Před 110 lety vznikl Svaz lyžařů v Království českém

Před 110 lety vznikl Svaz lyžařů v Království českém
Samozřejmě nejde o počátky světového lyžování. Archeologické vykopávky prokázaly existenci "pralyží" již v době 5000 př.n.l., a to na území Skandinávie či dnešního Ruska. (Mozaika z podlahy ve Villa Romana na Sicílii z 4. století našeho letopočtu.)
Počátky moderního lyžování se pak datují do poloviny 19. století, za jeho otce je považován Nor Sondre Norheim z Telemarku. (Lyžování ve Skandinávii, dobový obrázek z roku 1767.
Zpět na české svahy. Josef Rössler Ořovský rovněž založil v zimě 1887 první český  Ski klub. Mělo se jednat o první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie. Roku 1894 se jeho Ski klub přejmenoval na Český Ski klub Praha. (Na snímku lyžaři pod Sněžkou, rok 1896.)
Zmiňme dalšího průkopníka českého lyžování. Jan Nepomuk František Harrach (2. 11. 1828 Vídeň - 12. 12. 1909 tamtéž) byl český šlechtic z rodu Harrachů, politik, mecenáš, podnikatel. "V roce 1892 navštívil Jan Harrach světovou výstavu v norském Oslu, kde ho v expozici sportovních potřeb napadlo, že lyže by mohly jeho lesním dělníkům usnadnit pohyb v zavátých horských lesích. Na jeho příkaz pak objednala lesní správa v Horní Branné jeden pár jasanových lyží z Norska a jeden pár bukových lyží z Vídně. Na svoji dobu byly velmi drahé, stály 11 zlatých. Podle dovezených vzorů pak vznikly první páry domácích lyží pro hraběcí lesní personál," líčí stránky Wikipedie. Harrach se tak stal průkopníkem lyží, lyžování i lyžařských horských chat.
Foto: Wikimedia Commons
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 12. 2013 14:59
Málokdo ví, že Svaz lyžařů v Království českém je nejstarším národním lyžařským svazem na světě.

Málokdo ví, že Svaz lyžařů v Království českém je nejstarším národním lyžařským svazem na světě - založen byl jako Svaz lyžařů v Království českém před 110 lety, 21. listopadu 1903, v Jablonci nad Jizerou. Stalo se tak z iniciativy nadšeného sportovce a neúnavného propagátora sportu Josefa Rösslera-Ořovského, který na onen den svolal do tamního hotelu Ráj zástupce všech tří v té době existujících českých lyžařských spolků. Nejedná se však rozhodně o počátek lyžování. Archeologické vykopávky z území dnešního Norska, Švédska či Ruska podávají svědectví o lyžích již z doby cca 5000 let před naším letopočtem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy