Přehled: 150 let před Sáblíkovou a Erbanovou. Tak vznikalo české "brusličství"

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 2. 2018 9:41
Před 150 lety, 18. února 1868, byl v Praze ustaven Lední klub jako první česká bruslařská organizace, zpočátku šlo o tzv. klouzačský spolek. Reagoval na vznik vídeňského klubu o rok dříve. Jako sport se rychlobruslení začalo rozvíjet o pár let později díky Josefu Rösslerovi-Ořovskému, zejména při veslařských klubech. Tento český sportovní guru se nepřímo postaral i o úpadek rychlobruslení, to když do Čech přivezl první hokejky a lyže. Ponořme se nyní do kouzelného svědectví Rösslera-Ořovského, které sepsal roku 1929 pod názvem "Příspěvek k dějinám bruslařství a Bruslařského závodního klubu v Praze". Kopii tohoto cenného dokumentu nám poskytl Český krasobruslařský svaz.
Foto: Steven G. Johnson, Wikimedia Commons

Bruslení jest jedním z nejstarších sportů

"Vedle jízdy koňmo, lovu a šermu jest bruslení jedním z nejstarších sportů. Již z nálezů prehistorických v Čechách a na Moravě jest známa brusle kostěná, která pozůstávala z hnátu po jedné straně přibroušeného a oježděného s otvory po stranách pro řeménky."

 

Právě se děje

před 30 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy