První modelka s Downovým syndromem boří stereotypy

jaz
12. 2. 2015 15:00
Na týdnu módy v New Yorku se poprvé projde po mole modelka s Downovým syndromem, vybrala si ji návrhářka Carrie Hammer.
Foto: Jamie Brewer / Facebook

New York – Americká herečka s Downovým syndromem Jamie Brewer je známá především ze seriálu American Horror Story. Nově bude i hvězdou módní přehlídky v rámci New York Fashion Week.

Do své jarní kolekce si ji totiž vybrala návrhářka Carrie Hammer, jejíž modelky jsou v poslední době hodně netradiční. Pro prezentaci své tvorby často využívá amatérky z řad svých zákaznic.

Herečka Jamie Brewer, která je také velmi aktivní v komunitě lidí s Downovým syndromem a jiných neziskových projektech týkajících se lidí se zdravotním postižením, se stala ze dne na den modelkou v podstatě náhodou.

Módní návrhářku totiž požádala zakladatelka organizace Changing The Face Of Beauty, aby se jedna z modelek podobala její dceři Grace, která také trpí Downovým syndromem.

Jamie může být inspirací pro ženy

Zapojení Jamie do módního průmyslu s sebou přineslo i řadu problémů, se kterými se prý zvládla snadno vypořádat. Herečka totiž není prototypem útlé a zkušené modelky, proto bylo nutné vybrat takové šaty z nové kolekce, které sednou její postavě. Navíc se musela naučit chodit na vysokých podpatcích, což bylo pro Jamie nejtěžší, řekla serveru Bustle

"Pokud jste nikdy neviděli ani neslyšeli o odlišnostech, jak můžete vědět, že opravdu existují? Myslím si, že každý v životě by měl být ochoten dát v každé profesi druhému šanci," nechala se slyšet herečka.

Fashion Week v New Yorku startuje ve čtvrtek 12. února a Jamie Brewer nemá být na mole jen nevídanou atrakcí. Jak sama dodává, chce být inspirací pro dívky, aby se měly rády takové, jaké jsou.

Píseň kanadské dívky s Downovým syndromem na videoportálu YouTube zhlédlo přes 6 milionů lidí. Podle expertů se jen velmi malé procento lidí s tímto handicapem může naučit zpívat na jakékoli úrovni. | Video:
 

Právě se děje

před 12 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy