Praha - Dovozovou hru na četníky a zloděje, případně vrahy nabízí televizní program od rána až do večera. Vítězem je kriminální série CSI na Nově.
Vytahování vlasů z odpadu, používání nejnovějších metod a retrospektivní záběry kulek pronikajících hrtanem si nenechává pravidelně ujít přes milion diváků.
Zatímco od začátku září sleduje v průměru Kriminálku Miami 1,3 milionu lidí, v případě Las Vegas to je ještě o sto tisíc víc; což je číslo, na které konkurenční kriminální série nestačí.
A protože úspěch se televizi líbí, nabízí ještě v podvečerní hodině reprízu starší řady Kriminálky Las Vegas.
V protikladu k "mystickým detektivkám" tu rozhodují exaktní důkazy a přesvědčení, že všechno lze vyřešit technikou a rozumem. Paranoidní partička z Akt X by možná řekla, že si seriály platí vláda, aby uklidnila své občany, že má všechno pevně v rukou (a že na všechno stejně přijde!).
Možná to v Česku nefunguje, přesto další detektivky nezajímají zdaleka tolik lidí. Druhou sérii Námořní vyšetřovací služby na Nově průměrně sleduje 356 tisíc diváků - a to je první číslo, kterým může Nově konkurovat Prima.
Právě ukončení Sběratelé kostí - a antropoložka přezdívaná Kůstka - dokázali k televizním obrazovkám přilákat 454 tisíc diváků. Od tohoto týdne stanice sází nový seriál z kriminálního prostředí, Instinkt zabijáka.
Stejně si na Primě vede desátá řada Vražd v Midsomeru, i ty lákají k obrazovkám skoro půl milionu diváků. Se skóre 207 tisíc diváků se hlásí Policie New York a nevrlý Andy Sipowicz; podobně se pohybují čísla Policejních vyjednávačů.
Nejskromnější je v zahraničních detektivkách Česká televize. Jen jeden ze sedmi primetimeových večerů na ČT okupuje britská série Hercule Poirot s číslem 700 tisíc diváků. Detektiv, který zapojuje šedé mozkové buňky, ne moc šťastně konkuruje seriálovým jistotám - soap opeře Velmi křehké vztahy a Ordinaci v růžové zahradě.
O den později to ale ČT všechno vynahradí jeho bodří kolegové z Brna. Se sledovaností okolo 1,8 milionu lidí jsou nejžádanějším detektivním seriálem vůbec.
Hlavní primetimové kriminálky pak doplňuje z těch známějších třeba víkendový Big Ben nebo poručík Columbo, kteří si přes neustálé reprízovaní drží věrnou svoji diváckou základnu.
"Tyto dva seriály sleduje přes 300 tisíc, což je asi jedna pětina diváků přítomných u televizních obrazovek," uvedl mluvčí televize Prima Ladislav Pavlík.
Mimo prime time se ale najdou i perly, jako je retro stylizovaný seriál o mírně nesnesitelném detektivu Monkovi, který má snad všechny fobie na světě.