Vítejte v Norsku, zemi půlnočního slunce

Betty Růžičková
13. 8. 2011 16:00
Lidé i krajina Norska vás vždy přijme s otevřenou náručí.
Norsko, vesnice u jezera
Norsko, vesnice u jezera | Foto: Isifa/Thinkstock

Půlnoční slunce na nejsevernějším cípu evropské pevniny, fjordy, národní parky a mnoho dalšího. Zařiďte si vaši letošní dovolenou v Norsku a poznejte, jak se v této přátelské a přívětivé zemi žije.

Vychutnejte si romantickou přírodou, ledovce, moře či úchvatné hory. A pokud jste vášnivými rybáři, stane se pro vás Norsko bezesporu rájem na zemi.

Kromě toho nabízí tato severská země nespočet možností, kam vyrazit na túry - můžete začít lehkými vycházkami v lesích kolem Osla a skončit v Jotunheimu nebo Troms, kde už ale půjde o pořádný výšlap v alpském stylu.

Ačkoliv některé z národních parků praktikují přísnou politiku, co se turistiky týče, tak na většině území není žádný problém a turisté mají volný přístup téměř všude.

Norsko
Norsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Norsko je domovem běžeckého lyžování a nabízí tak velké množství tratí. Ani příznivci alpského lyžování tu nepřijdou zkrátka - lyžařská centra jako Trysil, Hafjell, nebo Hemsedal mohou konkurovat mnohým lyžařským střediskům v Itálii nebo Rakousku. Ani další z venkovních aktivit, cyklistika, nezůstává v pozadí - téměř v každém městečku je možné si pronajmout kolo a vyrazit na vyjížďku po okolí.

kostel v Norsku
kostel v Norsku | Foto: Isifa/Thinkstock

Symbolem Osla, hlavního města Norského království, je Sinnataggen ("Vztekající se chlapeček"), kterého nalezneme v parku Frogner. Oslo má - na svou velikost - mnoho muzeí, která je možno navštívit. Mezi jinými tu najdete třeba muzeum mořeplavby nebo dopravních prostředků (hlavně tramvají a metra). Také v královském paláci vás rádi přivítají, prohlídku je však nutné si zamluvit alespoň na den dopředu - to samé platí i pro Stortinget, budovy parlamentu.

Centru města dominuje katedrála, která však není tak velkolepá, jako jsou katedrály na jiných místech Evropy. Mezi další místa, která by neměla ujít vaší pozornosti, pak patří výše zmíněný park Frogner a také park Vigeland, ve kterém jsou umístěny sochy.

Sportovní fanoušci by neměli vynechat Holmenkolle, skokanský můstek, který byl postaven pro účely Mistrovství světa v klasickém lyžování konaného zde na přelomu února a března letošního roku.

Trondheim
Trondheim | Foto: Isifa/Thinkstock

Trondheim byl kdysi hlavním městem Norska a nyní je jeho třetím největším městem. Z dřevěného přístavu u řeky Nidelva je krásný výhled na západ slunce. Město je známé i díky své katedrále - Nidarosdomen, postavené v románsko - gotickém stylu.

Katedrála Nidarosdomen v Trondheimu
Katedrála Nidarosdomen v Trondheimu | Foto: Isifa/Thinkstock

Jedním z dalších půvabných přístavů je Stavanger. Místní katedrála je nejstarší v celém Norsku.

Na severu země je největším lákadlem mys Nordkapp - nejsevernější výspa evropského kontinentu. Od poloviny května až do konce července je zdejší hlavní dopravní tepna - silnice E6 - přecpaná auty s turisty, mířícími na sever s touhou vidět půlnoční slunce. Každý rok sem přijede na 250 tisíc turistů - budete letos mezi nimi i vy?

 

Právě se děje

Další zprávy