Mladý starosta v kroji zvelebuje vesničku na Moravě. Je to řehole i poslání, říká

Barbora Pěničková
21. 5. 2021 10:59
Zvelebuje prostředí vesničky na jihu Moravy, pořádá tradiční krojované hody a buduje komunitní život. Starosta obce Branišovice Marek Sovka usiluje o to, aby zdejší tradice a zvyky neupadly v zapomnění. Nadace Karla Janečka jej za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který koná dobré skutky pro své okolí.
Marek Sovka | Video: Nadace Karla Janečka

Jmenuje se Marek Sovka, v Branišovicích nedaleko Brna si však vysloužil přezdívku Mladosta - v malé vesničce působí jako starosta a ve svých 27 letech tak patří k nejmladším představitelům obce na jižní Moravě. Mladistvou energii a nadšení využívá především ke zvelebování prostředí a záchraně kulturního dědictví - lokálních tradic a zvyků.

Marek Sovka
Marek Sovka | Foto: Nadace Karla Janečka

"Doba počítačů, mobilů a obecně moderních technologií nabízí lidem stále nové možnosti zábavy," vysvětluje Sovka, co podle něj stojí za postupným úpadkem folkloru. Část vesnického stylu života si podle něj vzala také konkurence v podobě velkých festivalů a koncertů. "Dnes je zachování tradic právě na lokálních patriotech, kteří je udržují a vracejí jedinečným akcím lesk," pokračuje s tím, že éra rodinných tancovaček zažívá pomalý návrat. Možná tak podle něj přijde čas, kdy budou starobylé vesnické tradice nový mainstream a lidé se o ně začnou více zajímat.

Na jižní Moravě mají mladí lidé k tradicím odjakživa daleko blíž než ve zbytku republiky. "Láska ke krojům, dechovce a lokální patriotství se ve mně probudily už v tanečním kroužku na základní škole," říká Marek Sovka, který se obnově folkloru začal intenzivně věnovat, když mu bylo 17 let. "S partou přátel jsme se pustili do toho, co nám v tu chvíli přišlo běžné a navíc nám to i dělalo radost," odkazuje například na krojované hody či hasičské plesy, které v Branišovicích pořádá. 

Obec, která žije

Narodil se sice v sousedních Pohořelicích, celý život však dosud strávil právě ve vesnici Branišovice, která má jen něco málo přes 600 obyvatel. "Mám moc rád zdejší přírodu, zejména díky středověké rybniční síti, a také náš kostel, který vystupuje do všech stran a vzhlíží na obec z každého koutu," říká o svatostánku, který jeho přičiněním před nedávnem získal nové schodiště. 

Novou podobu má díky jeho iniciativě také komunitní centrum, hasičská zbrojnice, autobusová zastávka, obecní mobiliář či pěší stezky. Marek Sovka nechal vysadit v alejích přes 300 nových stromů, které jsou typické pro zdejší krajinu, jako moruše či oskeruše. Přímo v obci se také nachází jeden řádek vinohradu. "Jsem pyšný, že jsme sice na vesnici, ale máme veškerou občanskou vybavenost a silnou komunitu," pokračuje starosta. 

Marek Sovka
Marek Sovka | Foto: Nadace Karla Janečka

Společnost stmelují především vesnické akce, jako právě hody, gulášové festivaly a bály, které se konají pod záštitou spolku Branišovická chasa, který Sovka založil s přáteli v roce 2012. Kříšení tradic a zvyků je podle něj běh na dlouhou trať a neděje se ze dne na den. Ohlasy spoluobčanů jsou však pozitivní - lidé jsou prý rádi, že obec žije a že se stále něco děje.

Tůně i vysokorychlostní internet

Role starosty malé obce Marka Sovku naplňuje. "Starostování je řemeslo a řehole, je to ale zároveň poslání. Chci sloužit lidem s určitou noblesou i respektem k dodržování pravidel. Protože jsme na vesnici, mám, co se týče veškerých kroků, okamžitou zpětnou vazbu, co se povedlo a co ne. Svět je zkrátka ihned v rovnováze," pochvaluje si především blízký osobní kontakt s lidmi. 

Novou zbrojnicí, stromy a lavičkami však inovátorský záměr starosty nekončí a s Branišovicemi má ještě velké plány. "Jen teď nepřepálit start. Chtěl bych, abychom se vybaveností přiblížili městečku. Rád bych vybudoval také sítě vysokorychlostního internetu, aby naši občané byli konkurenceschopní ve svém podnikání."

Rád by se také ještě více zaměřil na přírodu, vysázel stromy a zadržoval vodu v krajině pomocí přirozených tůní, v příštím roce Branišovice čeká rozšíření kapacity mateřské školy. "Důležité je však pracovat nejen na stránce materiální a majetkové, ale i na té duchovní. Tak, abychom v sobě měli dostatek pokory a úcty jeden k druhému," říká mladý starosta.

Za svou iniciativu nyní získal titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy