Eva Nemčková boří tabu a inspiruje rodiny pečující o člověka s postižením

Barbora Pěničková
21. 4. 2021 11:00
Věnuje se tématům, kterým se většina lidí vyhýbá. Eva Nemčková založila projekt, prostřednictvím kterého pomáhá lidem s handicapem a jejich rodinám. Nadace Karla Janečka ji za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který nezištně koná dobré skutky pro své okolí.
Za pomoc lidem s hendikepem a jejich blízkým Eva Nemčková nyní získala titul Laskavec. | Video: Nadace Karla Janečka

Otevírat ve společnosti nepříliš populární témata zdravotního postižení, inspirovat rodiny pečující o člena s handicapem a poskytnout pomůcky, které jim mohou ulehčit život. Takové jsou hlavní myšlenky projektu Needo, který založila Eva Nemčková poté, co se jí narodila dcera Paulínka.

Té byla po porodních komplikacích diagnostikována nejtěžší forma dětské mozkové obrny, a vyžaduje proto nepřetržitou péči. "Osobně mám tak nejblíže právě k této diagnóze, v rámci projektu Needo se ale setkáváme s celým spektrem dalších diagnóz. Například poruchami autistického spektra či genetickými druhy postižení," říká Eva Nemčková. 

Ze začátku se její iniciativa zaměřovala převážně na dospívající děti a dospělé, stále častěji se však nyní setkává také se seniory trpícími mentální poruchou. Pro všechny věkové kategorie i různé typy onemocnění tak Nemčková ve spolupráci s chráněnými dílnami Ludmila v Uherském Hradišti vyrábí speciální textilní pomůcky - bryndáky, funkční šátky a speciálně upravené oblečení pro snadnější oblékání, doplňky k invalidním vozíkům nebo pomůcky na spaní či manipulaci.

"Jedině tak dává význam naše podnikání. Nakupujeme výhradně lokálně vyrobený materiál, na grafiku pro e-shop a sociální sítě využíváme služeb grafičky se svalovou dystrofií a tak dále." Tváří výrobků Needo je poté právě Paulína, kterou se tímto způsobem Eva Nemčková snaží zapojit do "běžného života".

Pochopit jinakost je základ

S kolegyní Lenkou Bártovou, se kterou ji dohromady svedla právě zkušenost s péčí o dítě s postižením, natáčí podcasty Needo Talks. Prostřednictvím mluveného slova se snaží otevírat témata, kterým se většinová společnost vyhýbá, popřípadě o nich nemá ani tušení, a bořit tabu kolem péče o děti se zdravotním postižením.

"Mým hnacím motorem je zvýšení povědomí v rodinách, kterých se téma postižení vůbec netýká. Proč? Protože chceme šířit povědomí o životě s handicapem, aby nevznikaly zbytečné šikany, změnit vnímání rozdílnosti mezi spolužáky v dětském věku," pokračuje. Pokud podle ní člověk pochopí specifické potřeby a jinakost druhého, bude schopný mu pomoci a porozumět. 

Podcasty ženy tvoří zároveň pro komunitu lidí, kteří mají s péčí o handicapované osobní zkušenost - aby se ve svém osudu necítili sami a dostali se k informacím, které mohou komplikovaný život usnadnit.

"Ještě jsme zdaleka nevyčerpaly všechna témata, kterých bychom se chtěly dotknout. Sama mám velký respekt a obavu ze smrti, ztráty někoho, o koho se dennodenně starám, ale zároveň mám obavu i z toho, co bude, když nebudu já. Vím, že tuto otázku řeší každá rodina s členem s handicapem, a právě toto téma jsme ještě neotevřely. Příběhy, které nás čekají, mrazí už teď," říká zakladatelka projektu.

Pořád je co zlepšovat

Od chvíle, co se s problematikou péče o handicapované dítě před 22 lety setkala poprvé, přece jen vnímá určitý posun - v současné době je mnohem více dostupných informací i terapií a možností péče. "Změnil se přístup péče v denních stacionářích a je již standardem, že poskytují různé "fakultativní" terapie, výlety, odlehčovací pobyty. Zároveň musím přiznat, že je ještě hodně co zlepšovat, včetně samotného sociálního systému a příslušných úřadů."

Velkým snem Evy Nemčkové je vybudovat prostor, kde by se lidé s handicapem cítili jako doma - kde by získali pocit, že okolí ví o jejich potřebách, problémech a dává jim možnost výběru. "To je přesně to, co tu chybí. Projekt Needo teď chce virtuálně šířit informace a podporovat komunitu. Přála bych si vytvořit takový ,domov´ i v reálném světě," popisuje vizi zařízení, které by představovalo stacionář s možností odlehčovacích služeb, s chráněnou dílnou, kavárnou, obchůdkem s výrobky a fyzioterapií. 

"Nedokážu říct, jaký by byl můj život, kdyby Paulínka byla zdravá. Každopádně bez ní by asi nevzniklo Needo a asi bych tak intenzivně nepomáhala rodinám s podobným osudem. Paulínka je závislá ve všem na pomoci druhé osoby, má základní potřeby, které musíme naplnit a ničím to neuspíšíme," dodává Eva Nemčková s tím, že se díky intenzivní péči o dceru především naučila trpělivosti a přeházela žebříček hodnot.

Za pomoc lidem s handicapem a jejich blízkým Eva Nemčková nyní získala titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy