Před 110 lety vznikl Svaz lyžařů v Království českém

Před 110 lety vznikl Svaz lyžařů v Království českém
Samozřejmě nejde o počátky světového lyžování. Archeologické vykopávky prokázaly existenci "pralyží" již v době 5000 př.n.l., a to na území Skandinávie či dnešního Ruska. (Mozaika z podlahy ve Villa Romana na Sicílii z 4. století našeho letopočtu.)
Počátky moderního lyžování se pak datují do poloviny 19. století, za jeho otce je považován Nor Sondre Norheim z Telemarku. (Lyžování ve Skandinávii, dobový obrázek z roku 1767.
Zpět na české svahy. Josef Rössler Ořovský rovněž založil v zimě 1887 první český  Ski klub. Mělo se jednat o první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie. Roku 1894 se jeho Ski klub přejmenoval na Český Ski klub Praha. (Na snímku lyžaři pod Sněžkou, rok 1896.)
Zmiňme dalšího průkopníka českého lyžování. Jan Nepomuk František Harrach (2. 11. 1828 Vídeň - 12. 12. 1909 tamtéž) byl český šlechtic z rodu Harrachů, politik, mecenáš, podnikatel. "V roce 1892 navštívil Jan Harrach světovou výstavu v norském Oslu, kde ho v expozici sportovních potřeb napadlo, že lyže by mohly jeho lesním dělníkům usnadnit pohyb v zavátých horských lesích. Na jeho příkaz pak objednala lesní správa v Horní Branné jeden pár jasanových lyží z Norska a jeden pár bukových lyží z Vídně. Na svoji dobu byly velmi drahé, stály 11 zlatých. Podle dovezených vzorů pak vznikly první páry domácích lyží pro hraběcí lesní personál," líčí stránky Wikipedie. Harrach se tak stal průkopníkem lyží, lyžování i lyžařských horských chat.
Foto: Wikimedia Commons
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 12. 2013 14:59
Málokdo ví, že Svaz lyžařů v Království českém je nejstarším národním lyžařským svazem na světě.

Málokdo ví, že Svaz lyžařů v Království českém je nejstarším národním lyžařským svazem na světě - založen byl jako Svaz lyžařů v Království českém před 110 lety, 21. listopadu 1903, v Jablonci nad Jizerou. Stalo se tak z iniciativy nadšeného sportovce a neúnavného propagátora sportu Josefa Rösslera-Ořovského, který na onen den svolal do tamního hotelu Ráj zástupce všech tří v té době existujících českých lyžařských spolků. Nejedná se však rozhodně o počátek lyžování. Archeologické vykopávky z území dnešního Norska, Švédska či Ruska podávají svědectví o lyžích již z doby cca 5000 let před naším letopočtem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, který navrhuje kromě dosavadních zdrojů naplnit příjmy v podobě nových ekologických či digitálních daní. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu.

ČTK s odkazem na zdroje současně informovala o tom, že objem rozpočtu Evropské unii na příštích sedm let bude podle návrhu EK 1,1 bilionu eur. Jako nové zdroje příjmů navrhuje emisní povolenky či uhlíkovou daň

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy