Příroda skandinávských zemí zaslouženě figuruje v mnoha cestovatelských snech a rozlehlé Švédsko na tom samozřejmě také má svůj podíl. Necelých sedmdesát procent státního území pokrývají lesy, krajinou protéká řada divokých řek s peřejemi a vodopády, členité pobřeží zase lemují menší ostrůvky. V létě si v oblastech za severním polárním kruhem místní krásy budete moci vychutnat za svitu půlnočního Slunce, bohatou historií i všemi druhy umění naopak provedou desítky městských muzeí.
Hlavní město Stockholm žije na čtrnácti ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem a i díky své romantické atmosféře si vysloužilo přezdívku Benátky severu. Historie dýchne ze staroměstské čtvrti Gamla Stan, kde mimo jiné najdete královskou rezidenci ve Stockholmském paláci nebo nádhernou ukázku typicky švédské gotické architektury v podobě katedrály Storkyrkan.
Královský letní zámek Drottningholm dokonce patří na seznam Světového dědictví UNESCO, pro veřejnost se však otevírá jen výjimečně. Mezi položky věhlasného seznamu se řadí i lesní hřbitov Skogskyrkogarden a za návštěvu určitě stojí i některé z mnoha místních muzeí. Například úctyhodná sbírka národní galerie Nationalmuseum svými více než patnácti tisíci maleb velmi dobře mapuje období od středověku až do dvacátého století. Prostě nazvaný Skansen zase pod širým nebem ukazuje různé způsoby švédského života v předindustriální éře.
Pobřeží na jihu země obklopuje řada ostrovů, z nichž výrazně vyčnívají Öland a Gotland. První jmenovaný proslul svými větrnými mlýny a pozůstatky z prehistorických dob, Gotland pak nabízí výkladní skříň středověku ve městě Visby či stará pohřebiště a runové kameny.
Cestovní ruch pevninského jižního a středního Švédska pohání především tamní jezera s okolními rezervacemi a národními parky. Jezero Vänern je největší zásobárnou pitné vody v celé Evropě a jeho rozlehlá vodní plocha tvoří jakýsi svět sama o sobě. Ústí do něj kolem třiceti řek, jejichž divoká okolní příroda láká tisíce turistů, leží na něm řada ostrovů či ostrůvků a domov v něm našlo i mnoho vzácných živočišných druhů. V letních měsících ožívá i okolí podstatně menšího jezera Siljan, kde se každoročně koná hned několik hudebních festivalů.
Za tou pravou švédskou přírodou ovšem musíte zamířit k nejméně osídlenému severu. Historické území Jämtland je rájem vyznavačů ekoturistiky, napříč celou oblastí se táhne 440 kilometrů dlouhá stezka Kungsleden a pobřeží Höga kusten u Botnického zálivu se již od doby ledové pomalu zvedá od země rychlostí přibližně centimetr za rok. Jakýmsi centrem severu pak je malé město Kiruna, v jehož blízkosti každou zimu vyrůstá proslulý ledový hotel.
Vysoký životní standard a štědrá sociální politika však ve Švédsku šponuje ceny poměrně vysoko a většina zboží i služeb tak vyjde poměrně draho. Mezi Stockholmem a Prahou naštěstí existuje přímé letecké spojení a nejlevnější zpáteční letenky do severské metropole se pohybují kolem šesti tisíc korun. Poznávací eurovíkendy ve Stockholmu pak začínají na dvojnásobných částkách, delší dovolená v horských oblastech bude ještě podstatně dražší.