FOTO Dlouhé kabáty, sukně a klobouky. Tak se chodilo na lyže

Podívejte se na fotografie zachycující počátky lyžování na českém území.
Ženy proto lyžovaly v dlouhých těžkých kabátech, v dlouhých sukních, ve zdobených kloboucích. "... dnešní dámský úbor jest nejnevhodnějším šatem k provádění lyžařského sportu," cituje tehdejší metodiky časopis Krkonoše - Jizerské hory (únor 2005). Na snímku Hrnčířské boudy v roce 1900.
Ovšem ani muži dlouho nenosili speciální sportovní oděvy. Zpočátku se totiž nelyžovalo pro kratochvíli, nýbrž z nutnosti. Dřevaři se mohli pohybovat v lese i v hlubokých závějích, děti pak využívaly lyže k tomu, aby se dostaly z horských samot do školy.
Dalším důvodem, proč lidé často lyžovali ve svém běžném civilním oblečení, byla chudoba. Většina si jich zkrátka nemohla dovolit speciální oděv na lyže či turistiku. (Snímek vznikl kolem roku 1900.)
Nelze říct, že by lyžařské oblečení bylo v českých zemích neznámým pojmem. Již roku 1909 vypracoval metodiku výstroje Karel Vávra v knize Sport na lyžích.
Foto: Správa KRNAP - Krkonošské muzeum ve Vrchlabí
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 5. 1. 2015 21:54
Pánové nosívali turistické obleky, ženy tvrdošíjně lpěly na klasickém oblečení, k "lyžbě" velmi nepraktickém. Podívejte se na fotografie zachycující počátky lyžování na českém území.

Fotogalerie - Připomeňte si, v čem sjezdovali na českých a moravských horách "skijáci", jak se tehdy říkávalo průkopníkům lyžování.

Archivní fotografie poskytlo Krkonošské muzeum ve Vrchlabí a Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách.

 

Právě se děje

Další zprávy