Sto let českých vodních skautů. V březnu 1918 vyrazila Jednička ke Svatojánským proudům

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 3. 2018 11:49
Nejvýznamnějším osmičkovým výročím je bezesporu říjen 1918, kdy vznikla Československá republika. Stoleté výročí si však připomínají také skauti. Před sto lety, konkrétně 3. března 1918, totiž vyrazil na první výpravu 1. oddíl vodních skautů. Tento moment je považován za skutečný vznik vodního skautingu pro děti.
Foto: svazskautu.cz

Jak v českých zemích začala vodácká turistika?

To je velmi jednoduchá otázka. Protože když se jedná o zavedení nějakého sportu v druhé polovině 19. století v českých zemích, málokdy se spletete, když řeknete, že ho k nám přenesl Josef Rössler-Ořovský. A nejinak tomu bylo i s vodní turistikou. Takto o zakladateli píšou vodní skauti v článku "Vodácký Svojsík":

"Ve svých patnácti letech v roce 1884 si sám postavil 'ježdíka' - plavidlo ze tří prken, kterému se později říkalo maňásek, a se svým bratrem Karlem splul Berounku, Tichou Orlici, část Labe a Vltavu od Týna. Od roku 1886 pravidelně sjížděl české řeky na vlastnoručně zhotoveném kajaku. V roce 1888 závodí na veslařské čtyřce a začíná provádět "rivercamping" - tedy vodní turistiku."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy