Glosa - V Americe právě probíhá tzv. mid-season, při níž má několik větších seriálů v polovině série pauzu a vrátí se až v průběhu února nebo března. Právě taková chvíle je ideální na nasazení nových počinů a prozkoumání jejich mantinelů sledovanosti – jedním z takových seriálů je i Agent Carter studia Marvel a televizní stanice ABC, který poběží v pauze druhé série jiného marvelovského seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. pojednávajícího o tajných agentech, již zahlazují stopy po superhrdinských činech.
Osmidílná minisérie, jež odvysílala své první dva díly na začátku ledna, je přitom očekávaným zpestřením a doplněním již dosti rozsáhlého marvelovského univerza, které tvoří filmy s postavami jako Iron Man, Thor nebo Captain America. Právě na postavu vlasteneckého hrdiny Stevea Rogerse aktuální seriál navazuje nejblíže, jelikož se v podstatě odehrává bezprostředně po filmu Captain America: První Avenger.
Nenechat si nic uniknout
Podle názvu mnozí jistě poznali, že hlavním hrdinou seriálu bude tentokrát žena, a to Peggy Carterová, milá Captaina Americy, která se po druhé světové válce (a Rogersově havarování s lodí na Antarktidě, kde zmrzl na dalších cca sedmdesát let) vyrovnává se ztrátou svého blízkého, stejně jako s šovinistickými poznámkami svých mužských kolegů v práci pro bezpečnostní organizaci Strategic Scientific Reserve (SSR).
Seriál vznikl na základě jednoho ze série tzv. Marvel one-shots, bonusových krátkometrážních filmů přítomných na Blu-ray vydáních celovečerních filmů, které většinou blíže představí jednu z oblíbených vedlejších postav. Jedním z nich je i kraťas z roku 2013 Agent Carter přítomný na Blu-ray filmu Iron Man 3, který si ihned vypěstoval na internetu popularitu jak kvůli zábavnému zpracování, tak i sympatické představitelce hlavní role Hayley Atwell.
Potenciál si uvědomila i divize Marvel Television, jež začala na základě kraťasu vyvíjet stejnojmenný televizní seriál – už ve fázích předprodukce si však musela být jista, že jde o zaručenou trefu do černého. Marvelovské univerzum je totiž natolik rozsáhlé, že je fanoušky konzumováno naprosto vše, co spatří světlo světa pod hlavičkou produkce studia. Rozšiřování známého světa pomocí potitulkových scén, krátkých filmů nebo doplňkových seriálů obecně skýtá malé náznaky informací, které si fanoušci nechtějí nechat utéct, proto se mnohdy neohlíží na kvalitu výsledných produktů.
Narážkami a popkulturními odkazy je obecně prošpikován i úvodní dvojdíl Agent Carter, v němž najdeme narážky na filmy s Captainem Americou (První Avenger, Návrat prvního Avengera), Iron Manem (zejména druhý díl) nebo dobovou kinematografii padesátých let včetně různých dokumentů, týdeníků, rozhlasových seriálů nebo okázalého upozorňování na styl, což ze seriálu činí další povedenou pastiš (napodobování určitých kinematografických trendů).
Carterová bere svět mužů útokem
Zatímco ženské superhrdinské filmy nás čekají až za pár let (namátkou třeba Wonder Woman od Warner Bros. nebo Captain Marvel od, ehm, Marvelu), Agent Carter ukazuje, že seriál výhradně zaměřený na ženskou protagonistku se mezi mužskou konkurencí neztratí.
Seriálu se totiž daří titulní hrdinku reprezentovat ve dvou liniích – jako ryze akční hrdinku, která hravě strká své mužské kolegy do kapsy (jak bojovými schopnostmi, tak uvažováním), zároveň jako křehkou dámu, která roní slzy pro svého milého a volný čas tráví se svou kamarádkou, jež nemá ponětí, že se baví s nebezpečnou „vražedkyní“.
Obojí je ale nutno brát s téměř komickou nadsázkou a cartoonovou přepáleností, protože seriál nelze rozhodně brát jako nějakou komplexnější výpověď o ženě v poválečné americké společnosti, ale jako oddechovou, nevážně se beroucí zábavu v duchu dobrodružných seriálů.
Společníkem na tajné misi za očištěním jména Howarda Starka (otec Tonyho Starka - Iron Mana v podání Dominica Coopera) je Jarvis Porter (James D‘Arcy), Starkův komorní, který s Carterovou tvoří perfektně se doplňující dvojici, skoro až na bázi buddy komedií. Tempo seriálu dodávají také akční scény, které opět, při ignorování jakýchkoliv požadavků realističnosti, fungují jako vítané osvěžení jinak dialogového vyšetřovacího seriálu.
Diváci, kteří v televizi vyhledávají spíše náročnější podívanou a zejména seriály trendu quality TV, by ale jistě měli být na pozoru, protože Agent Carter nabízí spíše oddechový typ televizní zábavy ve stylu předchozí marvelovské televizní produkce (uvolnění Agents of S.H.I.E.L.D.) – pouhých osm dílů však značí, že na nezajímavé epizodní zápletky a natahování dějové linky nebude čas, tak nezbývá doufat, že si seriál i nadále udrží svůj „odpočinkový“ status.
Hlavně předtím, než dorazí mnohem drsnější a realističtější podívaná, kterou má být třináctidílná série o slepém superhrdinovi Daredevilovi, kterou letos v dubnu jako další ze svých ambiciózních projektů představí streamovací služba Netflix.