Sto let českých vodních skautů. V březnu 1918 vyrazila Jednička ke Svatojánským proudům

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 3. 2018 11:49
Nejvýznamnějším osmičkovým výročím je bezesporu říjen 1918, kdy vznikla Československá republika. Stoleté výročí si však připomínají také skauti. Před sto lety, konkrétně 3. března 1918, totiž vyrazil na první výpravu 1. oddíl vodních skautů. Tento moment je považován za skutečný vznik vodního skautingu pro děti.
Foto: svazskautu.cz

Jak v českých zemích začala vodácká turistika?

To je velmi jednoduchá otázka. Protože když se jedná o zavedení nějakého sportu v druhé polovině 19. století v českých zemích, málokdy se spletete, když řeknete, že ho k nám přenesl Josef Rössler-Ořovský. A nejinak tomu bylo i s vodní turistikou. Takto o zakladateli píšou vodní skauti v článku "Vodácký Svojsík":

"Ve svých patnácti letech v roce 1884 si sám postavil 'ježdíka' - plavidlo ze tří prken, kterému se později říkalo maňásek, a se svým bratrem Karlem splul Berounku, Tichou Orlici, část Labe a Vltavu od Týna. Od roku 1886 pravidelně sjížděl české řeky na vlastnoručně zhotoveném kajaku. V roce 1888 závodí na veslařské čtyřce a začíná provádět "rivercamping" - tedy vodní turistiku."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy