Zateplování paneláků zabíjí chráněné rorýse

Pavel Baroch
10. 4. 2008 15:58
Ptáci mají mladé ve větracích otvorech pod střechou

Praha - Ještě na konci osmdesátých let v Praze objevovalo na tři tisíce párů zvláště chráněného rorýse obecného. Po jedenácti letech jich zůstala už jen polovina.

Důvod? Zateplování domů.

Rorýs patří mezi živočichy, kteří se tak přizpůsobili civilizaci, že už bez ní takřka nemohou žít. Každý rok na jaře přilétávají desítky tisíc párů těchto ptáků z jihu Afriky jenom proto, aby v Česku přivedly na svět mláďata. V srpnu se zase vrací nazpátek. A těch pár měsíců tady rorýsi žijí ve větracích šachtách paneláků, nebo v podobných otvorech pod střechami domů.

"V přírodním prostředí, například ve skalních štěrbinách jich hnízdí méně než pět procent," řekl ředitel České společnosti ornitologické Lukáš Viktora.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zaslepené větrací otvory

Problémem je, že při zateplování paneláků a dalších domů se obvykle větrací otvory zaslepí například mřížkou.

"Rorýs je ve vyhledávání hnízdiště velmi konzervativní, takže se třeba až desetkrát vrací na stejné místo," řekl Viktora. Dodal, že kvůli masivnímu zateplování domů se jen v Praze v devadesátých letech zmenšilo území s jeho výskytem o pětinu.

Přitom rorýs je ke svému přechodnému příbytku velmi ohleduplný. Neničí fasádu, do otvorů nepřináší žádné větvičky či trávu na stavbu hnízda, dokonce fasádu ani neznečišťuje výkaly. "I z hygienického hlediska je to bezproblémový nájemník," poznamenal ornitolog Viktora.

Inspekce rozdává desetitisícové pokuty

Jelikož rorýse obecného chrání zákon, musí Česká inspekce životního prostředí dávat za prokazatelný negativní zásah do přirozeného vývoje ptáků dávat pokuty.

Panelové sídliště na Praze 4.
Panelové sídliště na Praze 4. | Foto: Ondřej Besperát

Například stavebním firmám po celé republice udělila čtyři pokutu v rozpětí 10 až 50 tisíc korun. Další peníze musely zaplatit majitelé domů například za to, že nedodrželi při rekonstrukci domů příkazy úřadů a neumožnili rorýsům létat do větracích otvorů.

"Nemáme nic proti zateplování domů. Problém s rorýsi je přitom snadno řešitelný," tvrdí Karel Kerouš z pražského pracoviště České inspekce životního prostředí. Podle ornitologů totiž stačí, aby se při zateplování domů nechaly větrací otvory volné a daly se nad ně například jenom malé stříšky za zhruba šedesát korun.

Tomáš Viktora z České společnosti ornitologické připomněl, že zapotřebí je i lepší spolupráce stavebních úřadů s institucemi, které mají ochranu ptactva na starosti.

 

Právě se děje

Další zprávy