Vyrábí panenky pro malé onkologické pacienty. Chci, aby se necítili tak osamělí, říká

Barbora Pěničková
21. 6. 2021 16:04
Aby Jana Koreňová mohla podporovat nemocné děti a jejich rodiny, naučila se ilustrovat a ovládat šicí stroj. Nadace Karla Janečka ji za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který koná dobré skutky pro své okolí.
Děti mají někoho, kdo také nemá vlasy, je bledý a má katetr, říká tvůrkyně Onkopanenek | Video: Nadace Karla Janečka

S onkologickým onemocněním se Jana Koreňová poprvé setkala před třemi lety, když jí onemocněl tatínek. Chtěla přispět k tomu, aby se především onkologicky nemocné děti mohly se závažnou diagnózou lépe sžít, porozumět její léčbě a necítily se osamělé mezi ostatními, když například přijdou o vlasy, mají v těle zavedený katetr nebo musejí neustále nosit roušku.

Jana Koreňová
Jana Koreňová | Foto: Nadace Karla Janečka

Rozhodla se vydat cestou tvořivosti a začít vyrábět panenky, které by malým pacientům byly podobné. "Cesta k panence, která konečně splňovala mé představy, byla od nápadu dlouhá téměř rok. S prvními návrhy jsem si nechala pomoci, ale věděla jsem, že se chci podílet na celém procesu. Nechtěla jsem panenky nechávat vyrábět od někoho jiného," vypráví Jana Koreňová, že to mimo jiné znamenalo naučit se ilustrovat a šít.

Šla a koupila stroj, aniž by tušila, jak se navléká nit. "Naštěstí mám babičku švadlenu, takže první lekce proběhly pod jejím dohledem. Čekala jsem, že šít bude snadné. Praxe se však od mých očekávání výrazně lišila," usmívá se.

První panence, kterou si troufla darovat, tak předcházelo ušití mnoha různých dek, jednoduchých střihů čepic, čelenek a asi dvě desítky nepovedených prototypů. To vše vesměs podle internetových videí, stejné to bylo i s ilustrováním. I "nepovedené" panenky však našly své místo. "Jsou u dětí mých známých a pomáhají i jim pochopit projevy nemoci zase z druhé strany. Kdo ví, možná díky tomu, pokud někdy sami potkají nemocné dítě, ho nebudou vnímat jako odlišné a nebudou se ho bát zastat, když to bude třeba."

Poprvé Jana Koreňová vezla zásilku více než 25 panenek na oddělení dětské onkologie v Motole. Od té doby jich doručila přes 150. Pokud se jedná právě o dodávku většího množství panenek do nemocnice, posílá Jana Koreňová různé typy, aby si děti mohly vybrat. Když jde o zakázku pro konkrétního malého pacienta třeba i domů, mohou si děti vybrat, jestli chtějí princeznu, piráta nebo jinou panenku z více než dvaceti variant.

"Vyrábím ale i panenky úplně na míru tak, aby byly opravdu do poslední ilustrace podle přání malého pacienta: upravím oblečení, barvy, přidám nebo odeberu katetr, změním vzor pyžama," vysvětluje s tím, že v případě zájmu o takovou panenku stačí, když jí rodiče napíší na sociální sítě zprávu. "Jedinou nevýhodou je někdy delší čekání na dotisk takové panenky, ale i v tom se snažím zařídit vše co nejrychleji - může-li panenka dětem udělat radost, chci, aby ji měly u sebe co nejdříve."

Přímo s nemocnicemi Jana Koreňová prozatím nespolupracuje napřímo, kontakty na obdarované rodiny dosud poptávala převážně přes různé nadace. "V tuto chvíli se ale o panenkách ví víc a oslovují mě už samotní rodiče, kteří je třeba viděli u jiných dětí na oddělení," vysvětluje.

Jana Koreňová
Jana Koreňová | Foto: Nadace Karla Janečka

Panenky v nemocnicích pak předává prostřednictvím rodičů pacientům, kteří se v daném místě léčí. Dovezu jim je, předám před nemocnicí nebo pošlu a oni jsou tak hodní, že je na oddělení rozdají. Kromě pražského Motola už panenky putovaly například do nemocnice v Českých Budějovicích či Ústí nad Labem, kde s distribucí pomáhají přímo zdravotníci.

"Od začátku mě motivuje víra v to, že snad dělám dobrou věc, která někomu zlepší den nebo mu pomůže lépe snášet léčbu. Slyšet nebo číst, že panenky rozdávají radost v místě, kde jí jinak moc není, není málo," pokračuje Jana Koreňová.

Cíl v množství předaných panenek nemá, a dokud bude pro koho, bude je ráda vyrábět dál. "Bohužel dětských onkologických pacientů je spousta a stále přibývají. Nejkrásnější by bylo, kdyby se povedlo najít lék, který by nemoc úplně vymýtil a onkopanenky by vlastně nebyly potřeba," dodává žena, která za svou iniciativu nyní získala titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy