Autoři studie vycházeli z lékařských záznamů 360 tisíc pacientů, kteří mezi léty 2006 a 2010 poskytovali britské biobance vzorky krve, moči a slin. Zároveň pravidelně vyplňovali dotazníky o tom, jak se jim v noci spí a jak často se potřebují dospat během dne. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.
Z analýzy dat vědci zjistili, že účastníci výzkumu, kteří si ve dne dopřávali šlofíka, byli oproti nočním spáčům o 12 procent náchylnější k výskytu vysokého krevního tlaku. Současně ve srovnání s nimi čelili vyššímu riziku, že je v následujících letech postihne mrtvice. Ve věkové skupině starší 60 let pak šlofíky zvyšovaly riziko vysokého krevního tlaku až o 20 procent.
K podobným výsledkům výzkumníci došli i poté, co ze statistik vyloučili lidi s cukrovkou, vysokým cholesterolem, poruchami spánku a zaměstnáním vyžadujícím noční směny. Všechny tyto skupiny mají k vysokému krevnímu tlaku větší předpoklady. Většina dotazovaných se sklonem k dennímu pospávání kouří cigarety, pije během dne alkohol a patří mezi takzvané noční sovy.
Šlofík jako varovný signál
Profesor klinické medicíny na Univerzitě Jižní Kalifornie Raj Dasgupta upozornil, že mnoho z těchto faktorů může mít na kvalitu i kvantitu spánku škodlivý vliv. "Pokud se vám v noci špatně spí a přes den se cítíte nepřiměřeně unavení, hrozí, že to se šlofíky začnete přehánět. V některých případech může jít o varovný signál počínající spánkové poruchy," uvedl odborník.
"Poruchy spánku bývají spojené se stresem, obezitou, cukrovkou i vysokým krevním tlakem, což jsou všechno rizikové faktory vedoucí k srdečním příhodám," zdůraznil Dasgupta. "Pokud jednou za čas nemůžete spát a pak si kolem poledne na 15 až 20 minut zdřímnete, abyste byli svěží, není na tom nic špatného. V případě chronické nespavosti ale šlofíky nic neřeší a spíš se vám kvůli nim nebude dařit v noci usnout," dodal.