Přežila nacisty i komunisty. Nejhorší byl manžel tyran, líčí stoletá pamětnice

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 11. 2018 7:04
Vlastimila Šrůtková je stará jako republika. Režisérka Eva Tomanová o ní natočila dokument Narozena 1918, který okouzlil mezinárodní festival v Jihlavě a v prosinci ho odvysílá Česká televize. "Diváci se na premiéře během filmu smáli průběžně pořád. Ale nebylo to, že by se smáli jí, ale spíše s ní. Protože ona se většinu toho natáčení také velmi dobře bavila a smála," popisuje Eva Tomanová.
Vlastimila Šrůtková v dokumentu Evy Tomanové Narozena 1918. | Video: Česká televize

Už dlouho nestáli století lidé v takovém centru zájmu, jako je tomu letos, kdy si sté výročí připomíná i republika.  

Producent Pavel Chalupa před časem rozjel projekt Narozeni 1918. Ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, Českou televizí a Českým rozhlasem dal výzvu, aby se přihlásili století lidé. Aby těch stovek nebylo málo, ozvalo se přes sto jedinců, kterým bylo sto a více let.

S 25 z nich natočila Theodora Remundová pro Českou televizi dvoudílný dokumentární film Moje století. A jednu z nich, Vlastimilu Šrůtkovou, si vybrala i režisérka Tomanová pro svůj dokument Narozena 1918.

"Tak nějak jsme si hned padly do oka a moc jsme se spolu nasmály," líčí Eva Tomanová první setkání se svou filmovou hrdinkou. Poprvé ji navštívila, když v říjnu 2017 slavila 99. narozeniny. V březnu začalo natáčení.

"Jedna z jejích prvních otázek zněla: 'Nevíte náhodou, kolik mi je přesně let?' Ona si totiž myslela, že ji chtějí zestaršit, sama tvrdila, že jí může být maximálně devadesát," vzpomíná režisérka. Ve filmu jsou nakonec ukázány dokumenty, které potvrzují, že se narodila 2. října 1918 ve Vídni.

Na dětství ve Vídni a posléze v Uhříněvsi, kam se rodina přestěhovala, má také paní Vlastimila ty nejjasnější vzpomínky. Lépe si vybaví svého milovaného dědečka nežli třeba heydrichiádu, srpnovou okupaci či sametovou revoluci. Její stoletý život je přitom se všemi dějinnými událostmi stoleté republiky pevně provázán.

"Vždycky když se něco důležitého stalo v republice, zasáhlo to i do jejího života," říká režisérka. Za války jí Němci odvedli tatínka na nucené práce a mnohé židovské rodiny, s nimiž se přátelila, se už nikdy nevrátily.

Když nastoupili k moci komunisté, znárodnili turistickou chatu s restaurací na Macoše, kterou měli Šrůtkovi pronajatou, a udělali z ní vyhlášený podnik. Po srpnu 1968 jí zase emigrovaly všechny tři dcery do USA a Kanady, v Praze jí zůstal už jen syn. Do jejího osudu se nesmazatelně "propsala" i sametová revoluce, po roce 1989 se zase mohla kdykoliv vidět se svými dcerami a vnoučaty.

Vlastimila Šrůtková s dokumentaristkou Evou Tomanovou a svou dcerou Evou.
Vlastimila Šrůtková s dokumentaristkou Evou Tomanovou a svou dcerou Evou. | Foto: Česká televize

Paní Šrůtková znamenala pro dokumentaristy učiněný poklad. Na svá léta je stále velmi čilá, aktivní, šarmantní, s živým zájmem o cokoliv nového - ať už je to rozhovor přes Skype, nebo focení mobilním telefonem.

"Pro ni nebyl problém pěkně se ustrojit, sejít kvůli nám dvě patra bez výtahu dolů, dvě nahoru, jet s námi na celodenní výlet. Přitom pro stoletého člověka to muselo být maximálně nepohodlné. Natáčení ji tak bavilo, že dokonce i litovala, že s ním začala až v takto pozdním věku," tvrdí Eva Tomanová. "Navíc je ohromná vypravěčka, o životě vypráví v takových historkách, nikam neodbíhá."

Líčí, jak po celodenním natáčení v Moravském krasu jim druhý den říkala, že už nemá sílu natáčet. Ale když zjistila, že je celý štáb připravený před domem, řekla prý: "Dejte mi dvě hodiny a já se dám do pořádku." Za dvě hodiny jim opět otevřela upravená dáma v plné síle.

Stoletá paní Vlastimila navíc celé natáčení absolvovala bez brýlí i bez naslouchátka, zrak i sluch jí stále slouží. A jako bonus pro natáčecí štáb byly její bohaté rodinné filmové archivy z dob, kdy u nás vlastnilo kameru minimum domácností.

Asi největší problém byl s její pamětí. Tady už režisérka potřebovala pomoc příbuzných.

Nejtěžší bylo pro filmaře vydolovat její vzpomínky na srpen 1968. Štábu pak pomohla dcera Vlasta, která jim po Skypu vyprávěla historku, jak celá rodina zrovna pracovala v turistické chatě u Macochy. "Maminka jim pak přišla říct 'Tak jsme obsazený!' a dcera si myslela, že tím myslí plnou chatu hostů," usmívá se Eva Tomanová. Po této historce si paní Šrůtková ruskou okupaci detailně vybavila.

Na dotaz režisérky, kdy jí v životě bylo nejhůř, překvapivě ve snímku nezmiňuje ani válku, ani komunismus nebo srpnovou okupaci, kvůli níž jí emigrovaly děti. Vzpomene na období, kdy pod vedením manžela musela pracovat v turistické chatě Macocha a připravovat denně stovky jídel.

"Nejhůř mi bylo, když jsem makala jako blbec na té Macoše. To byly galeje, on by manžel ze mě sedřel kůži. Úplný tyran to byl," líčí ve filmu. "Mně se na něm nelíbilo vůbec nic, ale já jsem se mu líbila," popisuje jejich vztah. "Celý život jsem mu vykala, protože na tykání to nebylo. Měla jsem s ním sice čtyři děti, ale na tykání to nebylo," vypráví.

Nejen tento záběr vzbudil na předpremiéře v pražském kině Mat a při premiéře na mezinárodním festivalu v Jihlavě mohutný smích v sále. "Diváci se pak smáli průběžně pořád. Ale nebylo to, že by se smáli jí, ale spíše s ní. Protože ona se většinu toho natáčení také velmi dobře bavila a smála," popisuje režisérka. "Měla jsem pak nadšené ohlasy z publika, že netušili, když půjdou na dokument ke sto letům republiky, že se tak skvěle pobaví."

Film se líbil i paní Šrůtkové. "Trochu jsem se obávala, co tomu řekne, ale byla nadšená a moc nám děkovala. A i během projekce se také velmi srdečně smála," dodává Eva Tomanová.

Dokument Narozena 1918 odvysílá začátkem prosince Česká televize.

Video: Podívejte se na rozhovor Martina Veselovského s paní Šrůtkovou na DVTV

Na prezidenta Masaryka vzpomínám, byla k němu velká úcta, ne jako dnes. Málokterá ženská se v životě nadřela jako já, a vidíte, je mi sto | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy