Revoluce v ochraně ptáků: První soukromá rezervace

Pavel Baroch
29. 5. 2008 12:30
Vzniká u Jaroměře, ornitologové už vykupují pozemky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jaroměř - Česká společnost ornitologická začala u Jaroměře ve východních Čechách budovat první českou soukromou ptačí rezervaci.

"Je to ale velice náročné, nejprve musíme vytvořit vhodné podmínky," řekl Aktuálně.cz Miloslav Hromádko, vedoucí projektu a správce rezervace na dolním toku Metuje. Odhaduje, že bude trvat dva až tři roky, než se na naučnou stezku do Ornitologické rezervace Josefovské louky vydají první návštěvníci.

Ornitologové musí v první řadě vykoupit aspoň některé z pozemků, kde by měla rezervace být. Majitelů jsou desítky, zapotřebí bude několik milionů korun. Česká společnost ornitologická už vyhlásila sbírku, zatím se sešlo něco přes 100 tisíc korun. Organizace zatím koupila jeden hektarový pozemek.

Plánek ptačí rezervace u Jaroměře
Plánek ptačí rezervace u Jaroměře | Foto: Česká společnost ornitologická

Jak nalákat ptactvo

A posléze se musí pozemky vrátit aspoň z části do své původní podoby. Dříve zde byly mokřady, pravidelně zaplavované území, které bylo ovšem necitlivými zemědělskými úpravami přetvořeno na "obyčejné" louky.

"Mokřadní plochy byly úplně zničeny, naprosto se tady změnil způsob hospodaření," poznamenal Hromádko. Tím z této oblasti prakticky zmizely čápi bílí i černí, volavky popelavé, čejky chocholaté nebo různé druhy vodoušů.

"Znovu jim vytvoříme vhodné pomínky a ptáky sem nalákáme," řekl Aktuálně.cz Hromádko. Dodal, že jeho pracovní skupina už jednala s prvními majiteli parcel na Josefovských loukách. Nikdo zatím nebyl proti.

"Zájem o prodej tady je," konstatoval Hromádko. Na radnici v Jaroměři už leží žádost o nakládání s vodou, což je základní předpoklad k tomu, aby se z luk znovu staly mokřady.

Ornitologové věří i v návrat čápa bílého
Ornitologové věří i v návrat čápa bílého | Foto: Aktuálně.cz

V Anglii více než 150 rezervací

Česká společnost ornotologická hledala vhodné místo pro první soukromou ptačí rezervaci v zemi hledala více než pět let. Jako nejvhodnější pro mokřadní druhy ptáků se nakonec ukázala právě oblast mezi Novým Městem nad Metují a Jaroměří.

Zahraniční zkušenosti ukazují, že soukromé ptačí rezervace jsou jednou z nejúčinnějších možností, jak chránit více či méně vzácné druhy ptactva. Například ornitologická organizace ve Velké Británii má dokonce více než 150 soukromých rezervací.

Budovaná česká rezervace je ovšem specifická. Ochranáři se obvykle snaží vzácná území zachovat v jejich současné podobě, ornitologové však chtějí oblast u Jaroměře nejprve přeměnit, aby přírodní prostředí vybraných ptačím druhům vyhovovaly.

Javorina, největší soukromý
Javorina, největší soukromý | Foto: Aktuálně.cz

Lidé, kteří finančně přispějí na výkup pozemků, se zapíší do historie jako spolutvůrci první soukromé ptačí rezervace. Dostanou certifikát, že jde o "jejich" pozemek a Česká společnost ornitologická seznam sponzorů zveřejní na svých internetových stránkách.

Po stopách ochránců přírody

Ačkoli v případě ptactva je jejich soukromá ochrana v Česku novinkou, privátní chráněné oblasti už v zemi existují. Průkopníkem je Český svaz ochránců přírody, který už několik let vykupuje vhodné pozemky po celé republice. Nechává pak na nich lesní porosty bez jakéhokoli zásahu člověka.

Posledním soukromým "pralesem" se stala Javorina v Bílých Karpatech, která se zároveň stala největším územím se samovolným vývojem mimo národní parky. Dohodu o vzniku bezzásahové oblasti podepsali zástupci státního podinku Lesy a státní Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Nejde nám jenom o to vytěžit z lesa co nejvíc dřeva. Naším cílem je také uchování unikátních přírodních oblastí, jako je například Javorina," konstatoval Jiří Novák, generální ředitel Lesů a někdejší ředitel Krkonošského národního parku.

 

Právě se děje

Další zprávy