25 největších mýtů, které nejsou pravda. Ale lidé jim věří

25 největších mýtů, které nejsou pravda. Ale lidé jim věří
Dinosauři a lidé žili ve stejnou dobu. Ačkoliv si to myslí 41 procent dospělých Američanů, zřejmě ovlivněných hollywoodskými nesmysly, pravda to pochopitelně není. Dinosaury dělí od lidí dlouhých 63 milionů let.
"Napoleon Bonaparte byl malý." Velmi zažitý mýtus. Přitom Napoleon Bonaparte svým vzrůstem převyšoval tehdejší výškový průměr Francouzů. Jeho délka se uvádí ve francouzských coulech a ty jsou větší než běžnější anglické. Tím padá do kategorie "nesmysly" i tzv. "napoleonský komplex".
"Velká čínská zeď je vidět z vesmíru." Ano, je velká, ale rozhodně není viditelná z vesmíru.
"Salieri nenáviděl Mozarta." Nesmíte věřit filmům, ani tak výtečným jako je ten Formanův. Byli to přátelé, mezi nimiž bylo pouze trochu rivality. Nic víc.
Foto: Thinkstock
hrz
13. 11. 2014 8:30
Napoleon Bonaparte byl malý, káva dehydruje a sex zhoršuje sportovní výkon. Přečtěte si 25 mýtů, které ve skutečnosti nejsou pravda.

Fotogalerie - Datový novinář David McCandles se rozhodl vyvrátit mýty, které ostatní berou za pravdivé, a pro web Information is Beautiful připravil infografiku, v níž popsal 52 nejzažitějších nesmyslů. Vybrali jsme pro vás 25 nejzajímavějších.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy