Pitaval z nemocnice na kraji města. ČT zavzpomíná na Dietla

ČTK ČTK
8. 6. 2015 11:38
Veřejnoprávní televize během léta zavzpomíná na scenáristu Jaroslava Dietla, komerční kanály budou převážně reprízovat seriály.
Foto: Česká televize

PrahaČeská televize si v létě připomene třicet let od úmrtí scenáristy Jaroslava Dietla. Seriály Nemocnice na kraji města nebo Malý pitaval z velkého města na obrazovce uvede dvakrát týdně.

"Letošní léto bude na obrazovkách České televize patřit zejména velkým jménům zahraniční a tuzemské kinematografie," uvedl ředitel programu Milan Fridrich. "Jednička se ponese nejen ve znamení letošního třicátého výročí úmrtí legendy české scenáristiky Jaroslava Dietla, ale i klasických mayovek nebo pohádkových příběhů pro celou rodinu," dodal.

Filmového a televizního scenáristu připomenou jeho nejznámější seriály. Dvakrát v týdnu se na obrazovky ČT1 vrátí Nemocnice na kraji města a Malý pitaval z velkého města. Diváky ale čekají také seriály Františka Filipa Byl jednou jeden dům a Dobrá voda.

První program ČT dále uvede premiérové díly soutěžního Taxíku nebo investigativních Reportérů ČT. Středy budou ve znamení filmů podle Karla Maye Vinnetou a páteční prime time nabídne celovečerní pohádky a reprízy Všechnopárty.

Letní vysílací schéma již představily i ostatní velké televize. Nova na letní sezonu chystá reprízy seriálů Chalupáři, Kriminálka Anděl nebo Gympl s.r.o. S premiérovými díly se představí publicistický pořad Česko za zázraky a tajemstvím a komediální seriál Sígři ve výslužbě. Kromě toho odvysílá filmové hity jako Rafťaci, Vratné lahve, Dědictví, Donšajni, Medvídek nebo Bobule.

Prima na všední podvečery oznámila kuchařskou show Prostřeno!, v sobotu lifestylový magazín Gondíci s.r.o. a v neděli Rozpal to, šéfe! se Zdeňkem Pohlreichem. Pondělní večery pak mají patřit historickému seriálu z produkce BBC Tři mušketýři. Středeční večer nabídne show Muži proti ženám a Show Jana Krause, ve čtvrtek to bude Ano, šéfe! a show Kdo je kdo? a v pátek zábavný pořad Překvápko!.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Francii se ujali úřadu dva noví ministři, čelí kritice za znásilnění i popírání #MeToo

Ministři nové francouzské vlády premiéra Jeana Castexe se dnes ujali svých úřadů. Dva z nich přitom už nyní čelí ostré kritice. Nového ministra vnitra Géralda Darmanina totiž od roku 2017 vyšetřují kvůli obvinění ze znásilnění, ministr spravedlnost Éric Dupond-Moretti na sebe před časem upozornil kritikou hnutí #MeToo. Opatrnou pochvalu si prezident Emmanuel Macron vysloužil alespoň za jmenování Barbary Pompiliové do čela ministerstva životního prostřední, informovala agentura AFP.

Premiér Édouard Philippe, který stál v čele vlády od roku 2017, podal v pátek demisi a s ním skončil celý jeho kabinet. Z něj se do týmu nového premiéra Jeana Castexe, dosud málo známého starosty jihofrancouzského městečka Prades, dostal ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ministr financí Bruno Le Maire či ministryně obrany Florence Parlyová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy