Zdravotní sestra ve volném čase pomáhá potřebným. Lidi musí věřit v dobro, přeje si

Barbora Pěničková
21. 2. 2021 11:00
Pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin, dětských domovů a zdravotně handicapovaným. Založila spolek, který podporuje lidi se složitými osudy a vybral už přes 3,5 milionu korun. Nadace Karla Janečka Janu Havelkovou z Příbrami nyní jmenovala Laskavcem - člověkem, který nezištně koná dobré skutky pro své okolí.
Video: Nadace Karla Janečka

Jako zdravotní sestra je Jana Havelková zvyklá pečovat o druhé na každodenní bázi. Stejně přirozené a spontánní pro ni bylo před šesti lety uspořádat první sbírku pro těhotnou matku v nesnázích. "Sbírka se nakonec neuskutečnila, protože celá žádost byla podvodná a dotyčná žena vůbec neexistovala. Nashromážděné věci jsem nabídla azylovému domu v Sedlčanech, kde měla žena pobývat, během pár dní jsem vše osobně dovezla a předala," vypráví.

První slepá ulička ji neodradila, ale právě naopak - stala se odrazovým můstkem pro rozsáhlou dobročinnou pomoc, které se Jana Havelková věnuje už šest let, a sbírky pro děti ze sociálně slabších rodin, dětských domovů, azylových domů, zdravotně handicapovaným a lidem bez domova organizuje každý měsíc.

Začátky byly poměrně divoké - všechny věci do sbírky, jako jsou potraviny nebo oblečení, skladovala doma. "Když si na to dnes vzpomenu, vyloudí mi to úsměv na tváři. Všechno jsem shromažďovala a třídila u nás v podkroví, pak to zase snášela dolů, nafotila a následně nosila do auta." Doma se Jana Havelková setkala s podporou a pochopením především od manžela, který viděl, jak ji pomáhat druhým baví. "Aspoň jsem ho večer nerušila u televize, ale uklidila se na půdu," směje se. 

Jídlo, oblečení, nábytek i narozeninový dort

Poté, co v roce 2018 založila spolek Radost Příbramáčkům, už Havelková na půdě shromažďovat věci nemusí - pronajímá si prostory v Příbrami, kde jídlo, oblečení, ale také například nábytek členové spolku svážejí, třídí a balí k předání potřebným.

"Mám několik úžasných kamarádek, které neváhají a pomáhají, s čím je třeba. Někdy je náročné skloubit náš čas, každá máme své zaměstnání nebo děti. Potravinovou banku má na starosti manžel, který jídlo distribuuje, teď v době covidu s ním jezdí i náš starší syn Honzík a pomáhá mu. Na mně je pak finální třídění jídla, protože vím, ke komu ho povezeme, jak velké rodiny to jsou, jestli mají děti a podobně," vysvětluje s tím, že výběr potravin se podle toho hodně odvíjí.

Jana Puklová Havelková
Jana Puklová Havelková | Foto: Nadace Karla Janečka

Opuštěným dětem z Dětského domova Pepa na okraji Příbrami Jana Havelková zase zpestřuje narozeninové oslavy a osobně jim zajišťuje a rozváží dorty. "Vždy tam jedu s radostí, ačkoliv je mi to vše strašně líto a vím, že lásku rodičů jim nic nenahradí. Ale naučila jsem se nesoudit a věřím, že je tam dětem lépe. Mají zázemí, jídlo, jistotu, režim, pocit bezpečí, mohou chodit do školy, mít kroužky a mnoho dalšího," pokračuje zdravotní sestra a dobrovolnice, pro kterou se největší odměnou a satisfakcí za dobročinné aktivity stala radost dětí, rodin, matek, seniorů nebo lidí bez domova, kterým potřebné věci předává. 

Celý svět spasit nelze

"Zažila jsem už spoustu dojemných situací, protože pro hodně lidí je naše pomoc i jakýmsi světlem na konci tunelu," říká. Svou pomoc směřuje také k rodičům dětí s handicapem, jejichž léčba, rehabilitace či pomůcky jsou finančně velmi náročné. "Hodně takových rodin utratilo naspořené peníze za to, aby daly svému dítěti šanci na lepší život. Zaslouží si obdiv a přála bych jim všem, aby se jednou probudili, měli své děti úplně zdravé a začali řešit běžné věci."

Jana Havelková se svým spolkem dosud podpořila osm individuálních dětských příběhů a celkově vybrala přes 3,5 milionu korun. "Mám jediné přání - aby to takhle krásně fungovalo pořád. Aby byli lidé kolem mě pořád tak otevření a laskaví a věřili v dobro," říká s tím, že nelze spasit celý svět ani vybrat dost peněz pro všechny děti v těžké životní situaci. 

"Důležité je se nevzdávat a vědět, že i malá pomoc je pomoc. Někdo chodí cvičit, běhat nebo třeba maluje, já ve volném čase objíždím dárce a těm, kteří to potřebují, předávám radost, naději a často i víru v lepší zítřky," dodává zdravotní sestra s tím, že spolek vnímá jako koníček, který by jí s trochou nadsázky mohl kdekdo závidět. Za svou iniciativu nyní získala titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy