Rezervace Lake District inspirovala řadu básníků

Adam Pešek
3. 7. 2011 16:00
Anglický národní park Lake District inspiroval celé hnutí romantických básníků
národní park Lake District, Anglie
národní park Lake District, Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

Anglický básník William Wordsworth se domníval, že přírodou prostupuje duchovní síla, a pokud s ní je člověk v souladu, dostává jeho život nový rozměr. Těžko říct, zda by podobná myšlenka romantického poetu mohla napadnout v jiné části Anglie, než v Lake District, ale právě tamní nádherná příroda byla středem celé básnické školy a dnes platí za nejhezčí kout celého Albionu.

Lake District, počeštěně Jezerní oblast, leží v hornaté krajině na severozápadě Anglie, kousek od hranic se Skotskem a už název naznačuje, co budou hlavní lákadla. Jezera mezi nejvyššími vrcholky země vytvářejí nádherné scenérie a pro pěší turistiku má místní příroda ideální podmínky.

Žádná z hor sice nepřesahuje výšku tisíce metrů nad mořem, ale zastihne-li vás nepříznivé počasí, může se jejich zdolání stát především otázkou silné vůle. Roční srážky pod nejvyšším vrcholem Scaffel Pike dosahují hodnot kolem 6 500 milimetrů a celá oblast se tak řadí k vůbec nejdeštivějším v Evropě.

jezero Ullswater v národním parku Lake District, Anglie
jezero Ullswater v národním parku Lake District, Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

říčka Watendlath Beck v národním parku Lake District, Anglie
říčka Watendlath Beck v národním parku Lake District, Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

V jižní části národního parku se nachází mohutné vodopády a některá jezírka leží až na samotných vrcholcích hor. Příkladem budiž Springling Tarn v nadmořské výšce sedmi set metrů. K vidění jsou i rozlehlé močály a rašeliniště, na loukách a pláních se pasou stáda ovcí a cinkání jejich zvonců evokuje časy téměř zapomenuté. Lesů je bohužel minimum, v průběhu dějin došlo hned k jejich několikeré devastaci, nicméně i nevelký počet stromů dotváří kouzelnou atmosféru rezervace.

tajemné balvany Castlerigg Stone Circle v národním parku Lake District, Anglie
tajemné balvany Castlerigg Stone Circle v národním parku Lake District, Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

V údolí Langdale byly poměrně nedávno objeveny skalní rytiny staré zhruba pět tisíciletí a prehistorické období připomínají i rytiny oválů nejrůznějších velikostí v údolí Ullswateru. Nad městečkem Keswick pak leží tajemné druidské balvany Castlerigg Stone Circle a o jejich účelu můžeme dnes pouze spekulovat. U vědecké obce však převládá názor, že spíše než o místo náboženských rituálů se jedná o určitý druh kalendáře.

Zástupce místní fauny lze hledat například na soutoku tří řek u vesnice Ravenglass, kde se líhnou vzácné ropuchy krátkonohé, nebo v přírodní rezervaci Drigg se sídlem kolonie racků chechtavých.

stezka údolím Langdale v národním parku Lake District, Anglie
stezka údolím Langdale v národním parku Lake District, Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, Lake District se neřadí levným oblastem a noc v kempu pod stanem může vyjít i na 20 liber (cca 550 Kč). Hostely a penziony jsou pochopitelně dražší a přespání v maličkých zámečcích jde ještě o řád výš.

Levné zpáteční letenky do Londýna začínají pod třemi tisíci a autobusem do Jezerní oblasti dojedete zhruba za tisícovku. V severní Anglii klasické poznávací zájezdy staví obvykle pouze na jeden, maximálně dva dny, prodloužený víkend či delší dovolenou si však snadno sami naplánujete už za částky kolem pěti až sedmi tisíc.


 

Právě se děje

Další zprávy