Přehled: 150 let před Sáblíkovou a Erbanovou. Tak vznikalo české "brusličství"

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 2. 2018 9:41
Před 150 lety, 18. února 1868, byl v Praze ustaven Lední klub jako první česká bruslařská organizace, zpočátku šlo o tzv. klouzačský spolek. Reagoval na vznik vídeňského klubu o rok dříve. Jako sport se rychlobruslení začalo rozvíjet o pár let později díky Josefu Rösslerovi-Ořovskému, zejména při veslařských klubech. Tento český sportovní guru se nepřímo postaral i o úpadek rychlobruslení, to když do Čech přivezl první hokejky a lyže. Ponořme se nyní do kouzelného svědectví Rösslera-Ořovského, které sepsal roku 1929 pod názvem "Příspěvek k dějinám bruslařství a Bruslařského závodního klubu v Praze". Kopii tohoto cenného dokumentu nám poskytl Český krasobruslařský svaz.
Foto: Steven G. Johnson, Wikimedia Commons

Bruslení jest jedním z nejstarších sportů

"Vedle jízdy koňmo, lovu a šermu jest bruslení jedním z nejstarších sportů. Již z nálezů prehistorických v Čechách a na Moravě jest známa brusle kostěná, která pozůstávala z hnátu po jedné straně přibroušeného a oježděného s otvory po stranách pro řeménky."

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy