Videohry pomáhají autistům, život změnily i Bertíkovi. Pochopil lidské emoce a našel si kamarády

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
Aktualizováno 28. 1. 2016 19:56
Videohry už dávno nejsou jen zlým strašákem rodičů, který odvádí jejich děti od sportování a učení. Patří mezi nejvýdělečnější segment zábavního průmyslu. YouTubeři jejich hraním vydělávají miliony ročně a děti se díky nim mohou učit například historii, logice či zručnosti. Novinkou je využívání her v oblasti medicíny a duševního zdraví, především pak u lidí s autismem. Ukázkou toho, jak mohou na autisty působit, je 13letý Bertík, který díky videohře začal lépe chápat lidské chování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Třináctiletý Bertík trpí vysoce funkčním autismem. Od narození byl zcela normální miminko, na přelomu 7. a 8. měsíce prodělal plané neštovice a téměř týdenní vysoké horečky. Začal být apatický a ztratil zájem o okolní svět.

"Zaznamenali jsme, jako kdyby se to dítě ve vývoji zastavilo. Vůbec se nerozvíjel. Dokonce jsme si všimli, že je smutný," vzpomíná Bertíkova maminka Alena Doležalová.

Co je autismus?

Autisti v Libčicích
  • Autismem trpí asi každé 68. dítě, přesné údaje však neexistují, protože i jeho diagnostika je obtížná. Určuje se na základě projevů chování. 
  • K hlavním znakům tohoto handicapu patří omezené sociální dovednosti, neobratnost v komunikaci, hluboký zájem o určitou oblast či jev. Lidem s autismem činí potíže obrazné vyjadřování. 
  • Autisté mají tendence chápat vše doslovně. Obvykle nerozumí ironii, vtipům či sarkasmu. Často jim činí nemalé problémy přizpůsobovat se změnám v každodenním životě. 
  • Mají v oblibě pravidelnost a řád, věci, které fungují podle logických principů.

Po nějaké době rodiče dostali o synově zdravotním stavu lékařské potvrzení a museli se s ním naučit pracovat jinak než s "normálním" dítětem. "Po třech letech péče a výchovy jsme zjistili, že to prostě vůbec nemá smysl. Vy to dítě milujete, chcete jej obejmout a ono vám dá pěstí," vzpomíná paní Alena na problémy, které museli s Bertíkem řešit.

Rodiče se snažili Bertíkovi pomoci různými způsoby. Docházeli na terapie, motivovali ho obrázky rozvěšenými po domě, nic ale nepomáhalo. Zásadní zlom nastal, když paní Doležalová objevila u kamarádky herní konzoli.

Rozhodla se ji synovi pořídit společně se hrou LittleBigPlanet. V té si hráč vytvoří postavičku dle vlastní fantazie s různými výrazy v obličeji. Může si vybrat, jestli bude smutná, zašklebená, veselá, či vzteklá. Právě tento element přinesl do Bertíkova života nečekaný přínos.

"Najednou se Berťa začal orientovat ve výrazech lidských tváří, protože pochopil, že zvednuté obočí něco znamená. Do té doby byl schopen na člověka, který se mračil, reagovat úsměvem. Díky hře si začal vytvářet i vlastní studie a vyzvídal, co jednotlivé výrazy znamenají. Z postaviček, které syn začal kreslit, je na první pohled patrné, co ta postavička signalizuje. Náhle začal chápat, jak se lidi tváří a co to s sebou přináší," popisuje změnu Bertíka jeho matka.

Různé nálady postavičky ze hry Little Big Planet
Různé nálady postavičky ze hry Little Big Planet | Foto: Sony Computer Entertainment

A to nebylo jediné pozitivum, které herní konzole Bertíkovi do jeho života a života jeho blízkých přinesla. LittleBigPlanet ho natolik uchvátila, že chtěl poslat děkovný dopis společnosti Sony, která hru vyvinula. Bál se, že ale neovládají angličtinu, kterou Bertík odmala mluví. Naučil se ji z YouTube, jeho oblíbená videa o stavebnici Lego totiž nebyla v češtině. 

Začal se proto učit češtinu, kterou nikdy neměl rád. Byla pro něj složitá a nebavila ho.

Hry se pro něj staly novým místem, kde si našel kamarády z celého světa, se kterými komunikuje. Zlepšil se mu vztah se sestrou, která s ním hraje videohry. Začal objevovat hudbu, stal se z něj velký fanoušek jazzu a blues. "Zažil opravdu raketový vzestup," říká jeho maminka. 

Rodina Doležalových
Rodina Doležalových | Foto: PlayStation

Hraní her je pro autisty skvělá motivace

Pozitivní vliv videoher na lidi s autismem potvrzuje i psychoterapeut Julius Bittmann z Národního ústavu pro autismus, který videohry používá při terapiích. Hraní her podle něj pomáhá autistům hned na několika úrovních, z pohledu jeho práce je nejznatelnější fakt, že jsou pro ně virtuální dobrodružství výbornou motivací.

"U autistů je hrozně složité je nějakým způsobem namotivovat. Na některé mé klienty platí peníze, na jiné třeba jídlo z McDonald's, skoro na všechny však platí hraní her, protože tito lidé doslova milují hraní. Když klientovi například slíbím, že když si budete dvacet minut povídat, tak si pak bude moct deset minut hrát na PlayStationu, tak jde všechno mnohem lépe," popisuje terapeut Bittmann.

Na střílečkách si mohou vybít frustraci

Hry také mohou pomáhat autistům vybít si agresi, kterou by si jinak ventilovali v reálu. Někomu podle Bittmanna stačí, že si zastřílí v "gétéáčku" (GTA, pozn. red.) odstřelovačkou do lidí, nebo že zabije pár postav v Assassin's Creed, a výrazně se mu uleví.

"Nefunguje to ovšem u všech typů poruchy a pacientů. Někoho hraní a především pak prohrávání naopak ještě více rozčiluje, takže mu doporučujeme hrát třeba jen nenáročné hry, nebo hry nehrát vůbec," říká Bittmann, podle kterého je vždy důležitý osobní přístup ke každému pacientovi. Celý problém by se podle něj neměl generalizovat, protože autismus má mnoho podob a jeho projevy jsou často diametrálně odlišné.

Videohry mají také výhodu v tom, že jsou v současnosti především u mladých hráčů dennodenní zábavou. Hraje téměř každý mladý člověk, takže si mají autisté a jejich vrstevníci o čem povídat. "Autisti jsou často v trávení volného času osamělí, ne moc oblíbení a občas také otravní. Mají jedno dvě témata, o kterých neustále mluví a která nejsou bohužel pro okolí moc zajímavá. Jsou to přeborníci ve vyprávění o MHD, sopkách nebo dinosaurech. Právě díky videohrám a také sledování youtuberů dělají stejné činnosti jako jejich vrstevníci a tím se jim dokážou přiblížit a najít průnik zájmů," popisuje Bittmann.

Videohry podle něj umí pomáhat i při výuce a tréninku myšlení. Ať už jde o cizí jazyky, logiku, nebo zdánlivě banální každodenní úkony, jako je nakládání s penězi. To vše lze trénovat a demonstrovat na vhodných hrách či příkladech z nich. "Některé klienty například učím matematiku pomocí krádeží v GTA. Musí mi třeba spočítat, kolik ještě budou muset vykrást bank či obchodů, než si budou moct koupit nějakou nemovitost," říká Bittmann.

Podle řady studií je problematický fakt, že jsou autisté náchylnější k pohlcení hrami natolik, že se pro ně stanou vším. Bittmann s tím nesouhlasí, procento takových lidí mezi autisty je dle jeho názoru stejné jako u normální populace. "Setkal jsem se pouze s několika podobnými případy," dodává. 

Podívejte se na video z Bertíkova života: 

Třináctiletý autista Bartoloměj, který díky hře Little Big Planet dokázal navázat lepší kontakt s okolím. | Video: PlayStation
 

Právě se děje

před 33 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy