Sto let českých vodních skautů. V březnu 1918 vyrazila Jednička ke Svatojánským proudům

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 3. 2018 11:49
Nejvýznamnějším osmičkovým výročím je bezesporu říjen 1918, kdy vznikla Československá republika. Stoleté výročí si však připomínají také skauti. Před sto lety, konkrétně 3. března 1918, totiž vyrazil na první výpravu 1. oddíl vodních skautů. Tento moment je považován za skutečný vznik vodního skautingu pro děti.
Foto: svazskautu.cz

Jak v českých zemích začala vodácká turistika?

To je velmi jednoduchá otázka. Protože když se jedná o zavedení nějakého sportu v druhé polovině 19. století v českých zemích, málokdy se spletete, když řeknete, že ho k nám přenesl Josef Rössler-Ořovský. A nejinak tomu bylo i s vodní turistikou. Takto o zakladateli píšou vodní skauti v článku "Vodácký Svojsík":

"Ve svých patnácti letech v roce 1884 si sám postavil 'ježdíka' - plavidlo ze tří prken, kterému se později říkalo maňásek, a se svým bratrem Karlem splul Berounku, Tichou Orlici, část Labe a Vltavu od Týna. Od roku 1886 pravidelně sjížděl české řeky na vlastnoručně zhotoveném kajaku. V roce 1888 závodí na veslařské čtyřce a začíná provádět "rivercamping" - tedy vodní turistiku."

 

Právě se děje

Další zprávy