reklama
 
 

V Bílých Karpatech vyrůstá největší český prales

19. 3. 2008 10:10
Podívejte se na mapu s oblastmi bez zásahu člověka

Zlín - Bez kácení i bez vysazování nových stromů. V Česku přibývá lesů, které se vyvíjejí bez jakéhokoli zásahu člověka.

Zatím posledním, osmým "pralesem" byla úředně vyhlášena Javorina v Bílých Karpatech, která by se zároveň měla stát největším územím se samovolným vývojem mimo národní parky. Dohodu o vzniku bezzásahové oblasti Javorina podepsali zástupci státního podinku Lesy a státní Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Nejde nám jenom o to vytěžit z lesa co nejvíc dřeva. Naším cílem je také uchování unikátních přírodních oblastí, jako je například Javorina," konstatoval Jiří Novák, generální ředitel Lesů.

Zásadní pomínka? Přírodě blízké porosty

Nezbytným předpokladem pro vyhlášení bezzásahového území je to, že se les aspoň velmi blíží své původní podobě, že jsou v něm například i zbytky pralesa. A to splňuje i Javorina v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Výjimečná je především svými poměrně zachovalými porosty buku, javoru a jasanu. Rostou zde například sněženky, hnízdí strakapoud bělohřbetý či lejsek bělokrký.

"Lesní porosty Javoriny jsou přírodě velmi blízké a mohou se vyvíjet nezávisle na lesnických zasázích," řekla Aktuálně.cz mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Jitka Kozubková.

Znamená to, že se v oblasti nepokácí žádný strom, ani se tu nevyssadí žádný nový. Nebudou se tu ani rozšiřovat lesní stezky nebo se stavět krmelce pro zvěř. Pro turisty se ovšem nezmění vůbec nic.

"Dohoda o bezzásahovém režimu neznamená pro turistické využití Javoriny vůbec žadné omezení," řekla Aktuálně.cz Kozubková. Dodala, že už zde funguje Národní přírodní rezervace, na jejíž omezení jsou turisté zvyklí.

"Přes Javorinu vede naučná stezka a dále je možno územím projít po všech ostatních značených turistických trasách," připomněla Kozubková.

Chystají se další bezzásahová území

Na základě dohody mezi státními Lesy a Agenturou ochrany přírody a krajiny nejspíš vzniknou další území, která se ponechají svému samovolnému vývoji. "Společnými silami se nám daří podporovat přirozené procesy v české krajině," uvedl ředitel agentury František Pojer.

Obě instituce zatím žádný další návrh na vyhlášení území, které by se ponechalo samovolnému vývoji, nepodaly, ale uvažují o něm například v Jeseníkách.

Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha je správné, že v české přírodě vznikají oblasti, které se vyvíjejí bez lidského zásahu. Nedostatkem ovšem je, že jich je zatím málo a ty už vyhlášené jsou příliš malé.

"Pro ochranu přírodních procesů jsou zapotřebí větší rozlohy," řekl Aktuálně.cz Bláha. Dodal, že bezzásahová území by měla mít aspoň sto hektarů, raději ještě více, aby se lépe chránila například před větrnými kalamitami nebo invazí nepůvodních rostlin.

Jenže tak rozlehlé oblasti jsou zatím jen dvě: Tajga ve Slavkovském lese a právě Javorina v Bílých Karpatech. Ostatní zóny mají jen desítky hektarů.

autor: Pavel Baroch | 19. 3. 2008 10:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama