Nové kabelky vyměnila za pomoc zvířatům. Ester zachraňuje dostihové koně v důchodu

Barbora Pěničková
21. 3. 2021 10:00
Pečuje o bývalé dostihové koně, toulavé kočky a opuštěné psy. Ester Rišková založila spolek na pomoc zvířatům v nouzi a ukazuje lidem, jak se o ně starat. Nadace Karla Janečka ji za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který koná dobré skutky pro své okolí.
Ester Rišková | Video: Nadace Karla Janečka

Když před třemi lety na sociálních sítích objevila inzerát na prodej komplikované a starší klisny Relace, rozhodla se ji koupit a zachránit jí život. "Po skončení dostihové kariéry se koně ve velkém neodváží na jatky, taková doba je už naštěstí pryč. Pokud neodcházejí do chovu, končí zpravidla u svých ošetřovatelů nebo u někoho, kdo si je třeba během kariéry vyhlédl, fandil jim a zamiloval se do nich," říká.

V případě klisny Relace tomu tak ale nebylo a majitel se ji rozhodl poslat na jatky. "Anglický plnokrevník je velmi senzitivní plemeno a jako sportovec odcházející z plného tréninku rozhodně nepatří do nezkušených rukou. Tam ovšem často končí kvůli nízké ceně a majitelé následně nezvládají jejich temperament," vysvětluje s tím, že cena koně vyřazeného z dostihů se pohybuje okolo 30 tisíc korun.

Díky odvážnému kroku klisna dodnes spokojeně žije ve společnosti dalších čtyř koní a zachráněných koček a psů, o které Ester Rišková pečuje. Před třemi lety na pomoc potřebným zvířatům s bývalým přítelem založila spolek Druhá šance - Domov pro ex-dostihové koně v Lindavě, po rozchodu žila rok s koňmi přímo ve stáji.

Život naruby

Coby holce z maloměsta se Ester Riškové u koní život obrátil vzhůru nohama. "Rozhodně jsem nevyrostla v luxusu a nikdy nebyla zhýčkaná. Pravdou ale je, že než jsem začala tuhle svou etapu života, žila jsem v Praze vcelku bezstarostný život, finance jsem moc řešit nemusela a koupit si každý měsíc nový pár bot nebo kabelku mi nedělalo problém," říká s tím, že dnes vlastní potřeby ustupují potřebám jejích zvířat.

Zpočátku provoz celého projektu, který měsíčně vyjde průměrně na 25 tisíc korun, pokrývala sama - paralelně s péčí o zvířata pracuje Ester Rišková v pojišťovně. Nyní jí s financováním pomáhají sponzorské dary a vzájemná podpora s útulkem Dogsy z.s. Spolek Druhá šance je rovněž zahrnutý do celostátní sbírky Běhejme a pomáhejme útulkům.

Sídlo spolku se aktuálně nachází v Brništi na Českolipsku v dočasně pronajatých prostorách a Ester Rišková si pro sebe i svou zvířecí rodinu přeje totéž - najít zázemí, odkud by se už nemusela stěhovat. Na crowdfundingovém portálu před časem úspěšně dokončila sbírku, kde se jí podařilo vybrat přes 750 tisíc korun. "Na začátku mi taková částka přišla naprosto šílená a říkala jsem si, že nemám šanci ji vybrat, ale povedlo se. Ač se to někomu může zdát hodně, takové peníze vystačí jen na nákup pastvin a stavbu přístřešku pro koně," vysvětluje.

Dostihoví důchodci jsou citlivější

Ne všichni pro její počínání najdou pochopení, spousta lidí však spolek a zvířata navštěvuje. "Je i zájem o projížďky, koně to u mne ale nemají nastavené tak, že by si na sebe museli vydělávat. Navíc vzhledem k věku a zdravotním obtížím už jsou vhodní pod sedlo jen pro opravdu lehké jezdce či děti," pokračuje Rišková a dodává, že lidem ale udělá radost i pouhý pobyt v přítomnosti koně, možnost si ho pohladit, vyčistit, vzít ho na procházku.

Práce s bývalými dostihovými koňmi je rovněž velmi specifická - po závodní kariéře mívají často problémy s pohybovým aparátem a je potřeba jim podávat preparáty na výživu kloubů, bandážovat nohy a podobně. "Co se povahy týče, prostě jsou zkrátka citlivější - všeobecně hodně rychle chápou, co po nich člověk chce a snaží se mu vyhovět, jsou však také víc vázaní na člověka, protože v dobách tréninku byli zvyklí být od rána do večera v lidské přítomnosti."

Za pomoc zvířatům v nouzi a iniciativu Ester Rišková nyní získala titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy