Zdravotní sestra ve volném čase pomáhá potřebným. Lidi musí věřit v dobro, přeje si

Barbora Pěničková
21. 2. 2021 11:00
Pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin, dětských domovů a zdravotně handicapovaným. Založila spolek, který podporuje lidi se složitými osudy a vybral už přes 3,5 milionu korun. Nadace Karla Janečka Janu Havelkovou z Příbrami nyní jmenovala Laskavcem - člověkem, který nezištně koná dobré skutky pro své okolí.
Video: Nadace Karla Janečka

Jako zdravotní sestra je Jana Havelková zvyklá pečovat o druhé na každodenní bázi. Stejně přirozené a spontánní pro ni bylo před šesti lety uspořádat první sbírku pro těhotnou matku v nesnázích. "Sbírka se nakonec neuskutečnila, protože celá žádost byla podvodná a dotyčná žena vůbec neexistovala. Nashromážděné věci jsem nabídla azylovému domu v Sedlčanech, kde měla žena pobývat, během pár dní jsem vše osobně dovezla a předala," vypráví.

První slepá ulička ji neodradila, ale právě naopak - stala se odrazovým můstkem pro rozsáhlou dobročinnou pomoc, které se Jana Havelková věnuje už šest let, a sbírky pro děti ze sociálně slabších rodin, dětských domovů, azylových domů, zdravotně handicapovaným a lidem bez domova organizuje každý měsíc.

Začátky byly poměrně divoké - všechny věci do sbírky, jako jsou potraviny nebo oblečení, skladovala doma. "Když si na to dnes vzpomenu, vyloudí mi to úsměv na tváři. Všechno jsem shromažďovala a třídila u nás v podkroví, pak to zase snášela dolů, nafotila a následně nosila do auta." Doma se Jana Havelková setkala s podporou a pochopením především od manžela, který viděl, jak ji pomáhat druhým baví. "Aspoň jsem ho večer nerušila u televize, ale uklidila se na půdu," směje se. 

Jídlo, oblečení, nábytek i narozeninový dort

Poté, co v roce 2018 založila spolek Radost Příbramáčkům, už Havelková na půdě shromažďovat věci nemusí - pronajímá si prostory v Příbrami, kde jídlo, oblečení, ale také například nábytek členové spolku svážejí, třídí a balí k předání potřebným.

"Mám několik úžasných kamarádek, které neváhají a pomáhají, s čím je třeba. Někdy je náročné skloubit náš čas, každá máme své zaměstnání nebo děti. Potravinovou banku má na starosti manžel, který jídlo distribuuje, teď v době covidu s ním jezdí i náš starší syn Honzík a pomáhá mu. Na mně je pak finální třídění jídla, protože vím, ke komu ho povezeme, jak velké rodiny to jsou, jestli mají děti a podobně," vysvětluje s tím, že výběr potravin se podle toho hodně odvíjí.

Jana Puklová Havelková
Jana Puklová Havelková | Foto: Nadace Karla Janečka

Opuštěným dětem z Dětského domova Pepa na okraji Příbrami Jana Havelková zase zpestřuje narozeninové oslavy a osobně jim zajišťuje a rozváží dorty. "Vždy tam jedu s radostí, ačkoliv je mi to vše strašně líto a vím, že lásku rodičů jim nic nenahradí. Ale naučila jsem se nesoudit a věřím, že je tam dětem lépe. Mají zázemí, jídlo, jistotu, režim, pocit bezpečí, mohou chodit do školy, mít kroužky a mnoho dalšího," pokračuje zdravotní sestra a dobrovolnice, pro kterou se největší odměnou a satisfakcí za dobročinné aktivity stala radost dětí, rodin, matek, seniorů nebo lidí bez domova, kterým potřebné věci předává. 

Celý svět spasit nelze

"Zažila jsem už spoustu dojemných situací, protože pro hodně lidí je naše pomoc i jakýmsi světlem na konci tunelu," říká. Svou pomoc směřuje také k rodičům dětí s handicapem, jejichž léčba, rehabilitace či pomůcky jsou finančně velmi náročné. "Hodně takových rodin utratilo naspořené peníze za to, aby daly svému dítěti šanci na lepší život. Zaslouží si obdiv a přála bych jim všem, aby se jednou probudili, měli své děti úplně zdravé a začali řešit běžné věci."

Jana Havelková se svým spolkem dosud podpořila osm individuálních dětských příběhů a celkově vybrala přes 3,5 milionu korun. "Mám jediné přání - aby to takhle krásně fungovalo pořád. Aby byli lidé kolem mě pořád tak otevření a laskaví a věřili v dobro," říká s tím, že nelze spasit celý svět ani vybrat dost peněz pro všechny děti v těžké životní situaci. 

"Důležité je se nevzdávat a vědět, že i malá pomoc je pomoc. Někdo chodí cvičit, běhat nebo třeba maluje, já ve volném čase objíždím dárce a těm, kteří to potřebují, předávám radost, naději a často i víru v lepší zítřky," dodává zdravotní sestra s tím, že spolek vnímá jako koníček, který by jí s trochou nadsázky mohl kdekdo závidět. Za svou iniciativu nyní získala titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 20 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 31 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy