komediální kategorii podle očekávání vyhrálo nové americké zlatíčko - herečka America Ferrera z remaku jihoamerické telenovely Ošklivka Betty. Sopránovi nicméně získali ceny za nejlepší scénář a režii.
Hlavní cenu za nejlepší komediální seriál si odnesl sitcom 30 Rock. Premiéru měl před rokem v říjnu a odehrává se v atraktivním prostředí newyorských studií televize NBC - je tedy jakýmsi seriálem v seriálu. Pojednává o týmu tvůrců, kteří pracují na vlastní komediální show typu slavné Saturday Night Live. Hlavní roli hraje Alec Baldwin.
Mezi televizemi tradičně bodovala HBO, která si odnesla celkem 21 cen; NBC získala o dvě méně. ABC a CBS získaly po desítce ocenění, PBS devět a Fox sedm.
Největší úspěch během nedělního večera sklidili moderátoři Jon Stewart a Stephen Colbert - poté, co Rickyho Gervaise ze seriálu Extras vyhlásili nejlepším hercem v komediální kategorii. "Ricky tu dnes nemůže být s námi. Takže cenu dáme našemu kamarádovi Stevemu Carellovi," upozornili moderátoři na Gervaisova konkurenta nominovaného za seriál Kancl.
Potlesk vestoje si vysloužil i bývalý viceprezident Al Gore, který za svůj projekt Current TV dostal ocenění v kategorii interaktivní televize.
"Snažíme se otevřít televizní medium tak, aby diváci mohli televizi dělat s námi. Otevíráme tak debatu o tom, co je to demokracie," řekl k ocenění Gore, který letos slavil úspěch už na Oscarech. Odnesl si odtud cenu za dokument Nepříjemná pravda.
Ceny pro herce ve vedlejších rolích získali protagonisté seriálů Chirurgové, Ztraceni, Entourage a My Name is Earl. Mezi herečkami se radovala i Helen Mirrenová. Ta si po letošní oscarové smršti za Královnu odnesla Emmy za nejlepší herecký výkon v televizní miniserii za roli v Prime Suspect.
V kategorii televizních filmů podle očekávání vyhrál snímek Bury My Heart At Wounded Knee. Vychází ze stejnojmenné knihy historika Dee Browna z roku 1970 a přes romatický název dokumentárně popisuje boj Indiánů a federální vlády v 60. až 90. letech 19. století.