Ať je venku tropické léto, nebo třeskutý mráz a padá sníh, pod střechou obřího akvária je pokaždé stejné počasí. Teplo a vlhko, které dosahuje pětaosmdesáti až devadesáti procent. To je počasí typické pro deštné pralesy v Americe a právě tuto část naší planety simuluje expozice v části obřího akvária.
Na samotném začátku cesty najdou návštěvníci nejrůznější lebky exotických ryb. Kvůli atraktivitě výstavy lebky organizátoři pravidelně obměňují. Odtud už vede tropická lávka přímo do deštného pralesa. Díky přirozenému klimatu s ideální teplotou a nadprůměrnou vlhkostí se tady daří mnohým odrůdám rostlin. A těch je tady kolem sto padesáti druhů.
Stejně jako v deštném pralese se i v královehradeckém obřím akváriu občas přežene déšť nebo se oblast zahalí do uměle vytvořené mlhy. Další cesta vede návštěvníky na samotné dno sladkovodní tropické tůně s rybičkami, které pocházejí z Jižní a Střední Ameriky. Po obřím akváriu, které má rozměry pět metrů dlouhé a osm metrů široké, rejdí na čtyřicet druhů ryb. Pět set kusů je dospělých, dalších tisíc jsou mláďata. K dispozici mají 130 tisíc litrů vody.
Výška hladiny ode dna dosahuje téměř pěti metrů. Pohled ze dna tůně umožňuje návštěvníkům speciální tunel z akrylátového skla, který je dovezený až z Japonska. Pod vodní hladinou se prohánějí někdy skutečné rarity mezi rybami. Například mohutné přísavné krunýřovce nebo devadesát centimetrů dlouhé ryby Colossoma Serrasalmidae, které mohou vážit až třiadvacet kilogramů. Prohlídkou akvária a návštěvou deštného pralesa ale pobyt v Envi domě nekončí.
Nechybí tu nabídka občerstvení v podobě kávy a jiných nápojů v Café Piraňa. Svůj název si podnik skutečně zaslouží. Dravé ryby je možné pozorovat ve velkých akváriích. A popovídat si můžete také s místními papoušky.
Komu je exotické přírody ještě málo, může zajít do projekce U rejnoka. Tady se na obřích obrazovkách promítá život a přírodní krásy z Jižní a Střední Ameriky. A sousedy obří obrazovky jsou dvě velká akvária s plujícími rejnoky.
Obří akvárium ale není v Hradci Králové jedinou raritou. Za návštěvu jistě stojí i místní muzeum sdělovací a zabezpečovací techniky. Jde o světově unikátní sbírku, v níž mnohé exponáty a jejich fungování si může návštěvník sám vyzkoušet. K vidění tak je hlavně největší expozice návěstidel v Evropě, dále kolejové brzdy, výstražníky, závory, ale i například dálnopisy, přenosné telefonní přístroje či běžně vybavená kancelář na dráze. Do zmíněného muzea to není daleko. Stačí se od hlavního nádraží vydat směrem na Plácky a za dvacet minut jste na místě. Jen je třeba počítat s tím, že muzeum je v době od října až do března otevřené jen v pátek a v sobotu od devíti hodin ráno do čtyř odpoledne.