Pohádka o Sněhurce a černochovi strhla bouři proti Donutilovi. Česká televize se kritice brání

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 1. 2016 15:20
Herec Miroslav Donutil čte v České televizi originálně pojaté pohádky Aloise Mikulky. Jedna z nich, Pravdivý příběh o Sněhurce, byla bez povšimnutí odvysílána koncem listopadu. Nyní se kolem ní strhla na sociálních sítích vášnivá debata. Tu ještě přiživila "Donutilova reakce", která ovšem pochází z falešného facebookového profilu, a je tudíž vymyšlená. Diskuze jsou přesto plné nenávistných reakcí a výhrůžek, mířících na populárního herce. Lidé se rozčilují, že zradil národ a čte dětem rasistické pohádky, v nichž je bílá pleť vadou. Česká televize upozorňuje, že pohádka je ze tři roky staré knížky a se současnou situací tudíž nesouvisí.
V pohádce Pravdivý příběh o Sněhurce si Sněhurka s "pletí bílou jako mléko" vezme "černočerného černocha".
V pohádce Pravdivý příběh o Sněhurce si Sněhurka s "pletí bílou jako mléko" vezme "černočerného černocha". | Foto: Česká televize

Praha - Aktuální bouře, která se na Facebooku strhla proti populárnímu herci Miroslavu Donutilovi, vznikla kvůli čtené pohádce pro děti. Přiživila ji série nepravd a zavádějících tvrzení.

Když Česká televize odvysílala loni 25. listopadu Pravdivý příběh o Sněhurce z cyklu Pohádky pana Donutila, v nichž čtyřiašedesátiletý herec čte originálně pojaté pohádky Aloise Mikulky, nic moc se nedělo. Po článku na webu Aeronet.cz, který BIS označila za nebezpečný zdroj ruské propagandy, se teď odkaz na pohádku dostal i na sociální sítě a strhla se bouřlivá diskuse.

Příběh prý hanobí bílou rasu (na začátku pohádky Miroslav Donutil vypráví, že Sněhurka měla "jednu velkou vadu, totiž bílou pleť jako mléko"). Lidé se rovněž rozčilují, že jde o "vymývárnu mozků" malým dětem a pohádka chce ukázat v dobrém světle migranty (na konci si totiž Sněhurka vezme "černočerného černocha", díky čemuž spolu mají světle hnědé děti, které se už nepotřebují skrývat pod slunečníky jako bílá Sněhurka, které vždy naskákaly pihy).

Diskuse s negativními reakcemi na Miroslava Donutila se strhla i na stránce internetového vysílání České televize přímo pod inkriminovaným videem.

"Tak to je humus. Bílá pleť je vada? To zavání hanobením rasy. Jinak je tahle pohádka naprosto nelogická. A když už, tak těm vadným bílým holčičkám řekněte, kde mohou toho hnědého muže najít. Třeba na Silvestra v Kolíně na Rýnem nebo ve Stockholmu," míní například divák podepsaný jako Petr.

"Příběhy pro cyklus Pohádek pana Donutila vybírali tvůrci pořadu na začátku loňského roku. Pravdivý příběh o Sněhurce je jednou z oblíbených pohádek renomovaného českého autora a výtvarníka Aloise Mikulky a byla publikována v jeho knize Pohádkový lunapark už před třemi lety, nicméně její původ je ještě starší. Žádné spojení se současnou společenskou situací zde tak ani nemůže existovat," říká na dotaz Aktuálně.cz mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Miroslav Donutil se k celé kauze na dotaz redakce do úterního odpoledne nevyjádřil.

Bouři znásobila falešná reakce Donutila

Bouře kolem originální verze Sněhurky se ještě znásobila, když Parlamentní listy odcitovaly k aféře "reakci Miroslava Donutila", která ovšem pocházela z hercova falešného facebookového profilu

Mnozí diskutující na falešné stránky přesto naletěli, pod vyjádřením nepravého Donutila bylo v úterý dopoledne přes čtyři sta reakcí, většinou značně nenávistných.

"Dnes nazýváte fanoušky pitomými slepicemi? Kdo si myslíte, že jste? Obyčejný komediant, který za peníze prodá nejen svou rodinu a vlast, ale zapře i nos mezi očima! Fuj!" zní jeden z mírnějších komentářů.

Falešné stránky Miroslava Donutila upozorňují uživatele na svoji nepravost.
Falešné stránky Miroslava Donutila upozorňují uživatele na svoji nepravost. | Foto: Facebook

Lidé si také mylně spojili vyprávění o Sněhurce a černochovi se zvěstmi uniklými z hacknutého e-mailového účtu premiéra Bohuslava Sobotky, že Česká televize chystá tzv. "migrační večerníček", kde by byla náležitě vysvětlena problematika migrantů.

E-maily se dostaly na veřejnost v lednu, pohádka byla odvysílána loni v listopadu a s migrační vlnou má pramálo společného. Navíc Česká televize žádný takovýto projekt nechystá.

"Žádný námět na večerníček s migrační tematikou Česká televize neobdržela, a tedy jej ani nevyvíjí," uzavírá mluvčí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Státní zástupce neuspěl s dovoláním v případu stíhání soudkyně Zhoufové. Srážka z platu byla dostačující trest, tvrdí soud

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl s dovoláním v případu liberecké soudkyně Lenky Zhoufové. Domníval se, že její trestní stíhání kvůli nezákonném prodloužení vazby drogovému dealerovi nemělo být zastaveno a chtěl nové projednání kauzy. Podle Nejvyššího soudu ale byla dostačující srážka z platu, kterou jí jako trest udělil kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS). O rozhodnutí Nejvyššího soudu informoval web ceska-justice.cz.

Zhoufová byla obžalovaná, neboť nejprve opomenula včas rozhodnout o prodloužení vazby muže stíhaného za distribuci drog. Poté rozhodnutí označila dřívějším datem, aby formálně vyhověla zákonným lhůtám. U soudu prvního stupně poukazovala na velký tlak a vysoké pracovní vytížení. Kvůli nezákonnému postupu při prodloužení vazby čelila obžalobě ze zbavení osobní svobody a zneužití pravomoci. Okresní soud v Mělníku stíhání zastavil i s ohledem na to, že Zhoufovou už potrestal kárný senát.

Snížil soudkyni plat na jeden rok o čtvrtinu. Přišla tak celkem o víc než 250.000 korun na výplatní pásce. Zhoufová rozhodnutí Nejvyššího soudu nekomentovala. "Stejně jako doposud se nebudu k celé věci nikterak vyjadřovat," uvedla pro web soudkyně.

Aktualizováno před 30 minutami

Nehoda zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zraněni

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zraněni, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta podle policie nedostanou, od Uherského Hradiště musí objížďkou přes Křenovice.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Kvůli omezení se podle webu krajského integrovaného dopravního systému zpožďují i některé autobusové linky, a to 106, 601 a 631. Zpoždění dosahuje až 40 minut.

Další zprávy