Štěstí si za peníze nekoupíte, tvrdí vědci. Nejdůležitější jsou dobré vztahy a psychická pohoda

pej
13. 12. 2016 11:21
Peníze a vzdělání nejsou jediným a nejdůležitějším měřítkem šťastného života. Celková pohoda mnohem častěji souvisí s kvalitou partnerského života a duševním zdravím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Peníze souvisí se štěstím mnohem méně, než se dříve předpokládalo. Ze studie anglické vysoké školy London School of Economics, na níž upozornil web britského deníku The Independent, vyplývá, že mnohem častěji jsou lidé nešťastní kvůli nefunkčním vztahům nebo depresím a úzkostem.

Svá tvrzení vědci dokládají i faktem, že životní úroveň se za posledních 40 let výrazně zlepšila, zatímco míra spokojenosti lidí je stále stejná.

Podle sociologů a ekonomů, kteří se na studii podíleli, by proto měla společnost radikálně změnit žebříček hodnot. Svůj přístup a politiku by měl přehodnotit i stát, kterému doporučují zaměřit se na emocionální, nikoliv ekonomické blaho veřejnosti.

"Kromě nezaměstnanosti a vzdělání by se stát měl soustředit i na témata, jako je domácí násilí, alkoholismus, deprese nebo úzkostné stavy," upřesnil vedoucí výzkumné skupiny, ekonom Richard Layard.

Podobně okrajovou roli jako peníze hraje podle studie i vzdělání. Pocit spokojenosti se totiž mnohem pravděpodobněji dostaví v souvislosti s pohodovým vztahem než s úrovní dosaženého vzdělání.

Pro zlepšení celkové pohody vědci doporučují zaměřit se především na eliminaci duševních chorob. Navrhují nejenom rozšíření současných preventivních opatření, ale i zjednodušení přístupu k psychologické terapii a zvýšení počtu specializovaných center.

Když si hezké věci z minulosti nevybavíte, tak vám jsou k ničemu, je to vlastně jako hledání v knihovně, říká psycholog Radvan Bahbouh. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy