Tak se lyžovalo a sáňkovalo v čase našich prabáb a pradědů

Tak se lyžovalo a sáňkovalo v čase našich prabáb a pradědů
V českých zemích se lyžuje již na přelomu 70. a 80. let 19. století. První lyže vyrábějí koláři, bednáři či truhláři.
Vznik prvních lyží na světě se datuje jen velmi těžko. Některé prameny hovoří o době 5000 př. n. l., jiné dokonce 10 000 př. n. l. V arktických, věčně zasněžených oblastech byly sněžnice či lyže nezbytností. (Polští lovci na lyžích, obrázek údajně z roku 1578.)
Lidi již dávno přišli na to, že nechtějí-li se ve sněhu tolik bořit, musí něčím prodloužit délku chodidel. Vznikly nejprve sněžnice, poté kratší lyže, načež se lyže prodlužovaly a prodlužovaly. (Na obrázku rakouští lyžaři v roce 1890.)
V českých zemích se lyže poprvé objevily roku 1887, kdy je přivezl propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský. (Na snímku uprostřed.)
Foto: Aktuálně.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 2. 2015 20:48
Podívejte se, na čem se lyžovalo, sáňkovalo, jaká vázání a boty se používaly na konci 19. století.

Fotogalerie - V Orlických horách se lyžovalo již na konci 19. století. Ani ne tak pro kratochvíli, ale spíše z nutnosti. Lidé se tak mohli snáze pohybovat v zasněžených horských terénech. 

Fotky poskytlo Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy