New York – V soudním sporu ohledně práv dvou šimpanzů došlo po dvou letech k významnému posunu. Soudkyně newyorského vrchního soudu přiznala dvěma primátům sloužícím momentálně pro výzkumné účely stejné právní postavení jako lidem, píše deník The Independent.
Na základě soudního rozhodnutí jsou tak k dalšímu jednání přivoláni právní zástupci univerzity Stony Brook z Long Islandu, kde jsou šimpanzi Hercula a Lea "drženi" v rámci vědecké studie o vývoji lidského bipedalismu. V případě potvrzení rozsudku budou zvířata propuštěna.
Případ se u soudu nižší instance objevil poprvé v roce 2013. Žaloba neziskové organizace Nonhuman Rights Project (NhRP) bojující za práva dvou primátů, která požadovala jejich přemístění z univerzity do přírodní rezervace na Floridě, byla tehdy zamítnuta. Aktivisté tehdy rovněž protestovali proti neblahému osudu dalších primátů, například šestadvacetiletého šimpanze Tommyho, kterého majitel chová v průhledném boxu.
Šimpanz má stejná práva jako člověk
Ochránci zvířat argumentovali tím, že šimpanzi jsou lidem geneticky natolik podobní, že by měli mít stejné právní postavení. Skupina hodlá stejně bojovat i ve prospěch dalších inteligentních zvířat, například slonů a kosatek.
"Udělali jsem velký krok v boji za práva zvířat. Stojíme na prahu něčeho nového. Ať už to dopadne jakkoliv, necouvneme," řekl ředitel NhRP po rozhodnutí vrchního soudu v New Yorku pro časopis Science.
Řada právníků přesto varuje před předčasným optimismem. Jak upozorňuje profesor práv z kalifornské univerzity, rozhodnutí soudkyně může být hrou o čas. "Bylo by velmi překvapivé, kdyby soudkyně vydala takto zásadní rozhodnutí a nevyslechla ani argumenty druhé strany," dodal. Konečné rozhodnutí soudu bude známo začátkem května.