Samsung nezvládá vtipy o Galaxy Note. Zablokoval videa ze hry, kde mobily nahradily granáty

pv
21. 10. 2016 7:41
Nový model mobilního telefonu Samsung již od léta plní sociální sítě vtipnými kolážemi. Galaxy Note 7 má totiž problémy s přehříváním a při nabíjení mobilní telefony vybuchují. Jako reakce na to se na YouTube začala objevovat videa z populární videohry GTA, kde smartphone nahrazuje výbušninu. To se Samsungu nelíbí a donutil server videa stáhnout, protože si na ně nárokuje autorská práva.
Foto: Youtube.com

Mobilní telefony Galaxy Note 7 od společnosti Samsung se v posledních týdnech staly terčem internetových vtipálků. Zařízení totiž vykazují řadu problémů, přičemž ten nejzásadnější je, že novému modelu při nabíjení vybuchuje baterie.

I kvůli tomu jsou "sedmičky" zakázané třeba v letadlech či na kulturních akcích. Problému s explodující baterkou si všimli i hráči populární videohry GTA, kde telefon nahradil výbušniny.

Samsung se rozhodl zakročit a videa stáhnout z internetu s tím, že si na jejich vyobrazení nárokuje vlastnické právo. Po kliknutí na jedno z prvních videí, která o herním módu pojednávají, se objeví nápis: "Toto video již není k dispozici. Samsung Electronics America, Inc. and its affiliates si nárokuje autorská práva."

Samsung totiž video nahlásil u společnosti YouTube, která podobným žádostem, pokud pochází od některé z větších společností, povětšinou vyhoví. A mobilní společnost toho podle mnohých webů nejen využila, ale dokonce zneužila. Například podle serveru The Verge se jedná o "zneužití ochrany autorských práv". Stejný názor sdílí třeba i web Engadget, podle kterého jsou podobné nástroje na YouTube kvůli případům, kdy obrazový nebo zvukový materiál porušuje autorská práva, což se podle něj v tomto případě neděje.

Případ s vybuchujícími Samsungy se tak přiřadil na seznam mediálních přešlapů, které vešly do známosti jako Streisand efekt. Ten je odvozen od americké zpěvačky Barbry Streisand, která se v roce 2003 snažila o stažení fotografií své luxusní vily v Malibu. Její úsilí tehdy vedlo ke zcela opačnému efektu a zprávy o jejím utajovaném příbytku přitáhly velkou pozornost. 

Foto: Repro Youtube.com

Podobný efekt měly například fotografie Axla Rose, který byl na jednom z koncertů vyfocen v nepříliš lichotivé pozici. Fotografie se začala šířit po internetu, do mainstreamových médií a podvědomí veřejnosti se pak dostala poté, co si na ni americký zpěvák začal nárokovat práva a žádal společnost Google o její smazání.

To se teď děje i v případě Samsungu. Zpráva o stažení videa se na sociálních sítích šíří znovu a lidé tam mají o postupu společnosti jasno: Udělala by lépe, kdyby se raději věnovala skutečným důvodům, proč telefony vybuchují. 

Na smazané video se můžete podívat níže:

GTA 5 MOD - Samsung Galaxy Note 7 (Bomb) | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 13 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy